Választható portfólió

2007. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választható portfóliók kötelező bevezetése számottevően átalakíthatja a magánnyugdíjpénztárak befektetési szerkezetét, amelyben jelenleg az állampapírok dominálnak. Az átlagos részvényarány az új szabályozásnak köszönhetően növekedni fog, s a pénztári szektorban mintegy 200 milliárd forintnyi pótlólagos részvénykereslet jelentkezhet. A részvények mellett az egyéb portfólióelemek, így a kockázati tőkebefektetések és az ingatlanbefektetések súlya is emelkedhet – írta az MTI–Eco.
A magánnyugdíjpénztárak 2009-től kötelesek háromféle portfóliót kínálni a tagoknak: klasszikust, kiegyensúlyozottat és növekedésit, amelyek eltérő kockázatot hordoznak, s eltérő hozamot kínálnak. Ez lehetőséget teremt majd arra, hogy a pénztárak az egyes csoportok számára az életpályához igazodó befektetési struktúrát alakítsanak ki. A részletes befektetési szabályokat kormányrendeletben állapítják meg. Amennyiben a pénztártagok nem választanak önkéntesen portfóliót (a választás lehetőségével várhatóan kevesen élnek majd), a nyugdíjazásig hátralévő évek száma alapján automatikusan besorolják őket: 0–5 évig klaszszikus, 5–15 évig kiegyensúlyozott, 15 év felett növekedési portfóliót állítanak össze számukra. A legmagasabb kockázatú növekedési portfólió a nyugdíjkorhatárt megelőző öt évben már nem választható.
A magánnyugdíjpénztárak befektetési politikájáról a közelmúltban folytatott szakértői viták elsődlegesen a részvényarányra fokuszáltak. Jelenleg azonban nincs egységes gyakorlat, sem földrajzi alapon, sem a gazdasági fejlettség alapján nem állapítható meg szűken értelmezhető átlag a részvényarányokra.
Az OECD adatai alapján a 32–33 százalék körüli részvényaránnyal dolgozó lengyel és észt nyugdíjalapokkal szemben a lényegesen fejlettebb gazdasággal, tőkepiaccal és pénzügyi kultúrával rendelkező Svájcban 2004-ben ez az arány a 20 százalékot sem érte el, míg Olaszországban még a magyar átlagnál (14 százalék) is kisebb, 8 százalékos részvényarány volt jellemző.
A Winterthurnál már idén az első fél évben bevezetik a választható portfóliót – nyilatkozta a társaság éves adatainak ismertetésekor Zolnay Judit vezérigazgató-helyettes. A törvényi szabályozás ugyan csak 2009-től kötelezi a nyugdíjpénztárakat, de a Winterthur úttörő szerepet vállal a bevezetésben, a szabályozás szerint ugyanis a választható portfólió önkéntes alapon már 2007-ben kínálható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.