Megindította a Fővárosi Bíróság a szabálysértési eljárást azon fideszes politikusok ellen, akik részt vettek a Kossuth téri kordon lebontásában – értesült lapunk. Az eljárás első lépéseként az ügyben eljáró bíró a napokban a legfőbb ügyészen keresztül arra kérte az Országgyűlés mentelmi bizottságát, hozzon döntést „Orbán Viktor és 79 társa” mentelmi jogának felfüggesztéséről. A Fidesz országgyűlési és európai parlamenti politikusai már február 2-án, a vasfüggöny eltávolításakor jelezték, önként lemondanak mentelmi jogukról, és a „polgári engedetlenség” kritériumainak megfelelően vállalják tettük minden következményét. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a Magyar Nemzet érdeklődésére tegnap megerősítette: betartják a szavukat, és lemondanak a mentelmi jogukról.
Ismeretes, a Budapesti Rendőr-főkapitányság rendzavarás és garázdaság szabálysértése miatt nyújtott be feljelentést a Fővárosi Bíróságra, de beadványukat először „elbírálásra alkalmatlannak” és hiányosnak minősítették.
*
A másodszori próbálkozás már sikeresebbnek bizonyult, azt nem dobta vissza a bíróság. Múlt héten arra kértük Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt, juttassa el lapunknak azt az új határozatot, amelyben a Kossuth téri kordon fenntartásának határidejeként március 31-e szerepel, de többszöri ígéret ellenére a közérdekű dokumentumot tegnapig nem kaptuk meg. Emlékezetes, Gergényi korábbi határozatait is sokáig titokban tartották, és csupán Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos egyértelmű állásfoglalása után hozták azokat nyilvánosságra. Az első, október 23-i keltezésű határozat november 24-ig nyilvánította biztonsági műveleti területnek a teret, a második viszont azt tartalmazta, hogy „a szükséges ideig” maradnak a kordonok. Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány helyettese a napokban arra utasította Gergényit, adjon meg határozott időpontot a műveleti terület fenntartására, mire Gergényi helyettese azt válaszolta: március 31-ig lebontják a vasfüggönyt a Parlament épülete körül.
Eközben a Magyar Helsinki Bizottság arra vár választ Bene László országos rendőrfőkapitánytól, hogy március 15-én lesz-e jól látható azonosító jelvény a rendőrökön, illetve kidolgozták-e a gumilövedék használatának részletes szabályait. A szervezet nyílt levelében az áll: a rendőrök tavaly őszi fellépése számos esetben „vélhetően” megvalósította a bántalmazás hivatalos eljárásban bűncselekményét, ráadásul a tömeggel szemben alkalmazott rendőri intézkedésekkor is sokszor sérült az arányosság követelménye.
Ismert, Franco Frattini uniós igazságügyi biztos a múlt héten arra kérte a kormányt, tiltsa meg a gumilövedék használatát. Ennek érdekében hétfőn négy fideszes politikus törvénymódosító javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat