Fenyő-ügy: két albánt keresnek

Már két koszovói albán férfit keres a Nemzeti Nyomozó Iroda a Fenyő-gyilkosság ügyében. A 37 éves Abdidziki Resatot azért szeretné megtalálni a rendőrség, mert az 1998. februári támadáskor a közelben tartózkodott, s elképzelhető, hogy köze van a merénylet elkövetőihez.

2007. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség két koszovói albánt keres az 1998. februári Fenyő-gyilkosság ügyében – értesült lapunk. A 37 éves Abdidziki Resatot a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) azért szeretné megtalálni, mert vélhetőleg köze van az elkövetőkhöz. Az eddigi adatok szerint ugyanis a bűncselekmény napján a helyszín közelében tartózkodott, s tanúvallomások, illetve mobiltelefonok cellainformációi alapján sikerült őt azonosítani. Úgy tudjuk, hogy a férfi neve szerepel abban a jogsegélykérelemben is, amit a Fővárosi Főügyészség még januárban küldött el a szerb igazságügyi minisztériumnak. Ebben az NNI azt kérte, hogy a gyilkosság lehetséges elkövetőjeként számon tartott, nemzetközi elfogatóparancs alapján keresett, szerb állampolgárságú, albán Sefedini Gzimtől, illetve a fent említett másik férfitól DNS-azonosításra alkalmas mintát szerezzenek. (Ez két módon lehetséges: vagy a rendőrségi nyilvántartásban már szerepel, vagy el kell őket fogni, hogy mintát vehessenek tőlük – a szerk.). A magyar rendőrök azt is szeretnék megtudni, hogy a két albán követett-e el hazájában bűncselekményeket. Kapcsolatrendszerük ellenőrzését is kérte az NNI. A dokumentumban felhívja a magyar rendőrség a társszerv figyelmét, hogy a két férfi igen jó viszonyt ápol a helyi hatóságokkal, ezért kéri, hogy a különféle nyomozati cselekményeket – az esetleges elfogást is – az ENSZ Koszovóban tartózkodó csapatainak segítségével hajtsák végre.
Miként arról lapunk elsőként beszámolt, az NNI már két éve azonosította a bérgyilkosság feltételezett elkövetőjét, a 32 éves Sefedini Gzimt. Mivel Magyarországon nem bukkantak a nyomára, tavaly januárban nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Az intézkedés azonban nem vezetett eredményre. Az albán ugyanis Koszovó egy külvilágtól elzárt, törvényen kívüli területén él. Az Agin becenevű férfi több millió forintot kapott az emberölésért, majd távozott Magyarországról.
Ismeretes: 1998. február 11-én, a délután öt óra körüli csúcsforgalomban a budai Margit utca 2–4. számú ház előtt három férfi várakozott egy fehér Mitsubishiben. Egész nap figyelték Fenyő János médiavállalkozót, s amikor Mercedese a kocsijukhoz ért, egyikük kiszállt, és kilenc milliméteres fegyveréből, közvetlen közelről több mint tíz lövést adott le rá. Az üzletember azonnal meghalt. A tettes ezután a közelben parkoló autó alá dobta a fegyverét, levetette, majd behajította kabátját egy kapualjba, és gyalog elmenekült.
Hetekkel később az elkövetők közül többet azonosítottak, köztük a szintén albán származású Acifi Nijazit, de a férfi tisztázta magát. Többszöri határidő-hosszabbítás után a rendőrség négy év után megszüntette a nyomozást, mivel az ügyben nem kerültek elő újabb bizonyítékok. Az NNI három esztendeje újraindította a vizsgálatot, az adatok alapján a profi bérgyilkosságban legalább 10-15-en vettek részt. A megbízó személyéről számos híresztelés terjedt el a sajtóban. Többek egy médiavállalkozót, mások egy bankárt sejtettek a háttérben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.