Az állam nem teljesít

Pénzpiaci fordulat érlelődik, ami azt jelenti, hogy megszűnik az alacsony kamat – figyelmeztetett Bokros Lajos, a Közép-európai Egyetem vezérigazgatója Debrecenben a visegrádi országok gazdasági fejlődéséről rendezett konferencián. A tanácskozás kerekasztalvitáján részt vevő közgazdászok Magyarország esetében verekedős, buta államról beszéltek, amely egyetlen alapvető funkcióját sem képes megfelelő szinten ellátni.

2007. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győrffy Dóra és Csaba László közgazdászok a tőkebefektetések kapcsán felvetették: alapvetően hibás az az elképzelés, amely csak külső forrás bevonásával képzeli el a növekedést, az állam túlköltekezéséből adódó hiányt pedig külföldi hitelek felvételével próbálja pótolni. E modell hibás voltát ismerte fel az Európai Unió, erről szól a stabilitási paktum, amelynek célja az államok további eladósodásának megakadályozása. A szakemberek elmondták: Franciaország már döntött arról, hogy 2008-tól nem lehet újabb kölcsönöket felvenni, Németországban is megkezdődött a paktum végrehajtásának előkészítése. Győrffy Dóra emlékeztetett: a Fidesz rövidesen benyújt egy törvényjavaslatot, amely 2009-től kívánja megtiltani az államnak a hitelek felvételét, s amelynek tavaly nyári előkészítésekor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy a törvényjavaslat elfogadását támogatja.
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Debreceni Egyetem és az MTA Debreceni Akadémiai Bizottság által rendezett tanácskozáson jelen lévő közgazdászoktól megkérdeztük: információik szerint helytálló-e az a lapunk hasábjain is nyilvánosságot látott megállapítás, miszerint Magyarországon a multinacionális tőkés csoportok 2005-ben kétszázmilliárd forinttal többet kaptak vissza különféle juttatások címén, mint amennyit társasági adóként befizettek. Csaba László azt mondta: a maga részéről nem szívesen tenne olyan zsebekbe százmilliárdokat, amelyekben már százmilliárdok vannak. Arra a kérdésünkre, van-e információ arról, hogyan kezelik e kérdést a visegrádi országok, Bokros Lajos úgy nyilatkozott: az látszik, hogy Szlovákia nagyobb adókedvezményeket kínál, mint Magyarország, mert a multik újabban rendre őket választják. Teszi ezt északi szomszédunk azért – fejtette ki Bokros –, mert Szlovákiában a magyarországinál kétszer nagyobb, 15 százalékos a munkanélküliség, és a munkahelyteremtés az állam elsődleges célja.
A magyar állam be nem töltött funkcióiról szólva Bokros Lajos kiemelte az oktatást, amely szerinte „kisszerű bürokratikus játékok tárháza” és bukott korrupt ötletek terepe. E kulcsfontosságú területen évek óta „kínosan nem történik semmi”, legfeljebb olyan „kicsinyes adminisztratív játszmák” zajlanak, amelyekkel igyekeznek elfedni az oktatási rendszer súlyos, a társadalom felzárkózását hosszú távon veszélyeztető hibáit. A közgazdászok úgy vélték, a humán tőke kimerült Magyarországon, nincs megfelelő minőségű szakképzés, így a hazánkba települő tőke nem talál megfelelő munkaerőt, ami csökkenti versenyképességét általában, de a visegrádi országok mezőnyében is. Antal László viszont arra emlékeztetett: a politika még ma is a társadalom azon, illúziókkal teli elvárásaira játszik, amely „albán adórendszer mellett svéd szolgáltatásokat szeretne”. E taktika szembetűnő bizonyítéka, hogy szinte egészen napjainkig a politikai osztály kínosan kerülte annak kimondását, hogy Magyarország nem folytathat harmadik utas politikát. Bokros Lajos szerint ennek kimondásától azért óvakodtak, mert ezzel bevallották volna, hogy le akarják bontani a jóléti államot, amint az most az egészségügyi reform kapcsán meglehetősen drasztikusan zajlik is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.