Iránytalanság, bizonytalanság jellemezte a magyar tőzsdei kereskedést tegnap: a befektetők valójában még csak a spekulatív papírok iránt érdeklődtek. A BUX nyitáskor 200 ponttal állt keddi záró értéke felett, s a reggel megszerzett előnyét sokáig fenntartotta, de kora délután átesett a negatív határt jelző értéken, s onnan nemigen tudott kimozdulni. Záráskor 0,48 százalékkal gyengülve, 23 062,17 ponton lépett a partvonalon kívülre.
A beesést az elemzők annak tulajdonították, hogy a magyar gyógyszergyártókat leminősítette a Citigroup. A pénzintézet csökkentette az Egis és a Richter célárfolyamát is, az előbbiét 18 ezer forintra, míg a Richterét 40 ezer forintra. A bejelentés hatására a Richter 3,5 százalékkal gyengült, az Egis még ennél is nagyobb, 4,8 százalékos zuhanást élhetett át.
A Federal Reserve nyíltpiaci bizottságának ülése a nemzetközi befektetők távolmaradását okozta. A piac ugyan nem vár kamatváltoztatást, de az ülést követő sajtótájékoztatón Ben Bernanke szavai meghatározók lehetnek a jövőbeni tőzsdei elmozdulásokra. Az elemzők csupán két százaléka gondolja úgy, hogy a központi bank szerepét betöltő szervezet a kamatszintekhez nyúl. Jelenleg 5,25 százalékon áll az irányadó kamat a tengerentúlon, s valószínűleg az idén nem várható nagyobb változtatás.
A pesti piac azonban kivárásra rendezkedett be. A vezető részvények sorából a Magyar Telekom és az OTP drágult, a már említett Richter- és a Mol-részvények viszont gyengültek. A kis forgalmú részvények közül 350 millió forintos forgalmat bonyolított le a 4,9 százalékkal dráguló Synergon, és jelentős növekedést jelzett a Pannonplast és a privatizáció előtt álló FHB kurzusa is.
A bankközi devizapiacon megfordulni látszik a trend. A forint az euróval szemben gyengélkedett. Délután egy euróért 247,50 forintot adtak. Elemzők a héten már a 250 forintos szint elérését is elképzelhetőnek tartják.
A Patrióta néhány napja forgatott a berlini karácsonyi vásárban a terrorfenyegetettségről