Pénzbüntetés drága gyógyszer miatt

Finanszírozásuknak akár a tíz százalékát is visszafizettethetik az orvosokkal, s továbbképzésre kötelezhetik őket, ha az általuk fölírt gyógyszerekhez járó tb-támogatás meghaladja az országos átlagot. Az Egészségügyi Minisztérium javaslatát törvénytelennek tartják a szakmai szervezetek, s úgy látják: sok orvos csak a legolcsóbb készítményt meri majd fölírni, s lehetnek olyan doktorok is, akik a jövőben indokolt esetben sem mindig rendelnek gyógyszert.

2007. 01. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háziorvosokat közvetlenül sújtanák pénzbüntetéssel, ha az általuk fölírt gyógyszerekhez járó tb-támogatás magasabb az országos átlagnál. Nekik vissza kellene fizetniük finanszírozásuk egy részét – derül ki az egészségügyi tárca tervezetéből. A visszafizetés mértéke 1–10 százalék lehet annak függvényében, hogy a felhasznált tb-támogatás mennyivel haladja meg az országos átlagot (ennek számolási módját jogszabály pontosítaná). A kórházban vagy például járóbeteg-szakrendelőben dolgozó orvosok gyógyszerfelírását is ellenőriznék, ám „túlköltés” esetén nem közvetlenül őket, hanem azt az intézményt sújtanák pénz-viszszafizetési kötelezettséggel, amelyikben dolgoznak. A tervek szerint kötelező továbbképzésre küldhetnék azokat az orvosokat, akiknél a fölhasznált tb-támogatás tartósan kiemelt mértékben meghaladja az országos átlagot. Náluk helyszíni ellenőrzést is tarthatnának. Pénzbüntetés járna azért is, ha a kórházi orvos nemcsak a gyógyszer hatóanyagát, hanem a konkrét nevét is ráírja a receptre. Szintén pénzbe kerülne a doktoroknak, ha a receptírást megelőző 30 napban a beteg nem találkozott orvossal.
Az Egészségügyi Minisztérium szerint a cél az orvosok racionális, minőségi és hatékony gyógyszerrendelési gyakorlatának kialakítása, azonos hatóanyagú, illetve azonos terápiás csoportba tartozó készítmények esetében a legköltséghatékonyabb terápia alkalmazásának elősegítése.
Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi Szekciójának elnöke borzalomnak nevezte a javaslatot. Törvénytelen, hogy a beteg választási szabadságából adódó gyógyszerfölírás miatt az orvost büntetik. Hozzátette: eddig úgy tudták, csak arra kötelezik őket, hogy fölajánlják a legolcsóbb szert a betegnek, de nem tiltják meg, hogy a drágábbat rendeljék, ha a páciens úgy akarja, s ezt írásban is rögzíti. Az új elképzelés ennek ellentmond – szögezte le.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke azt hangsúlyozta: attól tartanak, hogy a büntetéstől való félelem miatt az orvosok esetleg nem a legmegfelelőbb terápiát választják majd. Hozzátette: az a számítógépes program, amelyet az egészségbiztosítónál készítettek, csak az azonos hatóanyagú orvosságok árát hasonlítja öszsze. Csakhogy ezekhez azonos összegű tb-támogatás jár, így az államnak mindegy, hogy az orvos melyiket rendeli.
Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga vezetője úgy fogalmazott: a javaslat fölháborító, beteg- és orvosellenes. Az olcsóbb gyógyszer nem biztos, hogy minden betegnek jó. Vannak olyan betegségek, amelyeknél nagyon nehéz kiválasztani a megfelelő készítményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.