Még október végén szavazott az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága a Nemzeti Földalap (NFA) ellenőrző bizottságának új tagjairól. A Fidesz és az MSZP előzőleg szóban megállapodott, hogy az ellenzéki párt támogatja a szocialisták jelöltjeit, cserébe a legnagyobb kormánypárt megígérte, megszavazza a Fidesszel szövetséges Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) jelöltjét. Azonban a szocialisták végül felrúgták a megállapodást, és az egyéni és családi gazdálkodók legnagyobb érdekvédő szervezete, a több tízezer gazdát számláló Magosz aspiránsa helyett a Magyar Paraszt Szövetség jelöltjére, Deák Ferencre voksoltak.
*
A Fővárosi Főügyészség 2005-ben megállapította, hogy a Magyar Paraszt Szövetség legfelsőbb szervét, az országos küldöttközgyűlést 1998 óta nem hívták össze, nem készítenek költségvetést, nincs tagnyilvántartásuk, sőt még az alapszabályuk is hiányos.
Soós Károly, aki 1994-től 2005-ig a szövetség alelnöke volt, lapunknak elmondta: nem végeznek érdek-képviseleti tevékenységet, hiszen számottevő tagságuk sincs. Mint mondta, a totális zűrzavar és a szervezetlenség jellemzi a szervezetet, amelynek két vezetője, Vidmann Mihály elnök és Deák Ferenc főtitkár egyértelműen a mostani kormánypártok felé húz.
Hasonlóan nyilatkozott Szarka Balázs, aki 2005-ig a szervezet ellenőrző bizottságának elnöke volt. Mint mondta, a szövetség évek óta visszaél a paraszt névvel, hiszen az alapszabályban foglaltakkal szemben nem az agrártársadalom és a kisbirtokosok, hanem a nagy multinacionális cégek érdekeit képviseli.
Deák Ferenc főtitkár visszautasította a vádakat. Azt állította, a szövetségnek körülbelül 4200 tagja van, de szerinte nem a taglétszám határozza meg az érdek-képviseleti munka minőségét. Hozzátette, ők az érdekképviseletet nem úgy képzelik el, hogy traktorokkal elfoglalják a fővárost, vagy a gazdatársadalom tönkremeneteléről szónokolnak. Deák Ferenc azt hangoztatta, hogy nem kormánypárti kötődésűek, de úgy vélte, „a hatalommal mindig ki kell egyezni, hiszen náluk van a pénz”.
Érdekesség, hogy a mezőgazdasági bizottság SZDSZ-es tagja, Kis Zoltán az októberi szavazás előtt bejelentette, hogy a Magosz jelöltjét támogatja. Később azonban az ominózus ülésre nem tudott elmenni, az őt helyettesítő Herbály Imre (MSZP) viszont a parasztszövetség jelöltjét támogatta. Kis Zoltán lapunknak azt mondta: a Magosznak ott lenne a helye az NFA ellenőrző bizottságában, mivel valódi és jelentős érdek-képviseleti szervezet. Ugyanakkor hozzátette: a Magyar Paraszt Szövetségből Deákon kívül mást nem ismer. Herbály Imre viszont úgy nyilatkozott: ő a Magoszt egy párt részének tekinti, ezért nem szavazott rájuk.
Szabó Csaba, a Fidesz mezőgazdasági kabinetjének titkára hangsúlyozta: nem számítottak rá, hogy a szocialisták felrúgják az előzetes megállapodást, és az egyik legjelentősebb érdekképviselet helyett egy fantomtársaság emberét juttatják be a földalap ellenőrző testületébe.
Az ellenőrző bizottsági poszt azért is kiemelkedő jelentőségű, mert a szocialisták februárban újból az Országgyűlés elé terjesztik a földpiaci nyitásra vonatkozó törvényjavaslatukat, amelynek révén gazdasági társaságok tagjai és részvényesek is földhöz juthatnának. Bennfentesek szerint az MSZP közeli vállalkozók már ugrásra készen várják, hogy megkaparinthassák a megmaradt nemzeti földvagyont, és ténykedésüket jelentősen megkönnyítheti, hogy az NFA ellenőrző bizottságában csak a kormányhoz közeli emberek ülnek.
Emlékezetes, tavaly novemberben a szocialista frakció mezőgazdasági munkacsoportja visszavonta az NFA-ról szóló törvény módosítására benyújtott indítványt, miután az ellenzék az SZDSZ-es Kis Zoltánnal együtt leszavazta azt. A rendszerváltáskori szabad demokrata irányvonalat képviselő politikus rámutatott: a szocialisták a pénzügyi-befektetői lobbi érdekeit próbálták érvényesíteni, hiszen a módosítással lehetővé vált volna a külföldiek földtulajdonszerzése, és háttérbe szorultak volna a helyben lakó gazdák.
Ide kapcsolódik a hír, hogy még folyik az a versenyfelügyeleti vizsgálat, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal indított a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél, mivel a feltételezések szerint a földalapkezelő indokolatlanul alacsony földbérleti díjakat állapított meg egyes társaságoknak. Az eljárás várhatóan február végén zárul le.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása