Vasárnap még megvédhető a Tubes

A radartelepítésről vasárnap népszavazást is tartanak Pécsett. A referendumon azonban legalább 62 ezer polgárnak kell részt vennie, hogy az ügydöntő lehessen, vagyis a honvédelmi tárca által kiválasztott helyszín helyett ismét más területre száműzzék a beruházást. Az eredetileg a Zengőre tervezett lokátorállomás szükségességét ma már katonai szakemberek is vitatják, miközben nemzetközi radarellenes mozgalom alakul.

2007. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zengőre tervezett radarállomás elleni megmozdulásokhoz hasonlóan széles körű összefogás alakult ki a Tubes hegy védelmében. Meglehet, későn. A Zengőről a zöldek tiltakozása miatt a Pécs közeli, a város közigazgatási területén fekvő csúcsra áttervezett NATO-lokátorról ugyan vasárnap népszavazást tartanak, de ha ez eredménytelen lesz, vagy nem utasítják el egyértelműen a beruházást a referendumon részt vevők, akkor nehezen mentheti meg bármi a Kelet-mecseki Tájvédelmi Körzet közvetlen környezetében magasló ormot a hatalmas, gömbfejű radartól.
A Honvédelmi Minisztériumnak (HM) ugyanis csak a népszavazás eredményétől függően kell megfontolnia a beruházást, amelyet a NATO milliárdokkal támogat, és az építkezést ugrásra készen várják a közelmúltban NATO-beszállítói címet szerzett vállalkozások is. A Tubes védelmében Sólyom László köztársasági elnök sem tett figyelemfelkeltő túrát, akit a HM-ben folytatott tárgyalásai feltehetőleg meggyőzhettek a beruházás szükségességéről. (Igaz, a HM sajtóosztálya kérdésünkre fontosnak tartotta leszögezni: Sólyom nem titkos tárgyalásokat folytatott a minisztériumban. A tárca arra hivatkozik, hogy miután „Szekeres Imre honvédelmi miniszter tájékoztatta hivatalában a köztársasági elnököt a beruházásról, a találkozóról MTI-közlemény jelent meg.” Ez persze nem tartalmazta a megbeszélés összes részletét.)
Az mindenesetre áttörésnek tekinthető az ügyben, hogy a helyiek folyamatos tiltakozásainak hatására hétfőn 36 zöld- és civil szervezet írt alá közös nyilatkozatot a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) lakossági fórumán a Pécs-szabolcsi Művelődési Házban. A nyilatkozatról Kóbor János biofizikus és zöldaktivista tett bejelentést, aki az öszszefogás egyik fő kezdeményezője.
A tiltakozáshoz olyan szervezetek is csatlakoztak, amelyek annak idején aktív résztvevői voltak a zengői radarberuházás elleni harcnak, mint például a Greenpeace vagy a Védegylet, de a zöldek küzdelme nemzetközi támogatókkal is megerősödött. A pécsi környezetvédők néhány hete vették fel a kapcsolatot azokkal az aktivistákkal, akik január végén Prágában az ellen tüntettek, hogy ne épüljön amerikai radarállomás Csehországban.
A környezetvédők értetlenül állnak azzal a döntéssel szemben, hogy a Tubes csúcs lett a radartelepítés új helyszíne, miközben azt a kormány által felkért szakértői bizottság tanulmánya is alkalmatlannak tartotta ilyen célra. (Erre a tárca sajtóosztálya lapunknak úgy reagált: a bizottság nem vizsgálta érdemben a Tubest, mert ott akkor még más katonai létesítmény működött, amelynek leszereléséről később döntöttek. A köztársasági elnöknek átadott tanulmányok pedig a Tubest alkalmasnak találták a radarberuházásra.)
A zöldek szolidaritásukat fejezik ki Pécs környezettudatos polgáraival, és kérik őket, hogy minél többen vegyenek részt a népszavazáson. Ugyanakkor felszólítják a kormányt és Pécs megyei jogú város önkormányzatát, hogy tartsák tiszteletben a népszavazás eredményéből fakadó népakaratot. A szavazás egyébként többek szerint nehéz feladat elé állítja a gyanútlan polgárokat. Amennyiben ugyanis el akarják utasítani a beruházást, a referendum szövege trükkös megfogalmazóinak köszönhetően az igen mellé kell jelölést tenniük.
A környezetvédők ezért február elejétől mindennap kora délután úgy demonstráltak a Tubesre tervezett NATO-lokátor ellen a pécsi Széchenyi téren, hogy figyelmeztették a helyeket: igennel szavazzanak a radarmentes Pécsre a március 4-i népszavazáson. A tüntetéseken naponta pécsi kötődésű ismert személyiségek vágnak le egy-egy darabot egy jelképes óriáscentiből, ami a referendum időpontjának közeledtére hívja fel az emberek figyelmét.
A 160 ezres Pécsett mintegy 62 ezres részvételt kellene elérni ahhoz, hogy a szavazás ügydöntő legyen. A HM a légtérvédelmi szükségszerűségről beszél, az erről szóló anyagok azonban többnyire titkosak. Emlékezetes, hogy a kormány megbízásából Vári Gyula volt szocialista képviselő, egykori vadászpilóta egy kisgéppel alacsonyan átrepült a déli határvidéken, megközelítve a paksi atomerőművet, hogy azt bizonyítsa, nem mutatják ki az ilyen járművet a jelenlegi radarok. Akadnak viszont olyan szakértők is, akik szerint ennek ellenére sem indokolják katonai, biztonságpolitikai okok a telepítést.
Mészáros Gyula nyugalmazott ezredes, a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia repülő tanszékének volt vezetője a CMM Apáczai Nevelési Központban tartott fórumán például kijelentette: bárhol is települ a radar, a déli határszakasz feletti légtér megfigyelése minden helyszínről biztosítható. A kis sebességű, terrorszándékkal érkező repülőgépek pedig bármilyen jól szervezett radarfelderítést is ki tudnak játszani a hegyes-dombos, átszegdelt területen. Ráadásul bármelyik helyszínen létesül lokátor, réskitöltő rádiólokátorok alkalmazása szükséges. A szakértő szerint – ha már amúgy is réskitöltő radarokra van szükség – a kormánybizottság tanulmányában is említett Mórágy környéke sokkal jobban megfelelne a lokátorállomásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.