Növekszik az aggodalom a földeken

2007. 01. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országszerte egyre több gond mutatkozik a szántókon és az ültetvényeken a rendkívül meleg januári időjárás miatt. A tépei Kovács András 80 hektáros gazdaságában elsősorban a repce és a búza sínylette meg a szokatlan időjárást. A búza sárgul, mert a kártevők fagy híján nem pusztultak el a talajban, és megtámadták a frissen kihajtott növényeket. – Permetezni kellene, de azt „nem adja ki” a búza: még növényvédelem híján is legfeljebb annyi haszon marad rajta, amenynyi a támogatás összege. A repcével még rosszabb a helyzet, az már most látszik, hogy az ültetvény 15-20 százalékát ki kell tárcsázni. Ha ez így megy, nem tudom, mihez kezdünk – mondja a gazda.
Kalmár Imréné is a száraz, meleg időjárás következményeitől tart, bár azt mondja, áprilisig, vagyis a burgonya, a karalábé, a karfiol, a brokkoli veteményezési szezonjáig még nagyon sok minden történhet. A szántóföldi zöldségtermelőknek mind a kettő nagyon fontos lenne, mert ellenkező esetben a föld nem lesz alkalmas veteményágy készítésére. Ha nem lesz se hideg, se csapadék, öntözéssel kell kezdeni a tavaszt, és ez nagyon megdrágítja a termelést.
Csongrád megyében a szőlő- és gyümölcstermesztők egyáltalán nem örülnek az enyhe, ugyanakkor csapadékban szegény télnek. – Félelmünk csak fokozódik – tudtuk meg Farkas Gábor pusztamérgesi borásztól, aki gyümölcstermesztéssel is foglalkozik –, mert tartunk attól, hogy februárban végveszélybe kerülnek az ültetvények. Az enyhe időjárás miatt egyes növényeknél már elindult a vegetáció, a korai gyümölcsfélék fái lassan kezdenek rügyezni. A hidegebb idő beálltával számítani lehet arra, hogy ezeken a gyümölcsfákon idén nem lesz termés. Farkas Gábor aggasztónak tartja, hogy az enyhe időjárás miatt a szívókártevők sem pusztultak el a gyümölcsösökben, a gombaspórák ott vannak a faágakon. Ez azt jelenti, hogy a termelőknek sokkal több pénzt kell költeniük növényvédő szerekre. Azok a gazdák is rettegve várják a februárt és a márciust, akik zöldségfélék, kalászosok és egyéb haszonnövények termesztésével foglalkoznak. A meteorológusok ugyan továbbra is enyhe időjárást jósolnak, és az ősszel elvetett magokból szépen fejlődnek a növények. Ez a helyzet az őszi fokhagymával is. Mágori András makói hagymatermelő arról tájékoztatott bennünket, hogy ennek a hagymának már hosszú a szára, ezért ha úgy fordul hidegebbre az időjárás, hogy a termőterületeket nem takarja hóréteg, akkor idén termésre aligha számíthatunk.

Megszűnik az intervenció. A búzánál és a kukoricánál keresleti piac alakult ki – közölte a Mezőgazdasági Szövetkezetek és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) tegnap. Míg a világpiacon 50-55 százalékkal nőttek a gabonaárak, addig Magyarországon a növekedés csak 35-40 százalék körüli volt. Az enyhe tél miatt a kártevők elszaporodtak, amelyek ellen a védekezés tetemes költségnövekedést okoz, és a termés megtizedelése fenyeget. A MOSZ ezért bírálja a kukoricaintervenció megszüntetésének tervét. Gráf József agrárminiszter az Országgyűlés egyik bizottsága előtt a napokban már egyértelműen arról beszélt, hogy idén az unió megszünteti a kukoricaintervenciós rendszert. (D. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.