Egyesítik a maffiaper fellebbezéseit

A kecskeméti maffiaper hét elítéltje nyújtott már be felülvizsgálati kérelmet a Legfelsőbb Bíróságra. Várható azonban még a többiek indítványa is, ezeket majd egyesítik, s egyszerre döntenek sorsukról.

2007. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már hét felülvizsgálati kérelem érkezett a kecskeméti maffiaper elítéltjeitől a Legfelsőbb Bíróságra (LB), de várható, hogy még a többiek is igénybe veszik a harmadik fellebbezési fórumot – értesült lapunk. Információnkat Kónya István, az LB büntetőkollégiumának vezetője megerősítette. Elmondta: ha az összes beadvány megérkezik, várható, hogy nem külön-külön döntenek majd róluk, hanem egyesítik azokat. Ettől függ majd, hogy mikor tárgyalják a kilenc elítélt ügyét ismét a bíróságon. Felülvizsgálati eljárásban három forgatókönyv létezik: a tanács helyből elutasítja a kérelmeket, vagy nyilvános ülésen lehetőséget adnak a érvek szóbeli kifejtésére, illetve tárgyaláson bizonyítást vesznek fel, és azután döntenek. Úgy tudjuk, hogy a maffiaper elítéltjeinek jó esélye van arra, hogy a bíróság nyilvános ülésen hallgatja meg ügyvédeik jogi okfejtéseit.
Ismert: Magyarország egyik legrégebben működő alvilági csoportjának vezetőit, illetve tagjait ítélte el tavaly tavasszal első fokon a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. A bűnszervezetet az elsőrendű vádlott, Radnai László irányította, de négy vádlott-társa is vezető szerepet töltött be a csoportban. A bíróság a férfit bűnszervezet tagjaként elkövetett emberölés előkészületében mint társtettest, illetve ugyanígy minősülő, folytatólagosan elkövetett fegyvercsempészettel mint felbujtót ítélte el. Ezért 12 éves fegyházbüntetést kapott.
A bíróság döntése szerint a fegyvercsempészetben a bűnszervezet vezetői közül a másodrendű Mészáros Péter és az ötödrendű Molnár Richárd vett még részt, ezért ők 10 és 8 évi szabadságvesztést kaptak. A harmadrendű Csüllög Zsigmondot és a negyedrendű Ferencsik Attilát viszont csupán az emberölés előkészületében találták bűnösnek, amely miatt 5, illetve 6 éves fegyházbüntetést rótt ki rájuk a büntetőtanács. A többiek a másodrendű vádlott, M. Péter végrehajtó csapatához tartoztak, 3 és 10 év közötti börtönt kaptak. Az egykori birkózóbajnokot, Gelénesi Nándort, illetve Molnár Richárd egykori üzlettársát, Pityinger Józsefet felmentették és szabadon bocsátották.
Az ítélet szerint a Radnai vezette bűnszervezet egy 1996–97 körül keletkezett közös üzletből származó 80 ezer dolláros követelést akart az Energol-ügyben is vádlott V. Gábortól behajtani. Mivel egykori üzlettársuk nem fizetett, 2004 tavaszán elhatározták, hogy megölik. A férfi T. Tibortól kért védelmet, ezért a csoport vezetői úgy gondolták, hogy inkább az utóbbit lövetik le, így megszerzik V. Gábor tartozását, s egyben T. Tibor érdekeltségeit. Külföldi bérgyilkosokat bíztak meg a munka elvégzésével, és megegyeztek az ügy koronatanújával, a szerb Szlobodan Sztojanoviccsal, illetve a hatodrendű vádlottal, Endrigo Nemettel, hogy hazájukból fegyvereket és robbanóanyagot szereznek be. Az ügyben együttműködő, gyanúsítottként szereplő K. Árpád utazott ki déli szomszédainkhoz tárgyalni az ottani fegyvercsempészekkel. Ehhez a futár két alkalommal 2800 eurót kapott Mészárostól és Radnaitól. Az áru fuvarozásában Zöldi Imre és Ábrahám Zsolt segédkezett. Összesen két szállítmány érkezett Magyarországra, de az utóbbit a rendőrség Kecskeméten lefülelte.
A Szegedi Ítélőtábla tavaly október elején bizonyítottnak látta az elsőfokú ítéletet, ezért nem változtatott a Bács-Kiskun Megyei Bíróság döntésén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.