Utólag készült a Gergényi-levél?

Bizonyos jelek szerint az október 23-i esti brutális rendőri akciók után íródott az a Gergényi Péter aláírásával ellátott intézkedés, amelyben a budapesti rendőrfőkapitány műveleti területté nyilvánítja a Kossuth teret, pedig az iratnak elvileg már hajnalban, a Kossuth tér kiürítése előtt kész kellett volna lennie. Eközben a rendőrség egy KRAZ típusú tehergépkocsit kapott a honvédségtől, amellyel – a már meglévő hókotróhoz hasonlóan – barikádokat tud felszámolni.

2007. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentmondásos az a Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány által szignált intézkedés, amelyet a napokban hozott nyilvánosságra internetes honlapján a rendőrség. A dokumentum 2006. október 23-i keltezésű, és arról szól, hogy 23-án hajnali 2 óra 35 perctől („a szükséges ideig, de legkésőbb 2006. november 24-e” éjfélig) az Országház előtti Kossuth tér műveleti területnek minősül. Vagyis az intézkedésnek már hajnali 2 óra 35 perc előtt el kellett készülnie. Ezzel szemben Gergényi Péter a dokumentumban azzal indokolja a döntést, hogy a „2006. október 23-i ünnepi rendezvények idején kialakult, közbiztonságot súlyosan sértő cselekmények, illetve a további rendbontások megelőzése érdekében a védett személyek és az Országház mint az állam működése szempontjából kiemelten fontos létesítmény biztonságának megőrzése szükséges”.
De honnan tudhatott volna a főkapitány október 23-án hajnali 2 óra 35 perckor vagy előtte arról, hogy 23-án „az ünnepi rendezvények idején” milyen, a „közbiztonságot súlyosan sértő cselekmények” történtek? Gergényi akkor még arról is bajosan tudhatott, hogy a Kossuth téri tüntetők sátraiban milyen eszközöket találtak a teret elfoglaló rendőrök.
Szerettük volna megtudni a főkapitánytól, mi az ellentmondás magyarázata, és hogy az iromány valóban hajnali 2 óra 35 perc előtt készült-e, de a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BFRK) sajtóosztályától azt a választ kaptuk, hogy „az interneten közzétett szakszerű és törvényes intézkedés minden információt tartalmaz, így azt külön kommentálni nem kívánják”.
Lapunk információi szerint a rendőrség egy szovjet gyártmányú KRAZ tehergépkocsit kapott a honvédségtől, amelyet tolólappal felszerelve kiválóan lehet barikádok áttörésére is használni. Értesülésünket a Honvédelmi Minisztérium (HM) sajtóosztályán megerősítették. Közölték, a honvédség feleslegessé vált eszközei közül adták át a vontatót az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnak (amelynek irányítása alá tartozik a rendőrség – a szerk.). A HM sajtóosztályán hangsúlyozták: a KRAZ átadása az „inkurrens anyagok és eszközök kezelésére” vonatkozó jogszabályok betartásával történt, amely azt is tartalmazza, hogy igény esetén más költségvetési szerveknek kell átküldeni a járművet. Emlékezetes, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden különös sajtófelhajtást mellőzve találkozott a tárca vezetésével.
A BRFK eközben elismerte, hogy náluk van az a hókotró, amelyet a Fővárosi Közterület-felügyelettől kaptak kölcsön, és amelyet október 23-án az Erzsébet hídi barikádok leküzdésére használtak. Közölték, a hókotrót a megállapodás értelmében azonnal viszszaadják, amint havazás lesz.
A Népszava információi szerint a várható márciusi tüntetésekről is szó volt a Főkapitányok Klubja elnevezésű egyeztető fórumon, amelynek Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Petrétei József rendészeti miniszter volt a vendég kedden. A kormány közeli napilap azt írta, befejeződött a BRFK négy századának kiképzése, és ezzel immáron huszonnyolc század (19 megyei, 4 BRFK, 5 Rebisz) áll készenlétben, mintegy 2600 rendőrrel. A fórumon a lap szerint a rendőri vezetők megígérték, fölkerülnek a sisakokra az azonosító jelvények.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.