Kampányt indít az Egészségügyi Minisztérium. Molnár Lajos, a szaktárca vezetője elmondta: tájékoztatni szeretnék a lakosságot a gyógyszerfogyasztás anomáliáiról, illetve arról, hogy sok esetben a jelenleg szedett medicinájukat helyettesíthetnék egy olcsóbb készítménnyel. A tájékoztató kampány részeként információs füzeteket és plakátokat nyomtatnak, ez utóbbin többek között az a szöveg szerepel: „Gyógyuljon olcsóbban! Olcsóbban és drágábban is megkaphatjuk ugyanazt a hatóanyagú orvosságot. Lehet, hogy más a színük vagy a formájuk, de ugyanolyan hatékonyak. Ezért ne csak a mellékhatásokról, hanem az árakról is kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét.” Egy internetes oldalt is üzembe helyeztek gyógyszerár-kalkulátorral (a sokat sejtető www.terapia2007.hu címen), amin a világhálót használók ellenőrizhetik, hogy az azonos hatóanyagú gyógyszerek közül valóban a legolcsóbbat szedik-e. Egy ingyenes hívható telefonszámot is működtetnek – 06-80/374-636 –, ezen szintén lehet érdeklődni. A miniszter elmondása szerint 25 millió forintot költöttek a kampányra, amelyet egy profi cég szervezett.
Molnár Lajos úgy fogalmazott: „Átlagosan az Európai Unióban évente tíz százalékkal nőnek a gyógyszerkiadások, nálunk ez a duplája. Ráadásul itthon sokkal több gyógyszer fogy, mint az európai átlag. Ez nem megy így tovább. A járulékbevételek nem fedezik a kiadásokat. A reform azt jelenti, hogy az egészségügy minden szereplőjének, így a betegeknek is meg kell változtatniuk a magatartásukat. Mérlegelniük kell, hogy ragaszkodnak-e a drágább gyógyszerükhöz, vagy váltanak és akkor sokkal kisebb a tehernövekedés.”
Allergiát okozhat a váltás
Az olcsóbb gyógyszerre való átállással a betegek csak saját pénztárcájukat kímélhetik, a társadalombiztosítóét nem. Az azonos hatóanyagú, egymással helyettesíthető orvosságok túlnyomó többségéhez ugyanis ugyanakkora, fix összegű tb-támogatás jár.
Valóban jelentős különbségek vannak az ár tekintetében a különböző gyógyszerek között, elsősorban annak függvényében, hogy originális (új fejlesztésű, új hatóanyagot tartalmazó, szabadalmi védettséggel rendelkező), vagy generikus (a szabadalmi védettség lejárta után a gyógyszer olcsóbb változata) termékről van-e szó. Az orvosok szerint nem lehet egyik pillanatról a másikra tömegeket más gyógyszerre beállítani. Mint azt Kertai Aurél, a Magyar Gyógyszerész Kamara háziorvosi szekciójának elnöke elmondta: az azonos hatóanyagú gyógyszerek sem teljesen egyformák. Fő hatóanyaguk ugyan megegyezik, de más segédanyagokat tartalmaznak. A betegek nem egyformán reagálnak rájuk, különböző mellékhatásokat és allergiákat okozhatnak. Vannak olyan betegségcsoportok, például a magas vérnyomás, amelyre nagyon nehéz megtalálni a megfelelő készítményt. Hangsúlyozta: ma hatályba lépnek az új árak, talán nem most kellene kampányolni. Az átállítás hosszú és odafigyelést igénylő folyamat. Sokan ráadásul ragaszkodnak a megszokott gyógyszerhez.
Fenyegetett háziorvosok
A beteg elvileg meg is tarthatja megszokott gyógyszerét. Az orvosnak egy jogszabály szerint ugyan fel kell ajánlania az olcsóbbat, de a beteg aláírásával igazolhatja, hogy szeretné megtartani a régit. Ebben a szabályozásban azonban ellentmondások vannak. Az Egészségügyi Minisztérium ugyanis kilátásba helyezte, hogy finanszírozásuk egy részét visszafizetteti azokkal a háziorvosokkal, akiknek a felírt gyógyszereihez az országos átlagnál több tb-támogatást kell kifizetni. Kertai Aurél úgy fogalmazott: törvényellenes az orvost rajta kívül álló okok miatt büntetni – ezzel arra utalt, hogy a beteg kérésére köteles a régi, drágább gyógyszert felírni.
Nemcsak a büntetés miatt tiltakoznak a doktorok, hanem azon számítógépes program ellen is, amelynek segítségével ki kellene választaniuk a legolcsóbb gyógyszert az azonos hatóanyagúak közül. Az érintettek ugyanis nem kaptak tájékoztatást arról, melyik is ez a szoftver. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján található egy program – amit az orvosok közül már sokan használnak –, ám ez rengeteg hibával dolgozik. Olyan termékeket is kiad legolcsóbbként, amelyek nem is ugyanannak a betegségnek a kezelésére szolgálnak, vagy nem is kaphatók, azaz fantomkészítmények.
Valóban találkoztunk ezzel a problémával – mondta a miniszter. – Szeretnénk elérni, hogy ne létezhessenek fantomgyógyszerek, azaz olyanok, amelyek valójában nem kaphatók. Szankcionálnánk azt a céget, amelyik szerződést köt tb-támogatott gyógyszer forgalmazására, de a lakosság ellátását nem tudja biztosítani.
Nem az áremelésről beszélnek
A gyógyszeráremelés alapvető indoka valójában a költségvetési megtakarítás – ebben egyetért a gyógyszerpiac minden szereplője. Mint azt a Magyar Gyógyszerész Kamara nemrég megválasztott elnöke hangsúlyozta: erre utal, hogy minden szakmai szempontot nélkülözve, fűnyíróelv alapján az öszszes termék tb-támogatását csökkentették, ezzel mindegyiknek emelkedett a lakossági térítési díja. Horváth Tamás úgy látja: a szakminisztérium – feltehetőleg tudatosan – nem a jelentőségéhez mérten kommunikálta az elmúlt években példátlanul nagy arányú gyógyszeráremelést, így az embereknek nincs erről valós információjuk. Holnaptól majd szembesülnek ezzel a patikákban.
Sorban állás a patikákban
Sorban állás jellemezte tegnap a patikákat. Az utolsó roham volt az áremelkedés előtt. Ma hajnaltól ugyanis csökkentették a gyógyszerek tb-támogatását, emiatt átlagosan 50 százalékkal drágultak. Bizonyos esetekben a térítésidíj-növekedés két-háromszoros volt. Az eddig térítésmentes orvosságokért is fizetni kell 300 forintot. Aki tehette, még tegnap kiváltotta a havi adagot. A tumultust növelte, hogy a hamarosan vénykötelessé váló Algopyrinből, Quarelinből, Demalgonból és Germicidből még mindenki most igyekszik vásárolni. Kiderült: nemcsak az említett négy készítmény válik vénykötelessé, hanem minden olyan szer, ami ugyanazt a hatóanyagot, a metamizolt és az amidazofent tartalmazza.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről