Évente hatvanezer tonna fát égetnek el a Mecsek erdőiből a pécsi hőerőmű biomasszaüzemében egy szerződés alapján, amely a PannonTrading Kft. és az állami tulajdonú Mecseki Erdészeti Zrt. között született meg. Nevük elhallgatását kérő erdészek szerint alig két éve folyik a szállítás, de máris látszik az erdőirtás a Mecsekben, és a kitermelés már veszélyeztetheti az erdő egészséges fejlődését is. Az erőmű ugyanis nem hulladék fát szállíttat az erdőből, hanem tűzifát, de egyes vélemények szerint ipari felhasználásra alkalmas fát is elvihetnek, az erőmű telephelyén ugyanis halmokban állnak a rönkméretű kivágott fatörzsek.
Lapunk úgy tudja, hogy az erőmű ráadásul mindössze 7-8 ezer forintot fizet köbméterenként a tűzifáért, miközben az erdészet áfával együtt a duplájáért adja el a lakosságnak a tüzelőt.
Illyés László, a Mecsek Erdészeti Zrt. kereskedelmi igazgatója megkeresésünkre elismerte, hogy évente 60 ezer köbméternyi fát adnak el a hőerőműnek, de állítása szerint ez a mennyiség kizárólag tűzifából és fűrészüzemi melléktermékből áll.
– A raktáron álló fahalmok csak a méretük miatt tűnnek rönkfáknak, hiszen nagyobbra vágták azokat a könnyebb szállítás miatt – jelentette ki az igazgató. Illyés László üzleti titokra hivatkozva arról nem nyilatkozott, hogy az állami tulajdonú erdészeti cég mennyiért adja el a fát a pécsi erőműbe, de azt bevallotta, hogy olcsóbban értékesítenek a biomassza üzemnek, hiszen hosszú távú szerződést kötöttek nagy mennyiségű fa folyamatos felvásárlására.
Horváth Ernő, a PannonTrading Kft. igazgatója szintén üzleti titokra hivatkozott, amikor az állami részvénytársasággal kötött szerződésükről kérdeztük. Azt viszont ő is elismerte, hogy jóval kevesebbért juthatnak hozzá a tűzifához, mint a piaci ár, hiszen a szezonalitástól függetlenül folyamatosan vásárolnak az erdészettől. Azért szorul rá a Mecsek, illetve más tájegységek fáira az erőmű, mert egyelőre csak kis százalékban juthatnak energiaerdőben termelt faanyaghoz, és más tüzelőanyagok – például energiafű vagy mezőgazdasági hulladék – feldolgozása is csak elméletben vetődött fel – ismerte el.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban