Beadvánnyal fordul az Alkotmánybírósághoz a jövő héten a Fidesz, mivel úgy vélik: a regionális egészségügyi tanácsok régiók híján csupán fantomszervezetek, amelyek döntései így jogsértők és alkotmányosan aggályosak. Mikola István (Fidesz) jelezte: a tanácsok nem vonhatnak el hatásköröket az önkormányzatoktól, amelyeknek tulajdonosi és fenntartói jogait kétharmados törvény védi.
– Katasztrofális lesz a helyzet Komáromban és környékén, ha az egészségügyi miniszter javaslata lép hatályba – mondta Gordán Ildikó, a komáromi egészségügyi bizottság elnöke. Noha a tárcavezető ajánlását a regionális egészségügyi tanácsok még megváltoztathatják, a közép-magyarországi régióban nem bíznak a megegyezésben. Ezért a kórház tüntetést szervez január 15-én 16 órától az intézmény előtt, követelve a miniszteri javaslat visszavonását.
A komáromi Selye János Kórház most 151 aktív ággyal működik. A szaktárca javaslata, hogy 115 krónikus ágy maradjon az intézményben. Az aktív ellátás sorsa kétséges. Udvardi Erzsébet, a megyei önkormányzat egészségügyi bizottságának elnöke, Kisbér polgármestere szerint úgy akarnak további ágyszámcsökkentést, hogy gond van a mentőszolgáltatással, a gyermekellátással és az ügyeleti rendszerrel.
Óriási a felháborodás a Veszprém megyei Várpalotán is a miniszteri javaslat miatt, hiszen az megszüntetné a városban az aktív ellátást. A lakosság a jövő hét végére tömegmegmozdulást szervez a kórház elé, ahol tiltakoznak a botrányos javaslat ellen. Sőt az is felvetődött, hogy félpályás útlezárást is szerveznek a 8-as főútra. A probléma azonban összetett: a helyiek nemcsak Molnár ágyszámjavaslatával nem értenek egyet, de tiltakoznak az ellen is, hogy a helyi kórházat működtető Palotahosp Kft. januártól megszüntette a sürgősségi ellátást.
Tiltakozó akciók és élőláncos tüntetés megszervezését helyezte kilátásba Kiss Péter, a szikszói II. Rákóczi Ferenc Kórház működési körzetéhez tartozó Ináncs polgármestere, ha a kormány nem mond le a 161 aktív ágyas intézményben az aktív ágyak megszüntetéséről. Kiss alkotmányellenesnek tartja az egészségügyi reformot, ezért – mint mondta – kollektív feljelentést tesznek a miniszter ellen. Emellett Zoltai László, Fulókércs polgármestere is kötelességének érzi a miniszter feljelentését alkotmánysértés címén. A bonyhádiak sem tudják elfogadni, hogy Molnár javaslata szerint megszűnne az aktív ellátás a helyi kórházban, ezért tiltakozó levéllel fordulnak a miniszterhez, sőt aláírásgyűjtésbe kezdtek az aktív ellátás megmentéséért.
Demszky SZDSZ-es lobbija. Megvalósíthatatlan, hogy három hónap alatt 1977 aktív ágyat szüntessenek meg Budapest kórházaiban a fővárosi önkormányzat fenntartásában lévő 7881 ágyból – írta Demszky Gábor párttársának, Molnár Lajos egészségügyi miniszternek. Az SZDSZ-es főpolgármester aggódik, hogy az ellátás átalakítása éppen a kormányzat által várttal ellentétes eredményhez vezet, és figyelmeztet: ha azt Molnár elképzelései szerint vezényelnék le, akkor nemcsak a főváros, hanem Pest megye lakóinak ellátása is veszélybe kerülne. Demszky a tárca által javasolt ágyszám helyett annak felénél is kevesebbet szüntetne meg, és nem zárná be a Schöpf-Merei-kórházat sem.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban