Orbán Viktor az új többségről

„Föl a mélyből, aki magyar” – ezzel a Nagy Gáspár-idézettel kezdte és fejezte be beszédét Orbán Viktor a Jövőnk című vitasorozat igazságosságról szóló szombati zárókonferenciáján a fővárosban. A Fidesz elnöke szerint szertefoszlott a régi többség, s egy új jött létre a kormány ellenében.

2007. 01. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtagadták a magyaroktól a valóság megismeréséhez való jogot, lábbal tiporták a tájékozódás szabadságát, de mégis volt egy többség, még ha paraszthajszálnyi is, egy régi többség, amely az MSZP–SZDSZ-koalíció mögé sorakozott fel a parlamenti választásokon – jellemezte beszédében a régi többséget Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint ma már nyugodtan ki lehet jelenteni: ez a régi többség elfogyott, szertefoszlott, elrozsdásodott, és megszületett egy új többség. Azért foszlott szét a régi többség, mert felhatalmazás nélküli kormányzás zajlik Magyarországon, amely ugyan törvényes, de illegitim, mert senkinek a támogatását, felhatalmazását nem élvezi – jegyezte meg Orbán Viktor, hozzátéve, a kormányzás működése zűrzavart, bizonytalanságot és káoszt okoz.
*
Kiderült az is – folytatta Orbán Viktor –, hogy a régi többség által megválasztott pártok gyengítik és leépítik a demokráciát, elfelejtettek elszámolni azzal, hova juttatták az országot, mi lett a közpénzekkel, mennyi a költségvetés valódi hiánya, mennyi az államadósság. A hatalom erőszakos, kitünteti a rendőri brutalitások főkolomposait, és megvédelmezi azokat, akik lábbal tiporják mások emberi jogait – mondta. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke szerint a hatalom még a köztársasági elnököt is kiiktatta, semlegesítette, hiszen 2005-ben valótlan állításokat tartalmazó dokumentumot nyújtottak át neki a gazdasági helyzetről.
Igazságtalan politika
A régi többség szétfoszlásának és az új többség létrejöttének egy oka van: az igazságtalan politika. Az új többség a kormánnyal szemben jött létre. A kabinet ugyanis azokkal az emberekkel fizetteti meg a gazdaságpolitikai hibák árát, akik nem tehetnek arról, hogy mindannyian ide jutottunk. Akik pedig ide juttatták az országot, azok élnek, mint Marci Hevesen, oktatgatják a vétleneket, akik állják a cechet, az új többségnek öntudatra van szüksége, az új többségnek közös célokra van szüksége, az új többségnek egyetértésre van szüksége. Az új többség nem ideológiai természetű, nem pártalapú, hanem sokszínű. Igazságosság, életminőség, közszolgáltatás, versenyképesség: ebben kell egyetértésre jutni – hangsúlyozta Orbán Viktor, aki szerint az egység megteremtésének útja a párbeszéd.
Megbukott reformok
Három területen reformkísérletek is zajlottak az elmúlt időszakban, de mind a három elbukott – jelentette ki Orbán Viktor. A közigazgatás átalakításáról, az államtitkári posztok megszüntetéséről hozott döntésekről úgy vélekedett a Fidesz elnöke: azok bukását már maga a kormányzat is beismerte. Az árkompenzációk rendszerének megváltoztatása kaotikus állapotokat okozott a gázár-kompenzációk visszaigénylése körül. Az egészségügy átalakítása kapcsán pedig a legharcosabb képviselők is egyre puhábban fogalmaznak, hátrálnak vissza, új határidőket szabnak meg, tehát ez is megbukott – sorolta a Fidesz elnöke, s figyelmeztetett: mindennek árát nemcsak a mostani káosszal fizetjük meg, hanem majd a következő esztendőkben is fizetni fogjuk. Intő jelként beszélt arról a nyilvánosságra jutott esetről, amely szerint a mostani egészségügyi miniszter, aki a legfőbb káoszmester is ma Magyarországon, még gyakorló orvos korában nem a beteg, hanem a másik fület műtötte meg.
Társadalmi béke kell
Az igazságtalanság és az igazság összefügg a béke kérdésével is – hangoztatta Orbán Viktor, mondván: ha nincs igazságosság, akkor nincs harmónia, ha nincs harmónia, akkor feszültség van. Ha feszültség van, akkor pedig megszületik a békétlenség is. Amennyiben lesz igazság, akkor lesz béke is – közölte.
Esélyteremtés és szolidaritás
A sikerre esélyes embereknek lehetőséget kell biztosítani, nem szabad elvenni a boldogulás lehetőségét, ám a mai politika akadályokat gördít az ilyen emberek elé – mondta a volt miniszterelnök. Ezek közé sorolta az ésszerűtlen és felesleges állami bürokráciát, az államilag eltűrt korrupciót, a magas adóterheket, amelyek beleszorítják a társadalmat a szürkegazdaságba és a törvénytelenségekbe, valamint a monopóliumokat. Az önerőből boldogulni nem képes emberekről a Fidesz elnöke úgy vélekedett: nekik arra van szükségük, hogy szolidáris legyen velük a sikeres többség és a közakaratot kifejező államuk. Magyarországon gazdaságpolitikai fordulatra van szükség, a gazdasági növekedést serkentő, adócsökkentésre épülő gazdaságpolitikára – tette hozzá.
A szétlopott nyugdíjrendszer
Ennél a pontnál Orbán Viktor arra emlékeztetett, hogy 1990-ben nulla forint volt a nyugdíjaskasszában. Vagyis azt a járulékot, amit korábban a szocialista rendszerben még aktív, életerős emberek járulékként befizettek, azt a pénzt ellopták – fogalmazott. Közölte, hogy az ellenzék ellenezni fogja a nyugdíjkorhatár-emelését (amit szerinte a kormány napokon belül meghirdet), mert a nyugdíjrendszer fenntarthatóvá tételének útja nem ez, hanem a munkanélküliek számának csökkentése, a foglalkoztatás növelése.
Családalapú szociálpolitika
Andorka Rudolf szociológuspro-fesszort idézve Orbán Viktor kifejtette: a gyermek nemcsak a szülőknek fontos, hanem mindannyiunknak, hiszen „közjószág”. Mindanynyiunk jövőjéről gondoskodik önmagában a létezésével. Ez lehet az az alap, amely egy családpolitikai fordulatnak az alapját meghatározhatja a jövőben – fejtette ki .
Fogyatékkal élők támogatása
Ma Magyarországon 577 ezerre tehető a fogyatékkal élők száma, hatvankétezer családban él ma fogyatékos gyermek – ismertette az adatokat Orbán, aki szerint az igazságosság szempontjából az egész Európai Unióban legmostohábban éppen Magyarország kezeli őket.
A nők egyenlőségéről
A háztartási munka éppoly nehéz, mint a kereső foglalkozásban eltöltött munkaórák – állította Orbán Viktor. Kifejtette, hogy a magyar nők átlagban hetente 73 órát dolgoznak, míg a férfiak 53 órát.
Kitaszítanák a Fideszt
Navracsics Tibor az összegző konferencia bevezetőjében arról szólt: léteznek olyan politikai erők és személyiségek, akik álmaikban azt tervezgetik, kiszorítják a Fideszt a demokratikus közéletből. Rámutatott: a Fidesz a társadalom felét, sőt több mint felét képviseli, ezért felelősséggel tartozik választópolgárainak, de a velük egyet nem értőknek is abban, hogy olyan világos álláspontot mutasson fel bizonyos ügyekben, amely alapján korrekt tárgyalások kezdhetők a jövőről. A konferencián az igazságosságról szóló vitában részt vevő szakértők is ismertették tapasztalataikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.