Bizonyos feltételekkel és garanciákkal nyitott a Fidesz az egyeztetésre a nemzetbiztonsági szolgálatok összevonásáról, de csak a funkcionális összevonást vagyunk hajlandók támogatni – közölte lapunkkal Kövér László, az Orbán-kormány egykori titokminisztere. Mint ismert, az átalakításokhoz kétharmados többség kell a parlamentben, vagyis az ellenzék nélkül nem is módosíthatják a nemzetbiztonsági törvényt. A parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja szerint az ellenzék nem szívesen bízná Szilvásy Györgyre a nemzetbiztonsági szolgálatokat, hiszen így túl nagy hatalom koncentrálódna a miniszter kezében, amellyel már kabinetfőnökként is többször visszaélt, amikor beszámolókat kért a nemzetbiztonsági vezetőktől.
A kancelláriaminiszterrel kapcsolatos fenntartásoktól eltekintve azonban a legnagyobb ellenzéki párt szakértői is szükségesnek tartják a szolgálatok átszervezését. Ez azonban az ellenzék szerint csak úgy képzelhető el, hogy a két elhárítást (Nemzetbiztonsági Hivatal és Katonai Biztonsági Hivatal), illetve a két hírszerzést (Információs Hivatal és Katonai Felderítő Hivatal) vonják össze a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat önállóságának megtartásával.
Mint arról beszámoltunk, hasonló koncepciót dolgozott ki egy Szilvásy György által felállított munkacsoport is. Kövér László tájékoztatása szerint az ilyen irányú átszervezésekhez is garanciákat várnak el a kormánytól, például azt, hogy ne induljon meg tisztogatás a szervezeteknél, vagyis szakmai alapon, az ellenzék valamilyen ellenőrzése mellett döntsenek személyi ügyekben. A Fidesz szerint az átalakítás nem szolgálhat ürügyként a szolgálatok által használt, milliárdos értéket képviselő ingatlanok elkótyavetyélésére. Az ingatlanokat csak a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ellenőrzése mellett lehet eladni, és az abból származó bevételeket vissza kell forgatni a szolgálatok fejlesztésére, de minden átalakítást célzó lépés előtt tisztázni kell hazánk nemzetbiztonsági helyzetét és a jövő kihívásait, hogy ez alapján hozhassanak szakmai döntéseket – jelentette ki Kövér László.
A KDNP is nyitott a tárgyalásra az átalakításokról, ha egyértelműen látszanak a kormány szándékai – közölte Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának kereszténydemokrata elnöke. A politikus szerint szükséges egy nemzetközi elemzés arról, hogy milyen formában maradhat meg az átszervezések után is a katonai titkosszolgálat valamilyen formája. Simicskó úgy látja: nehezen elfogadható, hogy teljes mértékben felszámolják a katonai titkosszolgálatokat.
Hasonlóan vélekedett Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke is, aki szerint funkcionális összevonás mellett valamilyen formában meg kell tartani a honvédségnél a katonai felderítést, amely például képes információkat átadni a külszolgálaton lévő alakulatainknak.
Mécs Imre, az SZDSZ-ből az MSZP-be átigazolt biztonságpolitikus viszont nem tartja szerencsésnek, hogy ha egy felügyelet alatt vonják össze a titkosszolgálatokat, hiszen egyes szakértők szerint éppen azért van szükség több szolgálatra, hogy azok egymást is tudják ellenőrizni. Kulcskérdés a politikus szerint az is, hogy a szakszolgálatot ki felügyeli, hiszen ennek a szervezetnek a tagjai használják a titkosszolgálati eszközöket.
Információink szerint a kormány koncepciójában szerepel annak a lehetősége is, hogy a megnövekedett feladatok koordinálását ismét egy államtitkár végezné a jövőben, és erre a szerepre a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatójának főtanácsadóját, a Gyurcsány Ferenc kormányfő ismeretségi köréhez közel álló egykori baranyai KISZ-szervezet egyik volt vezető személyiségét, Varga-Sabján Lászlót szemelték ki.
Varga-Sabján László kérdésünkre határozottan kijelentette: őt nem keresték meg a felkéréssel, szerinte a hír alaptalan.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt