Nyugdíjasként is üldözi Fenyő gyilkosát

Nyugdíjba ment Magyarország utolsó sztárrendőre, Kovács Lajos ezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda úgynevezett döglött ügyek osztályának alapítója. A munkát azonban az ORFK-n folytatja tovább, amelynek egyetlen oka van: a kilenc éve lezáratlan Fenyő-gyilkosság. A nyomozó még arra is hajlandó lenne, hogy kiutazzon Koszovóba azért az albán származású bérgyilkosért, akit nemrégiben összefüggésbe hoztak a bűncselekménnyel. Az ezredes jó kapcsolatokat ápol az általa csak túloldalnak nevezett alvilággal, s mindenkivel szívesen beszélget, aki információval segíti a rendőrök munkáját. Kovács Lajost egy kávézóban „hallgattuk ki”.

2007. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugdíjba vonult tavaly decembertől a Nemzeti Nyomozó Irodától, de január elsején ismét munkába állt az ORFK-n. Mi lesz a döglött ügyek osztályával?
– Más vezetővel, de dolgozik tovább, jelenleg is hat-nyolc ügyön dolgozik. Úgy érzem, hogy a terület létjogosultsága megalapozott. Én pedig az ORFK bűnügyi főosztályán dolgozom majd tanácsadóként. Tény, hogy most, 57 éves koromban a jogszabály szerint nyugdíjba kell mennem, de azt kértem a főnökeimtől, hogy maradhassak nyugdíjasként a bűnügyi szolgálat közelében. Nem titok, van még néhány olyan ügy, amelynek bármi lesz is a vége, szeretném a testületben megélni. Ilyen a Fenyő-ügy.
– Miért tartja speciális esetnek Fenyő János kivégzését, amikor hasonló gyilkosság több is történt a kilencvenes években?
– Nem értek egyet önnel, mert nem volt hasonló kivégzés Magyarországon ezelőtt. Először is az áldozat személye nem mindennapi. Fenyő János egy hatalmas médiabirodalmat vezetett, közismert ember volt, s ennek ellenére ilyen nyilvánosan, a nyílt utcán, ilyen agresszíven, tüntetően, látványosan, gátlástalanul még nem végeztek senkivel. Mondhatom azt: a praxisomban találkoztam jó néhány gyilkossággal, ilyennel azonban még nem. Arról nem is beszélve – de persze ez magánügy –, hogy sok munkám van a nyomozásban, ezért akármi is legyen a vége, szeretném azt megélni.
– Tavaly év vége óta tudjuk: van egy albán származású férfi, aki ellen az ügyészség elfogatóparancsot bocsátott ki mint a Fenyő-gyilkosság elkövetője ellen. Úgy tudjuk, a huszonéves bérgyilkos jelenleg egy olyan területen él, amely törvényen kívülinek számít, oda a hatóságok se mernek bemenni. Önök ennek ellenére érte mennének.
– Valóban volt erről szó, hogy kiutaznánk Koszovóba és felkutatnánk a férfit, de erről egyelőre letettünk. Többet a Fenyő-ügyről nem akarok elmondani, mert sérteném a nyomozás érdekeit, úgyhogy kérem, erről többet ne kérdezzen. Annyit még elmondhatok, hogy komoly esély van arra, hogy megnyugtatóan befejezzük az ügyet.
– Mi az oka annak, amiről a Belügyi Szemlében megjelent tanulmányában írt: a magyar rendőrség nincs felkészülve arra, hogy a döglött ügyeket megoldja?
– Sokkal több ügynek tudjuk a megoldását, mint ami elment a bíróságig. És hogy konkrét legyek: a kilencvenes évek közepi robbantásos-leszámolásos sorozat jelentős hányadáról informális szinten tudni lehet, hogy nagy valószínűséggel ki csinálta, ki csináltatta és miért. Csakhogy amit nem tudunk bizonyítani, azt nem szabad állítani sem. Akik ezen a területen dolgoznak, azok látják, mi miért történt. Igaz, hovatovább tíz év telt el, de érdemes várni, hiszen ennyi idő alatt sok minden megváltozott. Az emberi viszonyok, a jogi környezet és a technika. Ebből kiemelnék egyet, a jogi környezetet. Meggyőződésem, hogy ez az új rendszer, amelyben most élünk, sok szempontból nagyobb teret adott a bűnözésnek. Azért lett ilyen áttekinthetetlen és nagy méreteket öltő a bűnözés, mert sok lehetőség van. Nagyobb a mozgástere az ügyeskedőknek, a védőknek, sokkal nagyobb a személyiségi jogok terepe, amit a bűnözők jobban ki tudnak használni, mint a bűnüldözői oldal. Azt szokták mondani, hogy emiatt alkalmassá kell válni ezek kezelésére. Ez szerintem ma Magyarországon csak folyamatban van.
– Vannak olyan súlyos bűncselekmények, amelyeket – úgy tűnik – az alvilág is elítél. Ilyen például a móri mészárlás. Mi történik ilyenkor?
