Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanújával tegnap feljelentést tett ismeretlen tettes vagy tettesek ellen Dorkota Lajos fideszes országgyűlési képviselő. A feljelentés a lapunk tegnapi számában feltárt dunaújvárosi ingatlanpanamáról szóló íráson alapszik, amelyből kiderült, hogy értékének töredékéért jutott hozzá egy magáncég ahhoz a földterülethez, amelyen a Hankook gumigyár épül. Dorkota Lajos elmondta: a szocialista többségű önkormányzat törvénysértő döntésének köszönhetően Kálmán András (MSZP) polgármester a Hankook-ügyben az önkormányzat nevében egy személyben járhatott el. A közgyűlés ugyanis saját és valamennyi bizottsága hatáskörét – Kálmán András javaslatára – magára a polgármesterre ruházta át. A polgármester az önkormányzat nevében tavaly januárban húszhektárnyi földet apportált egy négy magánszemély által létrehozott társaságba, a Pentele Kft.-be. Az apport értéke 176 millió forint volt, ami jóval alacsonyabb volt a terület piaci értékénél. Az apportálás után két nappal az önkormányzat a föld ellenértékét, a 176 millió forintot törzstőke-leszállítással kivette a cégből, és aznap kiszállt a társaságból. A Pentele így kizárólag a magánszemélyek tulajdonában maradt, benne a hajdani önkormányzati területtel. Az ügyletnek köszönhetően néhány „dörzsölt kormány közeli üzletember” fél év alatt milliárdos haszonra tett szert, miközben Dunaújváros önkormányzatát gyakorlatilag kisemmizték, mivel nagyjából 300 millió forinttal károsíthatták meg – mutatott rá a fideszes politikus.
Hozzátette, a vételár fedezete a Kóka János (SZDSZ) gazdasági miniszter által biztosított állami támogatás lehetett. Dorkota megemlítette, Kóka tárcája egy olyan feltételt is vállalt a Hankookkal kötött támogatási szerződésben, hogy a jogszabályok által előírt határidőknél gyorsabb ügyintézésre utasítják a hatóságokat. A dokumentumokból megalapozottnak tűnik a gyanú, hogy a cégbíróságnál és a földhivatalnál is megsértették a hatályos törvényeket – hangsúlyozta a Fidesz politikusa. Kitért arra is: a város vagyongazdálkodásáról szóló rendelet szerint húszmillió forint fölött kizárólag pályázati úton lehet földterületet értékesíteni, de a szocialista többségű önkormányzat – élén a polgármesterrel – a bonyolult tőkeemelési, -leszállítási konstrukcióval kijátszotta a jogszabályt. Erre viszont az adóhatóság a Pentelénél lefolytatott ellenőrzés során rájött, és a cég társasági szerződését színlelt szerződésnek minősítette. A képviselő Kóka szerepével kapcsolatban megjegyezte: most már tudhatjuk, mire gondolt Medgyessy Péter, amikor azt mondta, „az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel”. Bejelentette: a törvénysértő hatósági eljárások kivizsgálása végett az ügyészséghez fordul.
Kálmán András dunaújvárosi polgármester a városi önkormányzat szóvivőjén keresztül lapunknak azt üzente: nem nyilatkozik az ügyben, mivel nem az írás megjelentetése előtt kértük ki a véleményét. Információink szerint Kálmán tegnap válságtanácskozásra hívta össze a helyi MSZP-s politikusokat, hogy felmérjék az ügy lehetséges következményeit.
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban