Hulladékok jogellenes kezelése miatt eljárást indított a német államügyészség egy német cég ellen a Magyarországra illegálisan beszállított ötezer tonnányi szemét ügyével kapcsolatban. Erről Barta Márton, a Legfőbb Ügyészség gazdasági bűnügyek osztályának vezetője számolt be a parlament környezetvédelmi bizottságának tegnapi ülésén, ahol Kovács Tamás legfőbb ügyész többek között a környezetvédelmi szolgálat megerősítéséről tájékoztatta a képviselőket. Az osztályvezetőtől lapunk megtudta azt is, hogy Németországban és Magyarországon több cég ellen folytatnak nyomozást az ügyben. Értesüléseink szerint felvetődik az is, hogy a bűncselekményeket szövetségben követték el különféle vállalkozások, vagyis folytatólagosan elkövetett, maffiajellegű tevékenység lehet a háttérben. A németek eddig csak 1500 tonna hulladék származását ismerték el, pedig a korábbi adatok szerint a magyar bűnözők mellett négy német cég is felelősségre vonható az ügyben. A magyar cégek több 10 millió forint bírságra számíthatnak, miközben ennek többszörösét kereshették meg a bűnszövetkezet tagjai a hulladéküzletben.
Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy a Legfőbb Ügyészség a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítását javasolja, hogy szigorúbban eljárhassanak az illegális szemétbizniszben részt vevő bűnözőkkel szemben.
Bonomi Nóra Katalin, a legfőbb ügyész helyettese a bizottsági ülésen elmondta: a Btk. három módosítását javasolják majd a folyamatban lévő kodifikáció során. Az első két változtatás az lenne, hogy az üzletszerűen folytatott illegális hulladékgazdálkodás büntetési tételét jelentős mértékben megemelnék, és külön jogcímen szabályoznák majd a jövőben. A környezetkárosítás és hulladékgazdálkodás szabályai megsértésének büntetését ugyanakkor enyhítenék az úgynevezett „tevékeny megbánás” esetén, vagyis akkor, ha a szennyező vállalja a kár elhárítását. A főügyész helyettese egyébként közölte azt is, hogy az elmúlt két évben közel nyolcszáz környezetkárosítási ügyben folytattak eljárást, de ezekből mindössze mintegy százötven vádemelés született. Ez alapján kevesebb mint száz esetben ítélték el szabadságvesztésre a szennyezőket, és ezeket a büntetéseket is többnyire felfüggesztették.
Tüntetés Szentgotthárdon. Demonstrációt szervez a Pro Natura St. Gotthard Civil Összefogás nevű szervezet a rábafüzesi határátkelőnél a Szentgotthárd közelébe tervezett osztrák hulladékégető ellen március 17-én. Viniczay Tibor, Szentgotthárd polgármestere tegnap a parlament környezetvédelmi bizottságában közölte: a tervezett osztrák beruházás magyar és szlovén nemzeti parkokat érintene kedvezőtlenül, veszélyeztetné a falusi turizmust. A polgármester a bizottság és a szakhatóság segítségét kérte ahhoz, hogy az osztrák oldalon, de a magyar határtól csupán mintegy 100 méterre tervezett beruházás ne valósulhasson meg. Nagy Andor (KDNP), a bizottság alelnöke azt javasolta, hogy terjesszenek be ötpárti kezdeményezésre országgyűlési határozatot az ügyben, és hívjanak össze együttes ülést az érintett országok szakbizottságainak részvételével.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak