Felhívással fordult Kósa Lajos polgármesterhez a miniszterelnöki látogatás előtt néhány nappal a szocialisták városi elnöke, a frissen megválasztott Zsíros Zsolt, hangot adván azon aggodalmának, hogy a jelentős többletforrással és fejlődési lehetőséggel kecsegtető Pólus program tárgyalásait megzavarhatják, és kérte a polgármestert ennek megakadályozására. A felhívásra Kósa úgy reagált: a Pólus programban való részvétel lehetősége Debrecen teljesítményének és nem a miniszterelnök kegyének köszönhető. Kifejtette, a tárgyalásokat nem fogja megzavarni semmi, a közjogi méltóságot pedig a város érdekeit szem előtt tartva, illő tisztelettel fogják fogadni. Hozzáfűzte azt is, hogy 16 évvel a rendszerváltás után értelmetlen dolog kétségbe vonni az embereknek azt az alkotmányos jogát, hogy tiltakozzanak a nekik nem tetsző politika, illetve politikus ellen.
A kormányfő a meghirdetett programhoz képest egy óra késéssel érkezett meg a debreceni városházára. A patinás épület előtt mintegy ötszáz fős tüntető tömeg fogadta. Amikor autójából kiszállt, hangos „hazaáruló!” kiáltásokkal fejezték ki nemtetszésüket, és nemzeti színű zászlókat lengettek.
*
Kósa Lajos a városháza előtt várta Gyurcsány Ferencet, majd helyi üzletemberekkel, a tudományos élet és a kamarák képviselőivel zárt ajtók mögött tárgyalásokat kezdtek a Pólus programról. A tárgyalásokról kiadott közlemény tanúsága szerint a program lényege, hogy elősegítse az innováció vezérelt, tudásalapú gazdaság kialakítását Magyarországon, ami hazánk kitörési pontja lehet. Eközben a tüntető tömeg a Debreceni Egyetem elé vonult, ahol a kormányfői látogatás folytatásaként az egyetemmel, illetve a Genomikai Központ tevékenységével ismerkedett Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon fejlesztési kormánybiztos.
Farmapolisz helyett elúszó beruházás. A debreceni Pólus program egyik leglényegesebb eleme az, hogy a város „farmapolisszá” fejlődik, ami azt jelenti, hogy gyógyszerkutatásokra és -fejlesztésekre alapozva kívánnak gazdasági eredményeket elérni. Éppen ezért érdekes, hogy az ország egyik legnagyobb gyógyszergyára, a debreceni székhelyű TEVA nem annyira fejlesztésben, mint inkább korábbi tervei visszafogásában gondolkodik. Erre Bogsch Erik, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke szerint azért kényszerül a cég, mert a kormány elhibázott egészségügyi reformja nehéz helyzetbe hozza a gyógyszergyárakat is. A TEVA úgy döntött: százmillió dollárral(!) fordít kevesebbet magyarországi fejlesztéseire annál, mint amit eredetileg tervezett.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek