Elutasítják Kaiser Ede kérelmét?

Nagy a valószínűsége, hogy elutasítják Kaiser Ede perújítási indítványát arra hivatkozva: még nincs olyan tényszerű adat, amely kizárná a móri bankrablás miatt tényleges életfogytiglanra ítélt férfi bűnösségét. Úgy tudjuk, hogy a Győri Fellebbviteli Főügyészség megvárja, amíg az ügyben folyó új nyomozás lezárul, és vádirat születik.

2007. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az öt évvel ezelőtti, nyolc életet követelő móri bankrablás miatt tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélt Kaiser Ede perújítási indítványt nyújtott be a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészségre (FFF) azok után, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a múlt hónapban bejelentette: két tatabányai férfit gyanúsít a vérengzés elkövetésével. A kérelem elbírálására a Legfőbb Ügyészség – mivel a fővárosi szervezet vezetője eljárt az alapügyben – a Győri Fellebbviteli Főügyészséget (GYFF) jelölte ki.
Vincze István főügyész lapunknak elmondta: megérkeztek Győrbe az iratok, jelenleg a perorvoslat megengedhetőségét vizsgálják. Ez azt jelenti, hogy az ügyészség eldönti, helye van-e egyáltalán a perújításnak Kaiser esetében. Beszerzik a döntéshez szükséges iratokat, s harminc nap múlva indítványt fogalmaznak meg a Fővárosi Ítélőtáblának. A főügyész szerint megvan az esély arra, hogy időben kidolgozzák az ügyről alkotott álláspontjukat, de ha mégsem, akkor a határidő meghosszabbítható. Ez bonyolultabb eseteknél előfordul – jegyezte meg Vincze István.
Más ügyészségi forrásból lapunk úgy értesült, hogy a GYFF elutasítja Kaiser indítványát arra hivatkozva: nincs még olyan tényszerű adat, amely kizárná a férfi bűnösségét. Informátorunk szerint az új gyanúsítottak vallomása jelenleg képlékeny, a szerepek nem tisztázódtak. Arról nem is beszélve, hogy ha Kaiser Edét a jogerős bírósági döntésig megillette az ártatlanság vélelme, akkor az új gyanúsítottaknak is kijár e jog. Ezért a főügyészség megvárja, míg a nyomozás lezárul, és vádirat készül a két tatabányai férfi ellen.
Az életfogytiglanra ítélt Kaiser védője, Dezső Antal lapunknak elmondta: az ügyészség csak úgy tudja elbírálni a kérelmét, ha perújítási nyomozást rendel el. Ha ezt nem teszi meg, akkor a bíróságnak kell ugyanezt elindítania. – Az új bizonyítékokat ugyanis valamiképpen be kell szerezni és le kell tenni a bíróság asztalára ahhoz, hogy a perújítás megengedhetőségét el lehessen dönteni – vélte Dezső Antal. Hozzátette: más eljárási lehetőség nincs. A védő emlékeztetett arra is, hogy a törvény szerint a perújítási nyomozásban nem vehet részt a hatóság azon tagja, aki az alapügyben eljárt. Ezt például az FFF vezetője, Sódor István is észlelte, s emiatt kérte a Legfőbb Ügyészséget, hogy a kérelem elbírálására jelöljön ki más vádhatóságot. Dezső Antal szerint hasonló indokok alapján kizárható a teljes NNI, hiszen annak jelenlegi vezetői irányították korábban a móri nyomozást.
Ismeretes: a 2002. május 9-i móri vérengzés miatt Kaiser Edét tavaly tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélték. A döntés szerint a férfi, miután rálőtt az Erste Bank biztonsági őrére, az ajtóban állt, és elküldte a pénzintézetbe igyekvőket. A társának tartott Hajdú László ügyében a másodfokú bíróság új eljárásra utasította a Fővárosi Bíróságot. Jelenleg Hajdút vádolják a nyolc gyilkossággal. A per a jövő hónapban folytatódik.
A múlt hónapban fordulat állt be az ügyben. Elfogtak két tatabányai férfit, akiket a móri bűncselekményekkel gyanúsítanak. A hat postás megtámadásával – közülük egy meggyilkolásával – is gyanúsított N. László lakásában a nyomozók megtalálták a Móron használt két fegyvert. A férfi tagadja, hogy lelőtt volna nyolc embert. Azt állítja: csak sofőrként vett részt a rablásban, s a vele együtt elfogott W. Róbert, illetve egy harmadik férfi járt bent a bankfiókban. W. Róbert viszont elismerte a nyomozóknak, hogy nem Kaiser Ede, hanem ő lőtt rá az Erste Bank biztonsági őrére, és küldte el az ügyfeleket a bank bejárata elől. Társa pedig N. László volt, rajtuk kívül más nem vett részt a bűncselekményben. W. Róbert vallomását alátámaszthatja, hogy ujjlenyomatát megtalálták a bankfiók ajtaján.

Cáfolják a bíró távozását. Továbbra is számít Varga Zoltánnak, a móri ügy bírájának a munkájára a Fővárosi Bíróság (FB) – közölte tegnap a szervezet. Az FB levelében az áll: „Varga Zoltán az őt ért támadások ellenére sem fontolgatja a nyugdíjba vonulását, a Fővárosi Bíróság vezetésében fel sem merült ennek a lehetősége.” Lapunk tegnap megbízható források alapján azt írta, Varga nyugdíjba vonulását fontolgatja, mert attól tart: hiteltelenné tehetik a móri döntése után őt ért bírálatok, amelyek egyikét például Kondorosi Ferenc, az igazságügyi és rendészeti tárca államtitkára fogalmazta meg. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.