A kormány felépíti a Tubesen a NATO-lokátort

A kormány úgy döntött, hogy a Tubesen építik fel a NATO által támogatott katonai lokátort. Pécs szocialista polgármestere jogkövető magatartásra hivatkozva visszavonulót fújt, a civilek és a helyi ellenzék tovább küzd a beruházás ellen.

2007. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gál J. Zoltán, a kancellária államtitkára tegnap kijelentette: a Pécs melletti Tubesen épül meg a NATO által támogatott katonai lokátor, amelyet eredetileg a Zengőre terveztek. A politikus jelezte: a kormány felkérte a honvédelmi minisztert, hogy kezdje meg a NATO-val a tárgyalásokat a lokátor megépítéséről és a katonai szövetség által biztosított források felhasználásáról. A tárcavezető minden szükséges lépést megtesz, hogy az építkezés mielőbb elkezdődjön, amelynek során maradéktalanul figyelembe veszik a környezetvédelmi előírásokat, és folyamatosan együttműködnek a pécsi önkormányzattal – hangsúlyozta Gál J. Zoltán.
Szekeres Imre miniszter lapunknak erről úgy nyilatkozott: az építési engedélyezési hatóság a honvédelmi tárca, mivel katonai területről van szó, ennek ellenére úgy döntöttek, hogy figyelembe veszik a lakosság véleményét. A többség azonban múlt vasárnap nem ment el a népszavazásra.
Tasnádi Péter, Pécs polgármestere közleményében kiemelte: ha a népszavazás nem hozott eredményt, akkor azt tudomásul kell venni. Az MSZP-s politikus közölte: továbbra is tudomásul kívánja venni az ellenzők népes táborának véleményét, de ez nem jelentheti azt, hogy a város vezetése az ügyben „ne jogkövető magatartást” tanúsítson.
A döntés szerinte immár a kabinet kezében van, Pécsett is csak a kormányülést követően dönthetnek arról, mit tesznek majd a közeljövőben. Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom képviselője leszögezte: konkrét követeléssel lépnek fel, miszerint az önkormányzat helyezze hatályon kívül korábbi törvénysértő határozatát, amellyel a lokátor környékén található erdőt különleges honvédelmi övezetté minősítette át. Másrészt kérik a testülettől, hogy éljen tulajdonosi jogaival azon a területen, amelyre a honvédelmi tárca által tervezett radar átnyúlik, és ugyanitt ideiglenes építési tilalmat rendeljen el.
Páva Zsolt, a Fidesz helyi képviselője szerint a népszavazáson – még ha az nem is lett érvényes – egyöntetű véleménynyilvánítás született: az építést ellenzők több mint kilencven százalékban diadalmaskodtak, így vélhetően a város többségének álláspontját tükrözi az eredmény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.