Tüntetők várták Gyurcsányt

Félezer indulatos tüntető és repülő tojások fogadták a sokmilliárd forintos fejlesztési támogatás ígéretével Debrecenbe érkező Gyurcsány Ferencet. Miközben a miniszterelnök programja alapján gyógyszeripari fellegvárrá, farmapolisszá fejlesztenék a várost, megtudtuk: az egészségügyi reform kedvezőtlen hatásai miatt százmillió dolláros fejlesztést kényszerülhet visszavonni a helyi TEVA gyógyszergyár.

2007. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felhívással fordult Kósa Lajos polgármesterhez a miniszterelnöki látogatás előtt néhány nappal a szocialisták városi elnöke, a frissen megválasztott Zsíros Zsolt, hangot adván azon aggodalmának, hogy a jelentős többletforrással és fejlődési lehetőséggel kecsegtető Pólus program tárgyalásait megzavarhatják, és kérte a polgármestert ennek megakadályozására. A felhívásra Kósa úgy reagált: a Pólus programban való részvétel lehetősége Debrecen teljesítményének és nem a miniszterelnök kegyének köszönhető. Kifejtette, a tárgyalásokat nem fogja megzavarni semmi, a közjogi méltóságot pedig a város érdekeit szem előtt tartva, illő tisztelettel fogják fogadni. Hozzáfűzte azt is, hogy 16 évvel a rendszerváltás után értelmetlen dolog kétségbe vonni az embereknek azt az alkotmányos jogát, hogy tiltakozzanak a nekik nem tetsző politika, illetve politikus ellen.
A kormányfő a meghirdetett programhoz képest egy óra késéssel érkezett meg a debreceni városházára. A patinás épület előtt mintegy ötszáz fős tüntető tömeg fogadta. Amikor autójából kiszállt, hangos „hazaáruló!” kiáltásokkal fejezték ki nemtetszésüket, és nemzeti színű zászlókat lengettek.
*
Kósa Lajos a városháza előtt várta Gyurcsány Ferencet, majd helyi üzletemberekkel, a tudományos élet és a kamarák képviselőivel zárt ajtók mögött tárgyalásokat kezdtek a Pólus programról. A tárgyalásokról kiadott közlemény tanúsága szerint a program lényege, hogy elősegítse az innováció vezérelt, tudásalapú gazdaság kialakítását Magyarországon, ami hazánk kitörési pontja lehet. Eközben a tüntető tömeg a Debreceni Egyetem elé vonult, ahol a kormányfői látogatás folytatásaként az egyetemmel, illetve a Genomikai Központ tevékenységével ismerkedett Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon fejlesztési kormánybiztos.

Farmapolisz helyett elúszó beruházás. A debreceni Pólus program egyik leglényegesebb eleme az, hogy a város „farmapolisszá” fejlődik, ami azt jelenti, hogy gyógyszerkutatásokra és -fejlesztésekre alapozva kívánnak gazdasági eredményeket elérni. Éppen ezért érdekes, hogy az ország egyik legnagyobb gyógyszergyára, a debreceni székhelyű TEVA nem annyira fejlesztésben, mint inkább korábbi tervei visszafogásában gondolkodik. Erre Bogsch Erik, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke szerint azért kényszerül a cég, mert a kormány elhibázott egészségügyi reformja nehéz helyzetbe hozza a gyógyszergyárakat is. A TEVA úgy döntött: százmillió dollárral(!) fordít kevesebbet magyarországi fejlesztéseire annál, mint amit eredetileg tervezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.