Bravúros operáció Debrecenben

Katéteres szívműtéten esett át egy várandós asszony Debrecenben. Hazánkban eddig nem volt példa ilyen beavatkozásra az anyát és a magzatot fenyegető fokozott kockázatok miatt.

2007. 03. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon elsőként hajtott végre várandós asszonyon katéteres szívműtétet Csanádi Zoltán docens, a Debreceni Egyetem Kardiológiai Központjának szakorvosa. A beavatkozással sikerült megszüntetni a terhessége 28. hetében lévő 26 éves Hegedűs Zsuzsanna szívritmuszavarát. A néhány perces operációt szerda este végezték el, és tegnap délben már haza is mehetett a beteg. Hegedűs Zsuzsanna lapunknak elmondta: bár a katéterezés fájt egy kicsit – a terhesség miatt ugyanis nem kaphatott nagy mennyiségű érzéstelenítőt –, de utána szinte azonnal elmúlt minden panasza. Az óvónőként dolgozó fiatalasszonytól megtudtuk azt is, hogy kisfiút várnak férjével, Szatmáry Ákossal, és nőgyógyásza tájékoztatása szerint a magzat jól van.
Debrecenben évi háromszáz, országosan pedig ezer-ezerkétszáz beteget kezelnek ezzel a módszerrel, de várandós nőn a magzat és az anya egészségét fokozottan fenyegető kockázatok miatt Magyarországon eddig még nem végeztek ilyen beavatkozást, és a nemzetközi szakirodalom is csak hét-nyolc esetről tud. Az egyébként rutinműtétnek számító eljárás lényege, hogy a szívnek azon a részén, ahol a ritmuszavar keletkezik, megszüntetik a szövetek elektromos vezetőképességét. Így iktatják ki a szív elektromos ingertovábbító rendszeréből azt a részt, ami rövidzárlatot okoz a szervben, és az egyik pillanatról a másikra veszélyesen megemeli annak percenkénti rezgésszámát. A magas frekvencián való működés idő előtt kimeríti a szívet, és kezelés nélkül halálhoz is vezethet.
Csanádi Zoltán elmondta: a kismamáknál – különösen az első három hónapban – többletkockázatokkal jár a transzkatéteres abláció, mert magát a beavatkozást rádiófrekvenciás árammal végzik, a beteg terület pontos feltérképezéséhez viszont röntgent kell használniuk, és ez veszélyeztetheti a magzat egészségét, fejlődési rendellenességet okozhat. A hetedik hónapban lévő Hegedűs Zsuzsannánál szerencsére ez a kockázat már nem állt fent, a leggyakoribb szövődménynek számító trombózis kialakulását pedig úgy igyekeztek megakadályozni, hogy csak a nyaki ereken vezettek be katétereket, a combvénán nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.