Ma délután hozza nyilvánosságra jelentését az október 23-i budapesti erőszakos események kivizsgálására létrejött Civil Jogász Bizottság, amit a www. oktober23bizottsag.hu internetes oldalon bárki elolvashat. A Magyar Nemzet információi szerint a jelentés négy pillérre épül: démonizálás, összemosás, tömeges rendőri brutalitás és tömeges önkényes letartóztatások. Az első pillér a Gyurcsány-kormány hazugságai ellen tüntetők démonizálásáról szól, akiket a kormányzat és a kormánypárti sajtó a legkülönfélébb eszközökkel megpróbált erőszakos csőcselékként beállítani. Ehhez kapcsolódik a jelentés második sarokpontja, amely szerint a Magyar Televízió székházát megostromló néhány tucat agresszív ember ténykedését megpróbálták összemosni a békés többség tiltakozó akcióival, és ezáltal partvonalon kívülre helyezni őket. Az alternatív bizottság jelentésének sarkalatos pontjai a tömeges önkényes letartóztatások és a tömeges rendőri brutalitás is.
*
A munkacsoport vizsgálata megállapította: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tudtával, beleegyezésével, sőt kifejezett biztatására történt mindaz, amit az MTV-székház ostroma utáni napokban (szeptember 19–21. között), illetve október 23-án az utcán tapasztalhattunk.
Ekkor az azonosítószám nélküli, maszkos rendőrök válogatás nélkül támadtak békés tüntetőkre, ártatlan járókelőkre, már védekezésre képtelen embereket ütöttek-vertek a földön, fejmagasságban lőttek gumilövedékekkel két embert félig megvakítva, a letartóztatottakkal pedig embertelen módon bántak, kínozták és verték őket. A jelentés emlékeztet arra is, hogy a letartóztatások 80 százalékát a másodfokon eljáró bíróságok törvénytelennek minősítették. Mindezekért a jelentés első számú felelősként Gyurcsány Ferenc kormányfőt nevezte meg.
A Civil Jogász Bizottság két társelnöke Morvai Krisztina büntetőjogász, az ELTE jogi karának docense, illetve Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság büntetőkollégiumának nyugalmazott tanácselnöke. A testület tagja még Szöőr Anna jogász, pszichológus, Horváth Attila jogtörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, Juhász Imre európai szakjogász, az ELTE adjunktusa, Kabódi Csaba docens, az ELTE büntetőeljárás-jogi és büntetés-végrehajtási tanszékének vezetője és Gaudi-Nagy Tamás európai szakjogász.
Ismeretes, a kormány által felkért Gönczöl-bizottság már befejezte munkáját, és arra jutott, hogy gyakorlatilag a teljes politikai elitet felelősség terheli a történtekért. A szerdán Magyarországon tárgyaló Franco Frattini uniós igazságügyi biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy jogi és morális felelősségre vonásra van szükség.
Eközben az őszi brutális hatósági fellépés miatt újabb három rendőrt gyanúsított meg a napokban az ügyészség. Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség szóvivője lapunknak elmondta: immár 28 rendőrt gyanúsítanak hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás és testi sértés bűntettével. Tájékoztatása szerint a három újabb gyanúsított közül csak egy rendőr volt hajlandó vallomást tenni.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat