Tiltakozási hullám söpör végig az országon

Tüntetéseket szerveznének az ország több pontján annak érdekében, hogy Molnár Lajos egészségügyi miniszter vonja vissza a kórházi ágyszámcsökkentésre vonatkozó elképzelését. Közben a Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul.

2007. 01. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beadvánnyal fordul az Alkotmánybírósághoz a jövő héten a Fidesz, mivel úgy vélik: a regionális egészségügyi tanácsok régiók híján csupán fantomszervezetek, amelyek döntései így jogsértők és alkotmányosan aggályosak. Mikola István (Fidesz) jelezte: a tanácsok nem vonhatnak el hatásköröket az önkormányzatoktól, amelyeknek tulajdonosi és fenntartói jogait kétharmados törvény védi.
– Katasztrofális lesz a helyzet Komáromban és környékén, ha az egészségügyi miniszter javaslata lép hatályba – mondta Gordán Ildikó, a komáromi egészségügyi bizottság elnöke. Noha a tárcavezető ajánlását a regionális egészségügyi tanácsok még megváltoztathatják, a közép-magyarországi régióban nem bíznak a megegyezésben. Ezért a kórház tüntetést szervez január 15-én 16 órától az intézmény előtt, követelve a miniszteri javaslat visszavonását.
A komáromi Selye János Kórház most 151 aktív ággyal működik. A szaktárca javaslata, hogy 115 krónikus ágy maradjon az intézményben. Az aktív ellátás sorsa kétséges. Udvardi Erzsébet, a megyei önkormányzat egészségügyi bizottságának elnöke, Kisbér polgármestere szerint úgy akarnak további ágyszámcsökkentést, hogy gond van a mentőszolgáltatással, a gyermekellátással és az ügyeleti rendszerrel.
Óriási a felháborodás a Veszprém megyei Várpalotán is a miniszteri javaslat miatt, hiszen az megszüntetné a városban az aktív ellátást. A lakosság a jövő hét végére tömegmegmozdulást szervez a kórház elé, ahol tiltakoznak a botrányos javaslat ellen. Sőt az is felvetődött, hogy félpályás útlezárást is szerveznek a 8-as főútra. A probléma azonban összetett: a helyiek nemcsak Molnár ágyszámjavaslatával nem értenek egyet, de tiltakoznak az ellen is, hogy a helyi kórházat működtető Palotahosp Kft. januártól megszüntette a sürgősségi ellátást.
Tiltakozó akciók és élőláncos tüntetés megszervezését helyezte kilátásba Kiss Péter, a szikszói II. Rákóczi Ferenc Kórház működési körzetéhez tartozó Ináncs polgármestere, ha a kormány nem mond le a 161 aktív ágyas intézményben az aktív ágyak megszüntetéséről. Kiss alkotmányellenesnek tartja az egészségügyi reformot, ezért – mint mondta – kollektív feljelentést tesznek a miniszter ellen. Emellett Zoltai László, Fulókércs polgármestere is kötelességének érzi a miniszter feljelentését alkotmánysértés címén. A bonyhádiak sem tudják elfogadni, hogy Molnár javaslata szerint megszűnne az aktív ellátás a helyi kórházban, ezért tiltakozó levéllel fordulnak a miniszterhez, sőt aláírásgyűjtésbe kezdtek az aktív ellátás megmentéséért.

Demszky SZDSZ-es lobbija. Megvalósíthatatlan, hogy három hónap alatt 1977 aktív ágyat szüntessenek meg Budapest kórházaiban a fővárosi önkormányzat fenntartásában lévő 7881 ágyból – írta Demszky Gábor párttársának, Molnár Lajos egészségügyi miniszternek. Az SZDSZ-es főpolgármester aggódik, hogy az ellátás átalakítása éppen a kormányzat által várttal ellentétes eredményhez vezet, és figyelmeztet: ha azt Molnár elképzelései szerint vezényelnék le, akkor nemcsak a főváros, hanem Pest megye lakóinak ellátása is veszélybe kerülne. Demszky a tárca által javasolt ágyszám helyett annak felénél is kevesebbet szüntetne meg, és nem zárná be a Schöpf-Merei-kórházat sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.