Börtönbe vonulhat Veres volt üzlettársa

Három és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélték adócsalásért Kabai Károly nyírbogáti vállalkozót, aki a kilencvenes évek elején, még a kétes ügyletei előtt üzlettársa volt Veres János mostani pénzügyminiszternek. A nyírségi cigányokkal törvényellenesen számlázgató fémkereskedő arra a jogszabály-módosításra hivatkozva védekezett a bíróságon, amely a Veres által vezetett Pénzügyminisztérium előterjesztésére született meg 2006 elején. Kabai az ellene indított eljárás idején aktívan részt vett a szocialisták kampányában, miután 292 millió forintos állami megbízást kapott a Juhász Ferenc vezette Honvédelmi Minisztériumtól. Az MSZP az önkormányzati választásokon Kabait indította Nyírbogát polgármesterjelöltjeként.

2007. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogerősen három év, hat hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélte Veres János pénzügyminiszter egykori üzlettársát, Kabai Károly nyírbogáti szocialista polgármesterjelöltet tegnap a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság. A Pénzügyminisztériumot vezető szocialista országgyűlési képviselővel egykoron közös cégben érdekelt fémkereskedő az ítélet szerint börtönbe kerülhet, hacsak felülvizsgálati kérelem benyújtása miatt az illetékes ítélőtábla nem dönt úgy, hogy a továbbiakban szabadlábon védekezhet.
Hulladéküzlet és kampány
Mint arról lapunk többször beszámolt, Kabai az ellene folyó eljárás idején már nem volt a szocialista pénzügyminiszterrel üzleti kapcsolatban, de cége, a Nyír-Uncia Kft. 292 millió forintos megbízást kapott az MSZP alelnöke, Juhász Ferenc által vezetett Honvédelmi Minisztériumtól (HM). Az egykori nyírbogáti alpolgármester irányítása alatt álló társaság hulladéküzletében szerepet vállalt Kabai veje is, aki ügyvezetője egy szintén fémhulladékok hasznosításával foglalkozó, német hátterű cégnek. Ez a kft. a katonai elfekvő készletek lőszereiből származó acélhulladékot adja el az Ózdi Acélművek Kft.-nek. A vállalkozás az előző választási ciklusban mintegy 300 tonna acélhulladékot vásárolhatott a honvédelmi tárca tulajdonában lévő HM tulajdonában lévő Currus Rt.-től is, ahol a hadrendből kivont eszközök értékesítésének felgyorsítása céljából a Nyír-Uncia Kft. volt tagja, Tácej Zoltán lett a vezérigazgató-helyettes 2004 elején. A minisztérium akkoriban azt állította, a nyírbogáti cég adta a legjobb árajánlatot. A szocialisták elnökhelyettesi tisztségére pályázó Juhászt ugyancsak a megyében választották meg az Országgyűlés képviselőjévé.
Kabai a választások idején aktívan részt vett a szocialisták megyei kampányában, és eközben többször mutatkozott együtt Veres Jánossal. Az MSZP-s szimpatizánsok ugyanakkor a vállalkozó által kezelt busszal utazhattak szocialista rendezvényekre. Kabait ezek után a szocialisták polgármesternek jelölték Nyírbogáton.
A vádlott a tegnapi tárgyaláson bűnösségét nem ismerte el, ügyvédektől származó tájékoztatás szerint per-újrafelvételi, illetve -felülvizsgálati kérelem benyújtását fontolgatja. A hetvenes évek elejétől fémhulladékbizniszben utazó Kabai büntetőügye azért is tarthat közérdeklődésre számot, mert a vállalkozó a kilencvenes évek elején – vagyis még a kétes ügyletei előtt – Veres János üzlettársa is volt. A Kabai és társai ügyében elindított nyomozás több cégből álló számlagyárat leplezett le, amelyek működtetője az a Bogát-Ferr Kft. volt, amelyet a nyírbogáti fémkereskedő Veres János pénzügyminiszterrel együtt alapított 1991-ben, viszont a számlagyár üzemeltetésekor Veres már nem volt a kft. tagja, három évvel azt megelőzően, 1994-ben kiszállt a társaságból. A vádirat szerint Kabai cégei évekig számla nélkül vásároltak fel színesfémhulladékot, költségeinek elszámolásához pedig fiktív számlákat használt. Az ügyben negyed- és hetedrendű vádlottként szereplő emberek nevén vállalkozásokat hozott létre, amelyek folyamatosan kiszámlázták a Kabai által kért összegeket a bizonylatokon szereplő összegeknél jóval kevesebb pénzért, illetve olyan eset is volt, amikor a számláért egyetlen fillért sem kaptak. Az ügyben szereplő három betéti társaság névleges tulajdonosai cigány emberek, cégeik az adóhatóság vizsgálata szerint valódi gazdasági tevékenységet nem végeztek, telephelyeik, szállítóeszközeik, alkalmazottaik nem voltak. Az esetenként a számlán szereplő összeg 2,5 százalékáért megvásárolt bizonylatokat a Kabai Károly által jegyzett két cég, a Bogát-Ferr és Bogát-Metál Kft. a könyvelésébe beállította, és ezzel mind a társasági adóalapot, mind pedig az áfaalapot több száz millió forintos nagyságrendben csökkentette, illetve a fiktív bizonylatok alapján áfát igényelt vissza.
Törvénymódosítás
magas fokon
A másodfokú tárgyalásra azért került sor, mert Kabai ügyvédei egy 2006-ban életbe lépett jogszabályra hivatkozva – miszerint az, amit a vállalkozó a kilencvenes években tett, ma már nem minősülne büntetendő cselekménynek – felmentésért fellebbeztek. Kabai Károly a tárgyaláson úgy nyilatkozott: nem követett el bűncselekményt, még az APEH-től is kért információt a számlákon szereplő cégekről, és ő meg volt győződve róla, a színesfémhulladékot a számlán szereplő cégek adták el vállalkozásainak. Amint mondta, a hetvenes évek eleje óta dolgozik a hulladékpiacon, és mint a Hulladékszövetség elnökségi tagja többször jelezte: nem jó az adótörvény a színesfém-felvásárlás esetében, mert a piacra tisztázatlan körülmények között kerülő áru eredete nem követhető nyomon. A törvényi szabályozás azonban csak 2006. január elsején változott, amikor már javában folyt az eljárás Kabai ellen, és éppen a Veres János vezette Pénzügyminisztérium előterjesztésére. Érvénybe lépett a fordított adózás, ami azt jelenti, hogy a saját nevén felvásárló cég a számlán nem tüntethet fel áfát, ám a bevallásában szerepeltetnie kell azt. Vagyis nem az eladó, hanem a vevő vallja be az általános forgalmi adót, majd ugyanabban a bevallásban le is vonhatja azt.
Az ügy hátteréhez tartozik, hogy az értékes fémhulladék – például réz – tisztázatlan módon, sokszor csempészés, lopás eredményeként kerül a piacra, eredete nem igazolható. Ilyen módon az első eladó – az áru illegális beszerzője – jóval a piaci ár alatt adja el az árut, és értelemszerűen számlát produkálni nem tud.
A fémkereskedők viszont piaci áron értékesítik a színesfémet a kohóknak és egyéb fémhasznosító vállalkozásoknak.
Pénzügyminiszter után
igazságügy-miniszter
Veres János pénzügyminiszter ismerősének ügyében az első Gyurcsány-kormány igazságügy-minisztere, Bárándy Péter ügyvédi irodája képviselte jogásza révén a védelmet. A védőügyvédek tárgyaláson tett kijelentései szerint Kabai Károly cégei évente milliárdos forgalmat bonyolítottak le, maga az érintett pedig azt mondta, az ügy indulása idején a csepeli fémmű legjelentősebb beszállítója volt. Ugyancsak elmondta, hogy a büntetőper során felszámolt egyik cége újra fémfelvásárlási engedélyért folyamodott, ő maga pedig egy másik, nem saját tulajdonában lévő cég kereskedelmi vezetőjeként jelenleg is végez színesfém-felvásárlást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.