– Több bejelentés, üzenet, ajánlat érkezik a túloldalról. Információkat ajánlanak fel alku formájában, pénzért vagy csak azért, mert segíteni akarnak. A móri ügyben is rengeteg ilyet kaptunk, hiszen nyolc ember lelövése még a túloldalnak is megfeküdte a gyomrát.
– Az úgynevezett túloldalról érkező bejelentéseket azért kapják, hogy az adatközlőt békén hagyják?
– Ez túl általános következtetés. Mindig egyénenként működik a dolog. Van, aki azért hív fel, mert szabadulni akar az előzetes letartóztatásból, vagy kedvezményeket, enyhébb biztonsági fokozatot akar a börtönben. A kintlévők között is sokan segítenek egy-egy súlyosabb bűncselekménynél, mert ami történt, az felháborítja őket. Vagy olyan információt tud, ami az ellenlábasára terhelő, és azért mondja el, hogy az bekerüljön a börtönbe. Tehát mindenkit más motivál. És ezzel a hatóságok kellő komolysággal foglalkoznak is, mert egy kiemelkedő bűncselekmény felderítésekor teljesen mindegy, hogy az információ honnan érkezik.
– Volt olyan ismertebb gengszter, akivel jó kapcsolatot alakított ki?
– Hogyne, több is volt, de őket nem nevezhetem meg, még azt sem, aki már esetleg nem él közülük. Félreértés ne essék: a túloldalon nem ellenségek állnak. A bűnüldözést nem úgy kell elképzelni, mint háborúban a frontot, hogy nem is látom, kire lövök. Személyes kapcsolatok alakulnak ki, de azt az összes pozitívumával és negatívumával együtt kell kezelni. A túloldalon is vannak nagyon korrekt és normális emberek, csak éppen törvényt szegnek.
– Milyen a híre az alvilágban? Szerzett ellenségeket a szolgálata alatt?
– Azt kell mondjam, kevés ellenségem lett a 37 év alatt. Ez talán az ügyeimben való korrekt elbánásnak köszönhető. Ha valamit megígérek, azt igyekszem megtartani. Nem jó átverni a túloldalt sem. Ha valaki szemét és aljas, és ilyen módszereket alkalmaz rendőrként, lehet, hogy ez ad absurdum eredményes, de akkor vállalja: módszerében semmivel nem különb a túloldalnál. Aki ezt az oldalt választja, annak tisztában kell lennie azzal, hogy minket kötnek a törvények, egy csomó mindent nem alkalmazhatunk. Az is igaz, nagyon nehéz úgy hatékonynak lenni, hogy közben minden törvényt szó szerint betart a rendőr. Mégis úgy kell ezen a szűk mezsgyén lavírozni, hogy az ember megtartsa a szakmai önbecsülését, és a túloldalon se legyen rossz híre. Soha nem gyűlöltem a túloldalt, éppen ezért nincs rossz hírem. Ez talán annak is köszönhető, hogy soha nem volt bennem se boszszúvágy, se aljasság. Mindig az igazság érdekelt, s ennek érdekében igyekeztem korrekt maradni. Persze át is vertek párszor, mivel viszonylag jóhiszemű vagyok annak ellenére, hogy az idők folyamán rám rakódott némi ravaszság is.
– A móri nyomozáskor is a helyszínen tevékenykedett. Később azonban hamar kikerült az ügyből, pedig ezt nevezik az évszázad bűnügyének. Eltávolították?
– Ezt a kérdést egy kollégája föltette az egyik parancsnokomnak, aki megmagyarázta, és én tulajdonképpen egyet is értek vele. Azt mondta, hogy én a nyomozások felderítő szakaszára vagyok kalibrálva, amikor az elkövető még ismeretlen. Amikor pedig a móri ügyben a gyanúsítottak meglettek, átszervezték a nyomozást, s az eljárás az úgynevezett vizsgálati szakba került át. Ebben már nem voltunk benne, mert egyrészt voltak más ügyeink, másrészt pedig az említett dolgok is közrejátszottak. Amúgy valóban a helyszínen dolgoztunk, de a szemlét nem mi csináltuk. Az osztályomnak az volt a dolga, hogy minden tanút kutassunk fel, akik az elkövetőknek az érkezését és távozását láthatták, akik a tettesekről valamit tudhattak. Persze a többség adta magát, jó részük maguk jelentkezett, mindenki segíteni akart. Azt hiszem, a feladatot maradéktalanul teljesítettük.
– Azt is sok kollégámtól és rendőrtől hallottam, hogy Kaiser Ede, akit azóta már elítéltek a móri bankrablás miatt, önnel szóba állt volna még a nyomozás elején. De mivel ön kikerült az ügyből, erre nem volt lehetősége.
– Azt nem tudom, hogy én lettem volna az egyetlen, akivel szóba áll. Tény azonban, hogy beszéltem vele többször is, de később másként alakult a nyomozás. Döntöttek, akiknek ez a dolguk…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.