Két Csongrád megyei település közelében is megjelent a madárinfluenza. A vírus újbóli felbukkanása miatt ezúttal több mint tizenkétezer szárnyast öltek le. Az EU nagy-britanniai laboratóriuma azt is igazolta, hogy a csongrádi elhullott ludakat a madárinfluenza emberre is veszélyes, H5N1-es típusú vírusa fertőzte meg.
Ócsai Lajos, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) járványügyi főosztályvezetője lapunknak elmondta, a madárinfluenza jelen pillanatban kifejezetten állat-egészségügyi kérdés. – Mi azokat a dolgozókat, akik a fertőzésgyanús állományok kiirtásában részt vesznek, járványügyi szempontból kontroll alatt tartjuk, és amennyiben nem megfelelően, vagy egyáltalán nem viselnek védőeszközt, úgy gyógyszeres megelőzést alkalmazunk – jegyezte meg Ócsai Lajos, aki hozzátette: a vakcinát, amely egyébként bevethető, akkor kell használni, ha a fertőződés reális esélye fennáll. A szakember rámutatott arra, a vírus folyamatosan változik, s ha egy olyan mutáció alakul ki, amely nagy hatékonysággal tudna akár állatról emberre terjedni, akkor be kellene vetni a vakcinát. Mint mondja, ha most használnák az oltóanyagot, az olyan lenne, mint ha ágyúval lőnének verébre. – Ha a fertőzés reális esélye fellépne, akkor körülbelül 30 ezer embernek kellene beadni a szérumot, ennyi ember van szoros kontaktusban szárnyasokkal – tette hozzá Ócsai Lajos, aki szerint most az a legfontosabb, hogy a vakcinát gyártó cég kézben tartsa és karbantartsa a technológiát.
Az Omninvest Kft. közben folyamatosan teszteli a vakcinát. Tavaly ősszel két klinikai vizsgálat kezdődött, az egyikben, amelyik már véget ért, gyermekek vettek részt, a másikban 60 év feletti embereken végeznek kísérletet. A kísérletben részt vett gyermekek jól vannak, velük kapcsolatban már kiderült, hogy a vakcina ártalmatlan, a hatékonysággal kapcsolatos vizsgálatok ellenben még folyamatban vannak. – Az első, még 2005-ben indult vizsgálat már bizonyította, hogy a vakcina hatékony, hasonló eredményeket várunk a mostani tesztektől is – vélekedett Németh Zsolt, a cég szóvivője, aki hozzáfűzte, 2006 márciusa óta van forgalomba hozatali engedélye a készítménynek Magyarország területére. Kiemelte, ez azt jelenti, hogy a vakcina bevethető, egy bizonyos mennyiség, amelyet az állam a stratégiai készletek között tárol, már elkészült, s a további gyártásra is készen állnak. A cég egyébként korábban kétmilliárd forintos állami támogatást kapott kutatás-fejlesztésre, ennek felhasználásáról a társaság elszámolt. A vakcinával kapcsolatban külföldről továbbra is nagy az érdeklődés, de a folyamatban levő tárgyalásokról a szóvivő nem kívánt nyilatkozni.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével