Április végéig tart az intenzív ellenőrzés a Németországból illegálisan beszállított hulladékok miatt aktivizált zöldkommandó részéről – közölte lapunkkal Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára. A razziák az illegális hulladékszállításokkal és az illegális hulladékkezelőkkel kapcsolatban persze ezután is folytatódnak a közutakon, az egyes cégek telephelyein, a hulladéklerakóknál. Az államtitkár elmondta, a zöldkommandó eddig 170 akciót hajtott végre, és ebből ötven esetben valószínűsíthető hatósági eljárás, büntetés vagy büntetőjogi feljelentés. Az esetek egyharmadában tehát a hatóságok szabálytalan, büntethető tevékenységet végző társaságokkal találkoztak.
Mint ismert, Baden-Württemberg társhatósága eddig az egyetlen, amely szándéknyilatkozatot tett arról, hogy május és június között 1800 tonnát visszaszállíttat abból a szemétből, amelyet illegálisan hoztak be Németországból. Az illegális német szemét összmennyisége azonban mintegy ötezer tonna. Erdey tájékoztatása szerint a maradékról abban állapodtak meg a baden-württembergiekkel, hogy további bizonyítást folytatnak április közepéig, és csak ezután döntenek a szemét sorsáról.
A bajor társhatóság szakembereit a következendő hetekben várják helyszíni szemlére, mert csaknem 1800 tonna hulladék Bajorországból került Magyarországra. Velük az eddigi tapasztalatok alapján nehezebb lesz az egyezkedés, de a szaktárca szerint az első jogsértés akkor következett be, amikor a német cégek zöldlistásnak tüntettek fel kevert kommunális hulladékokat – közölte Erdey György. A zöldhulladéknak ugyanis szabad piaca van a világban, és ezt nem kell bejelenteni, Magyarországra viszont szerves anyagokkal szennyezett műanyaghulladékot szállítottak be a német vállalkozók. Ezzel a hulladékkal ráadásul nem akartak semmit tenni, egyszerűen csak lerakták az Alföldön. A német cég azért járt jól, mert nem kellett fizetnie az ártalmatlanításért, a magyar befogadó vállalkozó pedig azért, mert úgy tette zsebre a pénzt, hogy nem tett semmit a hulladékkal. Erdey szerint a németek részéről felmerült az is, hogy Magyarországon égettetnék el hulladékot a német állam pénzén, egyelőre azonban nem erről szólnak a tárgyalások. Előbb ugyanis a német félnek el kellene ismernie az illegális beszállítást, hogy a kármentesítés a magyar adófizetőknek egy fillérjébe se kerüljön. A károk tekintetében persze nem csak a pénztárcánkról van szó, hiszen ha a német állam költségén Magyarországon égetnék el a szemetet, az az itteni levegőt szennyezné. Ez viszont Erdey György szerint nem probléma, hiszen ugyanilyen vagy hasonló összetételű hulladékból havonta 40 ezer tonnát égetnek el Budapesten a rákospalotai hulladékégetőben, amely korszerű üzemnek tekinthető.
Arra a kérdésünkre, hogy miért csak most aktivizálták ismét a zöldkommandót, ez az akciócsoport miért nem működik állandóan, és a felügyelőségeknél miért építették le a szakemberek egy részét, az államtitkár azt válaszolta: a költségvetés kereteket szab mindenki számára, így a közigazgatásnak is Magyarországon. Kétségtelen, hogy jó lenne, ha több ember dolgozhatna a hatóságoknál, az ellenőrzésben, de ehhez jóval több pénzre lenne szükség. A jogi szabályozás viszont változni fog, hiszen a minisztérium javaslata alapján a kormány előterjesztést nyújtott be a környezetvédelmi törvény módosítására. Ez alapján – ha elfogadják a javaslatot – a jövőben minden környezetet veszélyeztető tevékenység biztosítéki kötelezettséggel jár majd. Ez azt jelenti, hogy az ilyen tevékenységgel foglalkozó társaságoknak bankgarancia vagy letét formájában kell előre megteremteniük egy esetleges kárelhárítás költségeit.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak