Részvénycsalás: újabb gyanúsított

Újabb amerikai gyanúsítottat fogott el az Interpol Romániában egy három évvel ezelőtt Magyarországon kirobbant csalási ügyben. A nemzetközi bűnözők budapesti bérelt irodáikból több száz külföldi befektetőt szedtek rá, akiknek csaknem tízmilliárd forintnyi kárt okoztak.

2007. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Letartóztatta a bíróság a múlt héten az amerikai állampolgárságú A. L. F.-et, akit a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) már három éve köröz – tájékoztatta lapunkat Papp Csaba ezredes, az NNI gazdaságvédelmi főosztályának vezetője. A férfit az Interpol segítségével Romániában fogták el. A nem mindennapi csalássorozat elkövetői közül még három amerikai és egy román állampolgárt keres a magyar rendőrség. Papp Csaba emlékeztetett: kifejezetten a külföldiek megkárosítására hozták létre azt a kilenc, Magyarországon bejegyzett céget, amelynek vezetői még négy éve buktak le Budapesten. Ügyükben már vádat emeltek, de mivel még több gyanúsítottat keresnek, illetve azóta is érkeznek külföldről a feljelentések, az NNI még nem zárhatta le az aktákat.
Az adatok szerint a magyar M. Áron, az amerikai M. Garber és P. Scheffer, illetve német és román társaik 481 rendbeli csalással 2,5 milliárd forintnyi kárt okoztak, s 9,8 milliárd forintot mostak tisztára 2002 és 2003 között. A gyanúsítottak egy részére sikerült rábizonyítani, hogy tetteiket bűnszervezetben követték el. Az amerikaiak bonyolították le a pénzforgalmat, a magyarok Budapesten irányították az itt bejegyzett – többek között a Livingstone Asset Management Kft. és a Cambridge Global Kft. nevű – társaságokat. A külföldiek Budapest több pontján irodákat és telefonvonalakat béreltek, majd csaknem kétszáz, angolul jól beszélő telemarketinges alkalmazottat vettek fel, akik felkutatták a leendő ügyfeleket. Ezzel párhuzamosan Nyugat-Európa nagyobb városaiban virtuális irodákat nyitottak: a bejegyzésük hivatalosan megtörtént, de ott semmilyen tevékenységet nem folytattak. Egy technikai csellel elérték, hogy a virtuális iroda telefonszámát írta ki az áldozat készüléke, amikor a telemarketingesek Budapestről kezdeményezték a hívást. A telefonálók az ügyfeleknek jól hangzó álneveken mutatkoztak be azzal, hogy a külföldi iroda helyének megfelelő városból telefonálnak. Két létező amerikai vállalat, a Safeguard Technologies Inc. és a Slender Life International Inc. részvényeit kínálták, amelyeket azonban az amerikai tőzsdére, a Nasdaq-ra nem vezettek be.
Az elkövetők egy év alatt csaknem 500 – brit, ír, svéd, norvég, német, holland, belga, francia, portugál, görög, dél-afrikai, új-zélandi és magyar állampolgárságú – ügyféltől fejenként ezer és százezer amerikai dollár közötti összegeket csaltak ki. A bankszámlákra szinte naponta érkeztek a milliók, s a pénzt a gyanúsítottak még aznap fel is vették. Az NNI 440 millió forintnak megfelelő ingatlant és készpénzt vett zár alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.