Sorozatban veszti a pereket a rendőrség

Jogszerűtlen intézkedései miatt a rendőrség sorozatban veszíti el a szabálysértési eljárásokat az október 23-án brutálisan bántalmazott és őrizetbe vett állampolgárokkal szemben. A napokban a Fővárosi Bíróság jogerősen megállapította, hogy a rendőrség törvénysértő módon állított elő tüntetőket. Eközben lapinformáció szerint egyes rendőri vezetők szándékosan szabotálják az október 23-i hatósági túlkapások kivizsgálását.

2007. 01. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvénysértő és jogellenes módon állított elő a rendőrség négy férfit október 23-án hajnalban a Kossuth tér kiürítése után – állapította meg a Fővárosi Bíróság (FB) a napokban hozott jogerős végzésében. Ezzel hatályon kívül helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság október 26-i, gyorsított eljárásban meghozott határozatát, amely az egyik „szabálysértőt” 50 ezer forintos pénzbírsággal, a többieket pedig két-két napi elzárással sújtotta. Az FB megállapította, hogy az elsőfokú bíróság „elmulasztotta a tényállás teljes körű feltárását, a bizonyítási anyag egy részét tartalmuktól eltérően, illetve azokkal ellentétesen mérlegelte, és az egyébként iratellenesen megállapított tényekből további tényekre, így a szabálysértési felelősségre is téves következtetést vont le, és törvénysértően alkalmazott joghátrányt”.
A jogszerűtlenül elítéltek egyike a rendőrségi körözés alatt álló Budaházy György barátjaként ismert Könnyű Károly, akit két társával együtt a Bajcsy-Zsilinszky út–Nagymező utca környékén bilincseltek meg és állítottak elő. Érdekesség, hogy a negyedik őrizetbe vett férfi előzőleg nem is járt a Kossuth téren: ő egy éjszakai buszjáratról kényszerült leszállni, és ezután fogták el a rendőrök.
*
A bíróság döntését Grespik László ügyvéd lapunknak úgy kommentálta: immár jogerősen kimondták, önmagában azzal, hogy valaki egy be nem jelentett tüntetésen vesz részt, nem követ el szabálysértést. Hozzátette, megkezdődött az az ugyancsak október 23-hoz kapcsolódó közigazgatási per, amelyet 261 felperes képviseletében indított a BRFK ellen tüntetésfeloszlatás jogellenességének megállapítására. Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója a jogerős bírósági végzés írásos változatának kézhezvételéig nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője lapunknak elmondta, ez sorozatban már a harmadik jogerős végzés, amely kimondja, a rendőrség törvénysértő módon állított elő tüntetőket október 23-án. Még novemberben Molnár Balázsnak (a Kuruc.info internetes oldal szerkesztőjének) és társainak, majd Kollár Tibornak adott igazat a bíróság – emlékeztetett az ügyvéd. Gaudi-Nagy Tamás hangsúlyozta: emellett több tüntető elleni büntetőeljárást is megszüntetett az ügyészség a közelmúltban.
Eközben a Népszava ügyészségi forrásokra hivatkozva tegnap azt írta: egyes rendőri vezetők kifejezetten szabotálják azokat az eljárásokat, amelyek az október 23-án bűncselekmények sorozatát elkövető beosztottjaik ellen folynak, a szakaszparancsnok rendőrök egymásra mutogatnak, és próbálják megvezetni az ügyészeket. Ennek köszönhetően továbbra sincs egyetlen gyanúsítottja sem az október 23-i brutális rendőri akcióknak, miközben a tüntetők-megemlékezők közül gyorsított eljárásban sokakat már elítéltek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.