Vevők a Synergonnál

Kétnapos hezitálás és mérsékelt árfolyamesés után tegnap a BUX határozott csökkenő irányt vett: előbb 24 560 pontig, majd 24 407 pontig esett. Záráskor 24 454 ponton állt, ami 273 pontos csökkenésnek felelt meg. A vezető részvények közül egyedül a Magyar Telekom állta a sarat.

2007. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magas forgalom mellett jelentős csökkenéssel zárt tegnap a magyar piac, a vezető részvényeket érintő eladási nyomás felerősödött. Olyan nagy mennyiségű papírt dobtak piacra a befektetők, hogy néhány esetben a piac alig győzte azokat felszívni, így az árfolyamok egyre lejjebb csúsztak. A magas, 31,6 milliárd forintos forgalom és a vezető részvények többségénél bekövetkezett áresés is jól mutatta, hogy a befektetők ezúttal pesszimisták.
A BUX 24 564 ponton nyitott, majd az első óra elteltével 24 500 pont alá zuhant. Napközben erőtlen próbálkozások történtek a BUX feltámasztására, de végül az eladók győzedelmeskedtek, így az index a Moody’s bejelentését követve 24 400 pont közelébe csúszott vissza. A kereskedés végén a magyar tőkepiaci indikátor 24 454 ponton állt, ami 1,1 százalékos visszaesésnek felelt meg.
A nemzetközi hangulat és a banki papírok leminősítése csak jó indok volt arra, hogy a tulajdonosok eladják a részvényeket. A nap egyik meghatározó vesztese az Inter-Európa Bank (IEB) lett. Az IEB részvényeit azért adták el a spekulánsok, mert kiderült: az olasz Intesa Sanpaolo S.p.A. a 100 százalékos leányvállalatán, a Sanpaolo IMI Internazionalén keresztül 85,866 százalékos közvetett részesedést szerzett az Inter-Európa Bankban. A részesedés megszerzése és a várható felvásárlási ajánlat, illetve az IEB 180 napos forgalommal súlyozott ára egyértelmű eladási nyomást alakított ki. Erre jött még a Moody’s leminősítése is, amely ugyan a pénzintézetet nem érintette, viszont a társbankot, a CIB-et igen. Hasonlóan lefelé mozgott az OTP kurzusa is, a legnagyobb magyar pénzintézet ugyan csupán 1,3 százalékos eséssel zárt, de a Moody’s átsorolását, sem az anyabank, sem két leánya, az OTP Jelzálogbank és a szlovákiai OTP Banka Slovensko sem úszta meg. Kisebb mértékű eséssel fejezte be a napot a Richter is, amely 1,4 százalékkal gyengült. A Mol viszont az orosz gáz- és olajviták miatt gyengélkedett, az olajipari papírok 2,3 százalékkal lettek olcsóbbak.
A szerdai napon beeső Magyar Telekom némileg javított helyzetén, így a távközlési részvények 1,1 százalékkal, ezer forintra erősödtek. A dráguló részvények közül nagyobb érdeklődés jelentkezett még az Egis és a Synergon – 3,6 százalékos drágulás – papírjaira.
A forint árfolyamában is trendforduló alakult ki, a bankközi devizapiacon a magyar deviza kurzusa az euróéval szemben a 255-ös szint közelébe gyengült napközben, a BÉT zárását követve egy euróért 253,50–253,80 forintot adtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.