Öt olyan ügyben tett feljelentést múlt pénteken Sopron jelenlegi városvezetése, amelyek az előző önkormányzat, illetve vagyonkezelőjének működéséhez köthetők. Az egyik ilyen ügynek a tárgya: az önkormányzat vagyonkezelője még 2005-ben 800 millió forintért megvette a Fészek Kft.-t a Fertődi Építő és Szolgáltató (FÉSZ) Rt.-től. A Fészek Kft. tulajdona a Lövérekben egy ingatlan, amely korábban pedagógusüdülő volt. A cég felújította az épületet – meghagyva szocreál stílusát –, amelynek során 72, többségében garzon jellegű apartmant alakítottak ki benne. A 800 millió forintos vételár szépséghibája azonban, hogy az ingatlan csak 618 millió forintos értéken szerepelt a cég könyveiben, egy 2007. januárban elvégzett igazságügyi szakvélemény pedig azt támasztja alá, hogy az ingatlan áfa nélküli értéke nem több mint 458 millió forint.
Nem akartak rosszat…
Khaut András, a FÉSZ Zrt. felügyelőbizottsági tagja – egyben résztulajdonosa – megjegyezte, nem tud mit mondani az ügyről, mert nincs azoknak a tényeknek a birtokában, amelyekkel az új városvezetés rendelkezik. Mint mondja, ő maga annak idején nem vett részt a tárgyalásokon. Úgy tudja, hogy a céget Kelemen Ferenc, a társaság vezérigazgatója képviselte. – Nem értem, hogy az üggyel kapcsolatban mire gondol Sopron mostani városvezetése – jegyezte meg Khaut András, aki kiemelte, legjobb tudomása szerint nem a FÉSZ kezdeményezte a Fészek Kft. eladását. Ők csak üdülőövezetből lakóövezetté kívánták átminősíttetni az ingatlant. Rámutatott arra, hogy miután az üzlet létrejött, akkor a város a legjobb tudomása szerint átminősíttette a területet lakóövezetté, amelyet a földhivatalban egy év alatt nem tudtak átvezetni, és ez okozza a gondokat. Lapunk úgy tudja, hogy az üdülők lakássá történő átminősítése nem történt meg, amit az ingatlan-nyilvántartás is bizonyít. Úgy tudjuk, problémát jelenthet, hogy az üdülőingatlan fokozott védelem alatt álló tájvédelmi területen fekszik.
Kelemen Ferenc, a FÉSZ Zrt. vezérigazgatója erről úgy nyilatkozott, elképzelhetőnek tartja, hogy az ingatlan tájvédelmi körzetben található, de ők ilyen problémával nem találkoztak, mert nem megvették az ingatlanegyüttest. Úgy jutottak hozzá – magyarázta –, hogy egy megbízó által munkát vállaltak a felújításra és a ráépítésre, és mivel az fizetésképtelenné vált, ennek fejében került hozzájuk az ingatlan nagy része, a maradékot kellett csak megvásárolniuk. A vezérigazgató egyébként kizártnak tartja, hogy a hétfőn elrendelt nyomozás törvénytelenségre derít majd fényt. – Az önkormányzat vagyonkezelője értékén vette meg a Fészek Kft.-t, s ez egy gazdaságos beruházás lett volna, ha időben megvalósul – jelentette ki Kelemen Ferenc, aki szintén megerősítette: ők előzőleg csak üdülőövezetből lakóövezetté kívánták átminősíttetni a területet, s a tárgyalásokon merült fel, hogy az önkormányzat megvásárolná az ingatlant kezelő céget, a Fészek Kft.-t. Kelemen Ferencnek arról nincs információja, hogy ezt a földhivatal bejegyezte-e már.
Szerettük volna a Fészek Kft. megvásárlásának ügyében megszólaltatni Beck Györgyöt, a Sopron Holding Vagyonkezelő Zrt. korábbi elnök-vezérigazgatóját is, de ő nem kívánt felelni a kérdéseinkre.
Igény van „fehér könyvre”
Akárhogyan zárul is az ügy, az apartmanok értékesítésével a Sopron Holding Vagyonkezelő Zrt. mostani vezetőségének kell megküzdenie. Komornoki László, a vállalat jelenlegi vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzati cég teljes egészében banki hitelből vásárolt be. 330 ezer forintos négyzetméteráron jutottak az üdülőkhöz, de úgy látják, jó, ha majd négyzetméterenként 250 ezer forintért értékesíteni tudják az ingatlanokat. További gondot jelent azonban, hogy a banki hitelek felvételére az önkormányzat cégeinek kellett kezességet vállalniuk. – Akár garzonházként, akár lakásként próbáljuk értékesíteni az ingatlanokat, az épületben nincsenek közös funkciójú helyiségek, nincsenek garázsok, a központi fűtése pedig úgy lett kialakítva, hogy zajszennyezést okoz – szögezte le Komornoki László, aki hozzáfűzte, emiatt a lakásokat csak nyomott áron lehet értékesíteni. Az üzlettel kapcsolatban megjegyezte, egy „fehér könyvben” meg kell írni, hogy többet ilyet senki ne tegyen, mivel információink szerint az apartmanok gyakorlatilag eladhatatlanok.
Lobbizott? Tanácsokat adott?
A soproni fejleményekkel kapcsolatban megkerestük Kránitz Lászlót, az MSZP helyi országgyűlési képviselőjét is, aki az előző ciklusban tanácsadóként segítette Walter Dezső polgármester munkáját. Az MSZP–SZDSZ által támogatott városvezető lapunknak korábban már megerősítette, hogy Kránitz László az előző ciklusban valóban tanácsokkal látta el. – Ez az első perctől kezdve így volt, a képviselő úr lobbitevékenységet folytatott a város érdekében az Országgyűlésben, mivel magam nem voltam a parlament tagja – közölte Walter Dezső, aki hozzáfűzte, a szocialista honatya pénzért látta el tanácsokkal, de arra nem emlékszik, hogy a város havonta mennyit fizetett Kránitz Lászlónak. A képviselő viszont pontosan emlékezett az együttműködés anyagi kondícióira, s elmondta: ahogy a vagyonnyilatkozatában is feltüntette, havi bruttó 250 ezer forintot kapott a soproni önkormányzattól. Walter Dezső szavainak ellentmondva azonban nem lobbitevékenységet említett, hanem politikai tanácsadást. Információink szerint a szerződésben a képviselő folyamatos, általános koordinációs és tanácsadói tevékenységre kapott megbízást. A tanácsadást kizárólag személyesen a polgármester, Walter Dezső részére végezhette, mástól utasítást nem fogadhatott el. A megbízó, azaz a polgármester nevében tárgyalások lefolytatására is jogosult volt.
A honatya röviden elmondta véleményét a városban kialakult helyzettel kapcsolatban is. – Nem szeretném minősíteni, ami Sopronban történik, de úgy gondolom, hogy azok az eljárások, amelyek folyamatban vannak, bizonyítani fogják a korábbi városvezetés igazát. Kiderül majd azokról a vádakról, amiket a jelenlegi városvezetés feltételez, hogy hamisak, vagy legalábbis nem helytállók – jegyezte meg Kránitz László, aki hozzáfűzte, addig, amíg a hatóságok nem járnak a vizsgálatok végére, az ügyről többet nem kíván mondani. A kormánypárti honatya ugyanakkor kijelentette, biztos abban, hogy Walter Dezső polgármesterként mindent csak és kizárólag a város érdekében tett, és sajnálja, hogy a helyzet idáig fajult.
Kránitz László neve egyébként 2004 őszén vált ismertté, ekkor Győr-Moson-Sopron megye hetes számú egyéni választókerületében az időközi országgyűlési képviselő-választáson az MSZP jelöltje volt. Kránitz azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a kampányában egy ágfalvi nyugdíjas-találkozón 500 forintos Tesco-vásárlási utalványt osztogatott arcképes kártyanaptárak kíséretében. A területi választási bizottság ekkor határozatában meg is állapította a törvénysértést, Kránitz pedig visszalépett a jelöltségtől.
Adómentesség az életért cserébe – ezt ajánlja Zelenszkij katonáinak
