Bene László tegnap a köztévében jelentette be, a rendőrség megkezdi a Parlamentet körülvevő vaskordon bontását. Az országos rendőrfőkapitány pénteken úgy nyilatkozott, hogy akkor kezdik meg az akciót, ha biztosítottnak látják a Parlament, a képviselők és az alkalmazottak védelmét. Garamvölgyi László ORFK-szóvivő késő délután még azt nyilatkozta lapunknak: folyik a kockázatelemzés.
A hírre húsz-huszonöt tüntető jelent meg a téren Árpád-sávos zászlókkal.
Bene László azt mondta, bízik abban, hogy mindenki tanult – a demonstrálók is – az elmúlt időszakból. A tüntetőkre utalva azt mondta: reméli, hogy „tisztában vannak azzal, hogy utcai randalírozással nem lehet problémákat megoldani”. Közölte: „lényeges, hogy a rendőrség felkészült, jobb, mint korábban volt, van önbizalmunk, vannak tapasztalataink, így teljesíteni tudjuk, amit az ország lakossága elvár”. Arra a kérdésre, miszerint elképzelhetőnek tartja-e, hogy a rendőrség visszaépíti a kordont, Bene László azt mondta, minden elképzelhető. Hozzátette: reméli, hogy nem kényszeríti arra a rendőrséget semmi, hogy ismét ezt a megoldást kelljen választani.
A kordon eltávolítása nem teszi semmissé az annak felállításáról döntők felelősségét, ezért Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitánynak távoznia kell posztjáról – jelentette ki Répássy Róbert (Fidesz). Szerinte a vasfüggöny elbontása utólag is igazolja a korábbi kritikákat, és bebizonyosodott, hogy nem volt megalapozott a kordon felállítását indokló félelemkeltés és hisztéria. Kijelentette: két nap alatt kétszer arattak győzelmet a szabadság magyarországi hívei: amikor bebizonyították, hogy nem kell félni az ünneptől, és amikor viszszakapták a tőlük jogellenesen elvett Kossuth teret. A szabadságjogokért való állhatatos és következetes kiállás nem hiábavaló – tette hozzá.
A Gergényi Péter távozását sürgető közlésre Jármy Tibor, a BRFK szóvivője úgy reagált: politikai véleményeket nem kommentálnak.
Az utóbbi hetekben úgy tűnt, mintha az október 23-i brutális rendőri fellépés egyik fő felelősének tartott Gergényi Péter háttérbe szorult volna. Ugyanakkor Garamvölgyi László ORFK-szóvivő cáfolta ezt, és rámutatott, a március 15-i budapesti rendezvények biztosítását Gergényi Péter irányította.
Eközben a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 és a rendőrség megállapodása értelmében március 20-tól április 30-ig este fél hat és fél tíz között lehetséges a tüntetés az Országház előtti parkolóban. Gonda László, a szervezet ügyvivője közölte: vállalják, hogy nem lesz sátortáborozás és italozás, a füves területet nem használják, és megmozdulásaik mindvégig megőrzik békés jellegüket. Hozzátette, az általuk szívesen látott szervezetekkel együttműködési megállapodást kötnek.
Rogán Antal, Belváros-Lipótváros fideszes polgármestere szerint is az a legjobb megoldás, hogy a tüntetők naponta csak két-három órán keresztül foglalhassák le a teret, hogy a fennmaradó időben mások is használhassák azt. A nyugalom érdekében azt javasolta, este tíz óra után mindig függesszék fel a rendezvényeket. Vadai Ágnes (MSZP) reméli, hogy a tiltakozók ésszerű időkeretek között kívánnak véleményüknek hangot adni, és nem változtatják Magyarország leglátogatottabb terét olyanná, mint amilyen tavaly ősszel volt. Fodor Gábor (SZDSZ) közleményben üdvözölte, hogy a rendőrség szerint sem indokolt tovább a Parlament körüli kordon fenntartása. Ez azonban nem adhat ürügyet arra, hogy a tavaly őszi állapotok visszatérjenek a térre – fogalmazott. Hozzátette: a Kossuth tér az ország reprezentatív főtere, és nem szélsőjobboldali politikai pikniknek helyszínt adó kemping.
Házi őrizetben Budaházy. Szombaton a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) harminc napra házi őrizetbe helyezte a hónapokig körözött Budaházy Györgyöt. A férfit jelentős értékre elkövetett rongálással gyanúsítják, amiért tavaly szeptemberben leszedte a Szabadság téri szovjet emlékműről a címert, illetve egy harcra buzdító írása miatt az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészítésével is gyanúsítják. Budaházy ellen a Pesti Központi Kerületi Bíróság is elfogatóparancsot adott ki tavaly az Erzsébet híd 2002. júliusi blokádjával összefüggésben, de ezt szombaton visszavonták, és a bíróság szombati közleménye szerint hamarosan új tárgyalást tűznek ki ebben a büntetőeljárásban. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd azt nyilatkozta: védence azért nem állt a hatóságok rendelkezésére, mert az őszi zavargások utáni felelősségre vonások nem egy tisztességes, hanem egy megtorló jellegű eljárás gyanúját keltették benne.
Budaházy György a Hír Televíziónak adott interjúban azt közölte: tervezte, hogy március 15-e után önként feladja magát, de a rendőrök „ügyesek voltak”, ő pedig „hibázott”, ezért foghatták el a nemzeti ünnepen.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást