Kordonbontás az éj leple alatt

Lapzártánk után kezdte elbontani a rendőrség a Kossuth téri vasfüggönyt, így holnaptól újrakezdődhetnek a kormányellenes tüntetések a Parlament előtt. A szervezők azt ígérik, nem lesz sátortáborozás. A Fidesz örül a kordon elbontásának, de szerintük ez nem teszi semmissé az annak felállításáról döntők felelősségét, ezért Gergényi Péternek távoznia kell. Eközben harmincnapos házi őrizetbe helyezte a bíróság Budaházy Györgyöt.

2007. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bene László tegnap a köztévében jelentette be, a rendőrség megkezdi a Parlamentet körülvevő vaskordon bontását. Az országos rendőrfőkapitány pénteken úgy nyilatkozott, hogy akkor kezdik meg az akciót, ha biztosítottnak látják a Parlament, a képviselők és az alkalmazottak védelmét. Garamvölgyi László ORFK-szóvivő késő délután még azt nyilatkozta lapunknak: folyik a kockázatelemzés.
A hírre húsz-huszonöt tüntető jelent meg a téren Árpád-sávos zászlókkal.
Bene László azt mondta, bízik abban, hogy mindenki tanult – a demonstrálók is – az elmúlt időszakból. A tüntetőkre utalva azt mondta: reméli, hogy „tisztában vannak azzal, hogy utcai randalírozással nem lehet problémákat megoldani”. Közölte: „lényeges, hogy a rendőrség felkészült, jobb, mint korábban volt, van önbizalmunk, vannak tapasztalataink, így teljesíteni tudjuk, amit az ország lakossága elvár”. Arra a kérdésre, miszerint elképzelhetőnek tartja-e, hogy a rendőrség visszaépíti a kordont, Bene László azt mondta, minden elképzelhető. Hozzátette: reméli, hogy nem kényszeríti arra a rendőrséget semmi, hogy ismét ezt a megoldást kelljen választani.
A kordon eltávolítása nem teszi semmissé az annak felállításáról döntők felelősségét, ezért Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitánynak távoznia kell posztjáról – jelentette ki Répássy Róbert (Fidesz). Szerinte a vasfüggöny elbontása utólag is igazolja a korábbi kritikákat, és bebizonyosodott, hogy nem volt megalapozott a kordon felállítását indokló félelemkeltés és hisztéria. Kijelentette: két nap alatt kétszer arattak győzelmet a szabadság magyarországi hívei: amikor bebizonyították, hogy nem kell félni az ünneptől, és amikor viszszakapták a tőlük jogellenesen elvett Kossuth teret. A szabadságjogokért való állhatatos és következetes kiállás nem hiábavaló – tette hozzá.
A Gergényi Péter távozását sürgető közlésre Jármy Tibor, a BRFK szóvivője úgy reagált: politikai véleményeket nem kommentálnak.
Az utóbbi hetekben úgy tűnt, mintha az október 23-i brutális rendőri fellépés egyik fő felelősének tartott Gergényi Péter háttérbe szorult volna. Ugyanakkor Garamvölgyi László ORFK-szóvivő cáfolta ezt, és rámutatott, a március 15-i budapesti rendezvények biztosítását Gergényi Péter irányította.
Eközben a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 és a rendőrség megállapodása értelmében március 20-tól április 30-ig este fél hat és fél tíz között lehetséges a tüntetés az Országház előtti parkolóban. Gonda László, a szervezet ügyvivője közölte: vállalják, hogy nem lesz sátortáborozás és italozás, a füves területet nem használják, és megmozdulásaik mindvégig megőrzik békés jellegüket. Hozzátette, az általuk szívesen látott szervezetekkel együttműködési megállapodást kötnek.
Rogán Antal, Belváros-Lipótváros fideszes polgármestere szerint is az a legjobb megoldás, hogy a tüntetők naponta csak két-három órán keresztül foglalhassák le a teret, hogy a fennmaradó időben mások is használhassák azt. A nyugalom érdekében azt javasolta, este tíz óra után mindig függesszék fel a rendezvényeket. Vadai Ágnes (MSZP) reméli, hogy a tiltakozók ésszerű időkeretek között kívánnak véleményüknek hangot adni, és nem változtatják Magyarország leglátogatottabb terét olyanná, mint amilyen tavaly ősszel volt. Fodor Gábor (SZDSZ) közleményben üdvözölte, hogy a rendőrség szerint sem indokolt tovább a Parlament körüli kordon fenntartása. Ez azonban nem adhat ürügyet arra, hogy a tavaly őszi állapotok visszatérjenek a térre – fogalmazott. Hozzátette: a Kossuth tér az ország reprezentatív főtere, és nem szélsőjobboldali politikai pikniknek helyszínt adó kemping.

Házi őrizetben Budaházy. Szombaton a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) harminc napra házi őrizetbe helyezte a hónapokig körözött Budaházy Györgyöt. A férfit jelentős értékre elkövetett rongálással gyanúsítják, amiért tavaly szeptemberben leszedte a Szabadság téri szovjet emlékműről a címert, illetve egy harcra buzdító írása miatt az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészítésével is gyanúsítják. Budaházy ellen a Pesti Központi Kerületi Bíróság is elfogatóparancsot adott ki tavaly az Erzsébet híd 2002. júliusi blokádjával összefüggésben, de ezt szombaton visszavonták, és a bíróság szombati közleménye szerint hamarosan új tárgyalást tűznek ki ebben a büntetőeljárásban. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd azt nyilatkozta: védence azért nem állt a hatóságok rendelkezésére, mert az őszi zavargások utáni felelősségre vonások nem egy tisztességes, hanem egy megtorló jellegű eljárás gyanúját keltették benne.
Budaházy György a Hír Televíziónak adott interjúban azt közölte: tervezte, hogy március 15-e után önként feladja magát, de a rendőrök „ügyesek voltak”, ő pedig „hibázott”, ezért foghatták el a nemzeti ünnepen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.