Kövér támogatná Szilvásy tervét

Garanciákkal a Fidesz is támogatja a polgári és katonai nemzetbiztonsági szolgálatok összevonását. Ez azt jelenti, hogy Szilvásy György kancelláriaminiszternek sikerülhet elfogadtatnia a parlamenttel azt a koncepciót, amely a Miniszterelnöki Hivatal felügyelete alatt egyesítené a titkosszolgálatokat. A szocialistáknál ugyan sokan nem értenek egyet az elképzeléssel, de a nemzetbiztonsági törvény módosításához kétharmados többség kell, a döntés tehát az ellenzék kezében van.

2007. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyos feltételekkel és garanciákkal nyitott a Fidesz az egyeztetésre a nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásáról, de csak a funkcionális összevonást vagyunk hajlandók támogatni – közölte lapunkkal Kövér László, az Orbán-kormány egykori titokminisztere. Mint ismert, az átalakításokhoz kétharmados többség kell a parlamentben, vagyis az ellenzék nélkül nem is módosíthatják a nemzetbiztonsági törvényt. A parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja szerint az ellenzék nem szívesen bízná Szilvásy Györgyre a nemzetbiztonsági szolgálatokat, hiszen így túl nagy hatalom koncentrálódna a miniszter kezében, amellyel már kabinetfőnökként is többször visszaélt, amikor beszámolókat kért a nemzetbiztonsági vezetőktől.
A kancelláriaminiszterrel kapcsolatos fenntartásoktól eltekintve azonban a legnagyobb ellenzéki párt szakértői is szükségesnek tartják a szolgálatok átszervezését. Ez azonban az ellenzék szerint csak úgy képzelhető el, hogy a két elhárítást (Nemzetbiztonsági Hivatal és Katonai Biztonsági Hivatal), illetve a két hírszerzést (Információs Hivatal és Katonai Felderítő Hivatal) vonják össze a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat önállóságának megtartásával.
Mint arról beszámoltunk, hasonló koncepciót dolgozott ki egy Szilvásy György által felállított munkacsoport is. Kövér László tájékoztatása szerint az ilyen irányú átszervezésekhez is garanciákat várnak el a kormánytól, például azt, hogy ne induljon meg tisztogatás a szervezeteknél, vagyis szakmai alapon, az ellenzék valamilyen ellenőrzése mellett döntsenek személyi ügyekben. A Fidesz szerint az átalakítás nem szolgálhat ürügyként a szolgálatok által használt, milliárdos értéket képviselő ingatlanok elkótyavetyélésére. Az ingatlanokat csak a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ellenőrzése mellett lehet eladni, és az abból származó bevételeket vissza kell forgatni a szolgálatok fejlesztésére, de minden átalakítást célzó lépés előtt tisztázni kell hazánk nemzetbiztonsági helyzetét és a jövő kihívásait, hogy ez alapján hozhassanak szakmai döntéseket – jelentette ki Kövér László.
A KDNP is nyitott a tárgyalásra az átalakításokról, ha egyértelműen látszanak a kormány szándékai – közölte Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának kereszténydemokrata elnöke. A politikus szerint szükséges egy nemzetközi elemzés arról, hogy milyen formában maradhat meg az átszervezések után is a katonai titkosszolgálat valamilyen formája. Simicskó úgy látja: nehezen elfogadható, hogy teljes mértékben felszámolják a katonai titkosszolgálatokat.
Hasonlóan vélekedett Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke is, aki szerint funkcionális összevonás mellett valamilyen formában meg kell tartani a honvédségnél a katonai felderítést, amely például képes információkat átadni a külszolgálaton lévő alakulatainknak.
Mécs Imre, az SZDSZ-ből az MSZP-be átigazolt biztonságpolitikus viszont nem tartja szerencsésnek, hogy ha egy felügyelet alatt vonják össze a titkosszolgálatokat, hiszen egyes szakértők szerint éppen azért van szükség több szolgálatra, hogy azok egymást is tudják ellenőrizni. Kulcskérdés a politikus szerint az is, hogy a szakszolgálatot ki felügyeli, hiszen ennek a szervezetnek a tagjai használják a titkosszolgálati eszközöket.
Információink szerint a kormány koncepciójában szerepel annak a lehetősége is, hogy a megnövekedett feladatok koordinálását ismét egy államtitkár végezné a jövőben, és erre a szerepre a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatójának főtanácsadóját, a Gyurcsány Ferenc kormányfő ismeretségi köréhez közel álló egykori baranyai KISZ-szervezet egyik volt vezető személyiségét, Varga-Sabján Lászlót szemelték ki.
Varga-Sabján László kérdésünkre határozottan kijelentette: őt nem keresték meg a felkéréssel, szerinte a hír alaptalan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.