Nem sikerült megállnia a gyengülési hullámnak, tegnap a magyar tőkepiaci indikátor tovább erodált. A pesszimista hangulatú kereskedés során a BUX 23 860,43 pontig zuhant – ez azt jelentette, hogy az indikátor ezen a szinten már 590 pontos mínuszban volt –, majd a délutáni pihenőt követve, az eladói oldalon álló day traderek (napi kereskedésre spekulálók) pozíciózárásainak hatására némileg csökkenteni tudta veszteségét. Záráskor az index 24 116,85 ponton lépett a partvonalon túlra, ami 337,24 pontos csökkenésnek felelt meg.
Szakértők azt nyilatkozták, hogy a magyar piacon tapasztalt esés nem volt egyedi, az európai és azok közül a régiós tőzsdéken is hasonló csökkenési irányzat alakult ki. A csütörtöki Moody’s-leminősítések még mindig hatottak, sőt az olajár fokozatos csökkenése is a pesszimista hangulatot erősítette. Már reggel úgy kezdődött a kereskedés, hogy a Nikkei 225 index Tokióban 262,08 pontos csökkenéssel zárt, ezt követte a DAX és FTSE gyengülése, így a BUX-nak meg volt adva a kezdő irány. Napközben, sőt zárás előtt a Wall Street esése tovább tolta az indexet – lefelé. A vezető részvények közül a Mol árában következett be a legnagyobb negatív változás. A 2,5 százalékkal gyengülő olajipari papírokat a nyersolaj árában bekövetkezett áresés is gyengítette. A kőolaj kurzusa a szabadpiacon már idén elérte a tízszázalékos csökkenést. A Brent olaj 54,50 dolláros ára 2007. novemberi határidőre esett vissza.
A Mol mellett komoly esést produkált még a BorsodChem és a Zwack is. A vezető részvények sorából a Magyar Telekom 1,6 százalékkal, a Richter 0,6 százalékkal, az OTP 0,9 százalékkal esett vissza. A nap egyik nagy nyertese a Pannonplast lett 2,9 százalékos drágulásával, a műanyagipari céget követte a Rába 2,0 százalékkal és a Synergon 1,8 százalékkal. A Synergon árfolyama a héten közel 8 százalékot nőtt, amiről az elemzők elmondták, hogy a társaság papírjaiban a következő hónapokban átlagosan 10–15 százaléknyi drágulás várható.
A részvényértékesítési hullám következtében a forint árfolyama is megrendült; a több hónapos sorozatos erősödés a csütörtöki kereskedés során váltott át gyengülésre. A magyar fizetőeszközt az euróval szemben tegnap késő délután már a 254,40-es szint közelében találhattuk, ez majdnem egyforintos drágulásnak felelt meg.
Orbán Viktor: Kapcsolat a migráció és terrorcselekmények között - videó