Egymilliárdos elvonás Budapesten

Miközben Budapest több pontján a lakók azért tiltakoznak, hogy ne vágják ki a fákat és ne tüntessék el, vagy építsék be a maradék zöld felületeket, a főváros idei költségvetésében egymilliárd forinttal kevesebb jut a környezetvédelmi feladatokra, mint tavaly. Az ellenzék szerint a pénzelvonások mellett a fővárosi zöld területek további pusztulásához vezet a főváros rémisztő koncepciótlansága is a környezetvédelmi ügyekben.

2007. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem egymilliárd forinttal kevesebb jut a fővárosi környezetvédelmi feladatok végrehajtására idén, mint az elmúlt esztendőben. Ez azt jelenti, hogy Budapesten még kevesebb forrás jut majd a zöld területek fejlesztésére és megóvására. A kerületek próbálnak megfelelni az állampolgárok igényeinek, felújítanak játszótereket és parkokat, de az önkormányzatok hiányos költségvetése nem sok fejlesztésre ad lehetőséget.
A főváros környezetvédelemre szánt előirányzatai között ellenben számos érdekes tétel szerepel.
Az idei évre tervezett 1,8 milliárd forintból például közel 450 milliót költenek el Budapest és vonzáskörzetének zajtérképére, amelyet egy konzorcium készít el. Erre a főváros az Európai Uniótól kap 680 millió forintos támogatást, de ezt az összeget majd csak a munka befejeztével fizetik ki. Közel 120 millió forintot fizetnek ki az elmúlt évben befejezett munkák kivitelezési végszámláira, pótmunkáira és műszaki ellenőreire. Ilyen „elmaradások” jelentkeznek például az Erzsébet téri parkrekonstrukciónál és a városligeti játszótér felújításánál. Az idén fizetik ki számos kerület zöldterület-fejlesztésre elnyert pályázati pénzeit is, a 2005-ös tenderekre 102,5 millió forintot, a 2006-osokra 231,5 milliót osztanak ki az idén. Új, induló fejlesztésre viszont alig több mint 740 millió forint jut 2007-ben, de a tizenkét tervezett felújításból, illetve parkosításból kilencnél egyelőre csak az előkészítésre költenek el milliókat. A legnagyobb tétel a fejlesztési pénzekből ráadásul egy tavaly elkezdett munkára megy el, a Deák tér burkolatcseréjére és parkrekonstrukciójára.
A főváros eddigi környezetvédelmi tevékenysége ebben a ciklusban értékelhetetlen – szögezte le Illés Zoltán, a főváros városüzemeltetési és környezetvédelmi bizottságának fideszes tagja. Szerinte rémisztő a koncepciótlanság a környezetvédelemre szánt fővárosi pénzek elköltésében, ezért az amúgy is rossz állapotban lévő zöld felületek napi fenntartására is hiányzik legalább félmilliárd forint a költségvetésből.
Még egy kataszter sincs a főváros zöld területeiről, illetve fáiról, vagyis azt sem tudják a szakemberek pontosan, hogy mit kellene megvédeni – értékelte a helyzetet a képviselő. Illés úgy tudja, hogy 20-25 évvel ezelőtti adatokra támaszkodnak a döntéshozók, amikor a zöld felületeket vizsgálják Budapesten. Ráadásul nem készülnek igazi tervek a gondok megoldására, ezekhez ugyanis nincs megfelelő apparátus, ezért nem tudják, milyen konkrét intézkedések szükségesek a fővárosi zöld felületek megóvásához, illetve fejlesztéséhez. Ennek eredményeképpen ad hoc intézkedésekre és pénzosztásra van csak lehetőség – véli a politikus. A szakértő szerint egy ilyen rendszer bármilyen mértékű költségvetéssel is csak pénzpazarló lehet, ezért szüksége lenne a fővárosnak legalább egy olyan főpolgármester-helyettesre, aki egyedül a városi környezet megóvásáért lenne felelős.
– A költségvetési megszorítások miatt valóban szükség volt átcsoportosításokra a főváros költségvetésében – ismerték el lapunknak a környezetvédelemért felelős főpolgármester-helyettes titkárságán. Ez a hivatal tájékoztatása szerint azt a célt szolgálja, hogy megfelelő színvonalon tudják fenntartani az intézményhálózatot, hogy az ütemezett fejlesztéseket végre tudják hajtani. – A rendelkezésre álló keret lehető legjobb felhasználásával azonban mindent megtesz a hivatal és a Főkert Zrt., hogy a parkok, zöld területek egész évben megfelelő színvonalon álljanak a budapestiek rendelkezésére – közölte Hagyó Miklós titkársága. Mint elmondták, a főváros az EU támogatásában bízik, hogy nagy zöld felületeket érintő beruházásokat tudjanak végrehajtani. Az uniós pályázatok részeként megvalósulhat például a Népliget zöldfelület-fejlesztése és a Rákospatak környékének teljes revitalizációja. Megjegyezték: a stratégiai zajtérkép elkészítése nem önként vállalt feladat, hanem jogszabályi kötelezettsége a fővárosnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.