Hirdetmény közzétételével induló tárgyalásos beszerzési eljárást kezdeményezett tavaly nyáron a Honvédelmi Minisztérium (HM) a honvédség két orosz gyártmányú Mi–17 típusú helikopterének nagyjavítására és átalakítására a NATO katonai mentő (MEDEVAC) feladatok ellátásához. A megbízást a hazai repülőgépipar korábbi letéteményesének számító, és a története során összesen 540 ilyen vagy ezekhez hasonló helikopter nagyjavítását elvégző Dunai Repülőgépgyár (DR) Rt. helyett az alig több mint négymillió forintos jegyzett tőkével rendelkező Solar Kereskedelmi Szaktanácsadási Kft. nyerte el 3,6 millió euró (közel 914,4 millió forint) értékben. A Solar Kft. vezetője, Dési János korábban felügyelőbizottsági (fb) tagja volt annak a GTV Rt.-nek, ahol szintén fb-tag volt Juhász Gábor MSZP-s képviselő, a Belügyminisztérium volt politikai államtitkára. A vállalkozó 1995 és 1998 között igazgatósági tagja volt a Regainvest Rt.-nek is, ahol ezekben az időkben ifjabb Apró Antal, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök anyósának testvére kapott helyet a felügyelőbizottságban. Dési megkeresésünkre cáfolta, hogy a tenderek megnyeréséhez bármilyen köze lenne ezeknek a korábbi kapcsolatoknak. Állítása szerint a GTV Rt.-ben csak néhány hónapra vállalt szerepet, Juhász Gábort személyesen nem is ismeri, ifjabb Apró Antallal pedig ugyan régóta ismerik egymást, de soha nem voltak üzleti kapcsolatban; egyszerűen csak korábban mindketten ott ültek egyazon cég felügyelőbizottságában.
*
Bocskai István, a HM szóvivője ezzel kapcsolatban megjegyezte: a beszerzési eljárás során az ajánlatkérőnek nem áll jogában és nincs módja rá, hogy a pályázó cégek személyeinek kapcsolati körét vizsgálja.
A cég a szóvivő érvelése szerint azért nyerhetett a tenderen, mert a DR Rt. az utolsó tárgyalás előtt nem nyújtott be a megszabott határidőre pályázatot. A Solar Kft. viszont igen, és meggyőzően alátámasztotta, hogy – az alvállalkozójával együtt – rendelkezik mindazon feltételekkel, „amelyek biztosítják a szerződés tárgyát képező helikopterek nagyjavítását és átalakítását”.
Kovács Géza Péter, a Dunai Repülőgépgyár vezérigazgatója az üggyel kapcsolatban mindössze annyit mondott: No comment.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Solar Kft. az előző választási ciklusban 748 millió forintos megbízást kapott a HM-től rakéta-hajtóanyagok megsemmisítésére. A Solar Kft. akkoriban a legnagyobb ukrán hadianyaggyárral kapcsolatban lévő állami vállalat, az Ukroboronservice előtt nyerte meg a szaktárca beszerzési hivatala által kiírt pályázatot. A fizikai lebonyolítást a cég alvállalkozójaként, akkoriban a 000 Prohim 2 nevű orosz társaság végezte. Dési szerint az oroszok azért nem kötöttek közvetlenül a HM-mel szerződést, mert „nincsenek magyarországi tapasztalataik”. A HM viszont arra hivatkozott, hogy negyvenmillió forinttal olcsóbban vállalta a nyertes pályázó a meghirdetett feladat elvégzését.
A honvédségi helikopterek oroszok által felajánlott teljes átalakítását egyébként nem is hajtják végre a 914,4 millió forintos megbízási összegért. A gépek színes, többfunkciós, folyadékkristályos képernyőket kapnak, integrálják a GPS műholdas navigációs berendezést, speciális fényszórót szerelnek fel, valamint éjjellátó szemüvegekkel kompatibilis kabinvilágítást alakítanak ki.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak