Az öt évvel ezelőtti, nyolc életet követelő móri bankrablás miatt tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélt Kaiser Ede perújítási indítványt nyújtott be a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészségre (FFF) azok után, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a múlt hónapban bejelentette: két tatabányai férfit gyanúsít a vérengzés elkövetésével. A kérelem elbírálására a Legfőbb Ügyészség – mivel a fővárosi szervezet vezetője eljárt az alapügyben – a Győri Fellebbviteli Főügyészséget (GYFF) jelölte ki.
Vincze István főügyész lapunknak elmondta: megérkeztek Győrbe az iratok, jelenleg a perorvoslat megengedhetőségét vizsgálják. Ez azt jelenti, hogy az ügyészség eldönti, helye van-e egyáltalán a perújításnak Kaiser esetében. Beszerzik a döntéshez szükséges iratokat, s harminc nap múlva indítványt fogalmaznak meg a Fővárosi Ítélőtáblának. A főügyész szerint megvan az esély arra, hogy időben kidolgozzák az ügyről alkotott álláspontjukat, de ha mégsem, akkor a határidő meghosszabbítható. Ez bonyolultabb eseteknél előfordul – jegyezte meg Vincze István.
Más ügyészségi forrásból lapunk úgy értesült, hogy a GYFF elutasítja Kaiser indítványát arra hivatkozva: nincs még olyan tényszerű adat, amely kizárná a férfi bűnösségét. Informátorunk szerint az új gyanúsítottak vallomása jelenleg képlékeny, a szerepek nem tisztázódtak. Arról nem is beszélve, hogy ha Kaiser Edét a jogerős bírósági döntésig megillette az ártatlanság vélelme, akkor az új gyanúsítottaknak is kijár e jog. Ezért a főügyészség megvárja, míg a nyomozás lezárul, és vádirat készül a két tatabányai férfi ellen.
Az életfogytiglanra ítélt Kaiser védője, Dezső Antal lapunknak elmondta: az ügyészség csak úgy tudja elbírálni a kérelmét, ha perújítási nyomozást rendel el. Ha ezt nem teszi meg, akkor a bíróságnak kell ugyanezt elindítania. – Az új bizonyítékokat ugyanis valamiképpen be kell szerezni és le kell tenni a bíróság asztalára ahhoz, hogy a perújítás megengedhetőségét el lehessen dönteni – vélte Dezső Antal. Hozzátette: más eljárási lehetőség nincs. A védő emlékeztetett arra is, hogy a törvény szerint a perújítási nyomozásban nem vehet részt a hatóság azon tagja, aki az alapügyben eljárt. Ezt például az FFF vezetője, Sódor István is észlelte, s emiatt kérte a Legfőbb Ügyészséget, hogy a kérelem elbírálására jelöljön ki más vádhatóságot. Dezső Antal szerint hasonló indokok alapján kizárható a teljes NNI, hiszen annak jelenlegi vezetői irányították korábban a móri nyomozást.
Ismeretes: a 2002. május 9-i móri vérengzés miatt Kaiser Edét tavaly tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélték. A döntés szerint a férfi, miután rálőtt az Erste Bank biztonsági őrére, az ajtóban állt, és elküldte a pénzintézetbe igyekvőket. A társának tartott Hajdú László ügyében a másodfokú bíróság új eljárásra utasította a Fővárosi Bíróságot. Jelenleg Hajdút vádolják a nyolc gyilkossággal. A per a jövő hónapban folytatódik.
A múlt hónapban fordulat állt be az ügyben. Elfogtak két tatabányai férfit, akiket a móri bűncselekményekkel gyanúsítanak. A hat postás megtámadásával – közülük egy meggyilkolásával – is gyanúsított N. László lakásában a nyomozók megtalálták a Móron használt két fegyvert. A férfi tagadja, hogy lelőtt volna nyolc embert. Azt állítja: csak sofőrként vett részt a rablásban, s a vele együtt elfogott W. Róbert, illetve egy harmadik férfi járt bent a bankfiókban. W. Róbert viszont elismerte a nyomozóknak, hogy nem Kaiser Ede, hanem ő lőtt rá az Erste Bank biztonsági őrére, és küldte el az ügyfeleket a bank bejárata elől. Társa pedig N. László volt, rajtuk kívül más nem vett részt a bűncselekményben. W. Róbert vallomását alátámaszthatja, hogy ujjlenyomatát megtalálták a bankfiók ajtaján.
Cáfolják a bíró távozását. Továbbra is számít Varga Zoltánnak, a móri ügy bírájának a munkájára a Fővárosi Bíróság (FB) – közölte tegnap a szervezet. Az FB levelében az áll: „Varga Zoltán az őt ért támadások ellenére sem fontolgatja a nyugdíjba vonulását, a Fővárosi Bíróság vezetésében fel sem merült ennek a lehetősége.” Lapunk tegnap megbízható források alapján azt írta, Varga nyugdíjba vonulását fontolgatja, mert attól tart: hiteltelenné tehetik a móri döntése után őt ért bírálatok, amelyek egyikét például Kondorosi Ferenc, az igazságügyi és rendészeti tárca államtitkára fogalmazta meg. (MN)
Orbán Viktor: Most egy teljesen új gazdaságpolitikára van szükség