Rendhagyó módon zajlott a nemzetbiztonsági szolgálatok napjának idei rendezvénye a BM Duna Palotában. A sajtó képviselői például nem kapták meg a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) éves értékelését tartalmazó évkönyvet, mert az nem készült el a rendezvényre; az utóbbi időkben titkosszolgálati ügyekben a sajtóban főszereplővé vált Szilvásy György kancelláriaminiszter pedig betegségre hivatkozva lemondta a részvételt.
Szilvásy helyett Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára mondott beszédet. Az államtitkár jócskán megszolgálta a bizalmat, hiszen megismételte a kormány által folyamatosan hangsúlyozott propagandát arról, hogy „a szeptemberi kormányellenes tüntetésekre ráépülő alkotmányellenes szervezkedések új kihívások elé állították a szolgálatokat”. Mint közölte, szeptember óta a polgári titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter több mint száz tájékoztatót kapott, ezen belül huszonegyet védett vezetők, tizennyolcat pedig a Parlament és a Kossuth tér veszélyeztetésével, tizennégyet a rendőri erők gyengítésével, harmincnégyet fegyverekkel és támadóeszközökkel, tizenkilencet erőszakos cselekményekkel kapcsolatban. A szolgálatok azonban az „utcai zavargások” ellenére eddig is megelőzték a bajt, és „megőrizték a Magyar Köztársaság rendjét”. Hangsúlyozta: a nemzetbiztonság nemzeti ügy, a napi politikához semmi köze.
Simicskó István úgy reagált az államtitkár beszédére: túl sokat szerepeltek a nyilvánosság előtt a nemzetbiztonsági szolgálatok az utóbbi időben, és ez árt a tevékenységüknek.
Régi elvtársak és spiclik az utódszervekben? Hetven százalékban a kádári diktatúra kiszolgálóiként kezdték a karrierjüket a belügyi és nemzetbiztonsági utódszervek vezetői – állítja a HVG tegnapi számában Ungváry Krisztián. A történész név szerint említi Péter-Bartha Gábort, a nemzetbiztonsági kabinet titkárát, aki „püspököket tartott” a III-as ügyosztály ügynökeként, Szekeres Ferenc moszkvai attasét, aki szerinte korábban „cionista vonalon utazott”, Vajda Pétert, a Népszabadság volt munkatársát, aki szerinte az ötvenes években az Államvédelmi Hatóságnál kezdte a karrierjét, és a kormányfő rokonságába tartozó ifj. Apró Antalt, aki ma sikeres vállalkozó, 1989 előtt viszont a III/II-es ügyosztály alosztályvezetője volt. Ungváry kalapjába kerül Kolláth György, a jogi hírek közismert magyarázója is, aki a cikk szerint szigorúan titkos tisztek átmentését segítette elő. Vajda Péter, a nemzetbiztonsági szolgálatok szóvivője hazugságnak minősítette az állításokat, ahogyan Kolláth György alkotmányjogász is, aki lapunknak kiemelte: „Ungváry Krisztián ellen éppen most nyertem meg egy pert, amelyben a történészt vagyoni kártérítésre kötelezték.”
Mutatjuk, mit kell tennie annak a szerencsésnek, aki megnyerte a hatos lottó főnyereményét