Bevándorlók közelről és távolról

Magyarországra továbbra is a határon túli magyarok vándorolnak be a legnagyobb számban, de lassan célországgá válunk több távol-keleti állam számára: megjelentek a közel-keleti válságövezetek állampolgárai és az afrikaiak is – áll a Nemzetbiztonsági Hivatal migrációs jelentésében.

2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rutinosabbá váltak a magyarországi illegális migrációt elősegítő embercsempészek, ezért a szárazföldi útvonalakat már kevésbé tekintik biztonságosnak, a légi közlekedés szigorú ellenőrzése miatt pedig szinte kizárt a számukra, ezért újabban a vízen próbálkoznak – derül ki a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) jelentéséből. Az NBH információi szerint az illegálisan Nyugat-Európába eljutni szándékozó migránsok szállítására egyes embercsempész csoportok manapság már igénybe veszik a Dunán közlekedő teherszállító hajókat. A Magyarországon keresztül áthaladó folyami uszályok kapitányai ugyanis maguk választhatják ki, hogy az illetékes szervektől melyik kikötőnél kérik a vízi jármű kiléptetését. Ha viszont az északi folyószakaszon Esztergomnál vagy Komáromnál kérnek kiléptetést, útlevélkezelésre ezt követően már csak Pozsonyban vagy Bécsben számíthatnak, ezért útközben kockázat nélkül vehetnek fel a fedélzetre migránsokat és különféle csempészárut is.
Magyarországon keresztül leginkább Délnyugat-Európába irányul a szervezett embercsempészet, és eközben gyakori, hogy hamis tartózkodási engedéllyel utaztatnak embereket. Az illegális migrációt ugyanakkor segítik a legálisan működő utazási irodák törvénytelen vízumüzletei is, illetve a beutazási és a tartózkodási tilalom kijátszása a nevek megváltoztatásával. Az NBH több olyan kelet-európai vállalkozóról folytatott például adatgyűjtést, akik jelentős bevételhez jutnak a magyar turistavízumok ügyintézésével. Az országukban működő utazási irodák begyűjtik az igényeket, és anélkül, hogy a kérelmezőknek személyesen meg kellene jelenniük, csoportosan szerzik be a magyar turistavízumot a főkonzulátustól. Ebben néhány magyarországi szálláshely üzemeltetője is közreműködik, aki igazolja a kérelmezők turistacélú tartózkodását. Az így megszerzett vízumok egy részével érkezők azonban legfeljebb egy éjszakát töltenek az adott szálláshelyen, majd továbbutaznak Délnyugat-Európa felé.
A múlt évben az NBH egyre több jelzést kapott arról is, hogy Nyugat-Európába tartó – a közel-keleti válságövezetből származó – állampolgárok hamis személyi adatokat tartalmazó útlevelet használnak, ugyanakkor a nyugat-európai ország hatóságai által kiállított irataikban már valódi adataik szerepelnek. Ha az úti okmányok hamisságára valamelyik közbenső országban fény derül, az érintettek azonnal menedékjogot kérnek, és később embercsempész-hálózatok segítségével távoznak az adott országból. Tavaly ugrásszerűen megnőtt az olyan afrikai országokból érkező személyek száma is, akik névházasságot kötöttek. A nemzetbiztonság felfigyelt egy budapesti ügyvédi irodára, amely az illegálisan hazánkba érkező afrikaiak letelepedését ilyen módon segítette elő. Egyes ázsiai országok állampolgárai, például a kínaiak tavaly szintén új módszereket alkalmaztak a bevándorlásra. Általában először a feleség érkezett Magyarországra, majd a menekült státus megszerzését követően megjelent a férj is, és családegyesítésre hivatkozva letelepedési engedélyért folyamodott. Az NBH-nak ma már bizonyítékai vannak arról is, hogy az illegális migráció támogatását olyan bűnözői csoportok irányítják, amelyek feketeprofitjukból nemcsak az államigazgatási és a rendvédelmi szervek munkatársait igyekeznek megnyerni, hanem a politikai döntés-előkészítés szintjén is kapcsolatokat keresnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.