Miért hallgatott Lévai Katalin?

2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábbi kijelentéseivel szembesítettük Lévai Katalin szocialista európai parlamenti (EP) képviselőt. A politikus – mint Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője az olaszliszkai gyilkosság („tragikus eset”) kapcsán hangsúlyozta – „az európai színtéren … mindent megtesz a cigányság érdekeinek képviseletéért”. Ugyanakkor érthetetlen a képviselő asszony számára, hogy – mint fogalmazott – miért hallgat Járóka Lívia néppárti képviselő, „holott a kisebbségi ügyet csak az képes hitelesen képviselni, aki egyértelműen állást foglal benne”. Lévai Katalin október 25-én Strasbourgban az Európai Parlamentben azzal kezdte beszédét, hogy „A lelkeket sebezték meg azok a kövek, amelyek október 23-án a budapesti zsinagóga épületébe csapódtak”. A kövekről a rendőrség azóta sem tud.
– Az égő autók fáklyaként világítják meg a megkülönböztetés, a társadalmi kirekesztettség mindig lobbanásra kész zsarátnokait – jelentette ki november 14-én ugyancsak Strasbourgban az Európai Parlament plenáris ülésén napirend előtt mondott beszédében a volt esélyegyenlőségi miniszter aszszony. Lévai Katalinnak kijelentései nyomán feltettük a kérdést, hogy mi a véleménye Kiss Józsefné Demcsák Zsuzsának a szegény gyerekeket és szüleiket mélyen sértő blogbejegyzéséről, amelyet negatív nemzetközi visszhang is kísért. A szocialista képviselő asszony azt felelte: „Demcsák Zsuzsa bocsánatot kért, és elállt a kinevezésétől, számomra ezzel az ügy lezárult.”
Megkérdeztük azt is, mi a véleménye Pesty László dokumentumfilmjében a brutálisan eljáró, zsidózó rendőrségről. – A rendőr, aki tettlegesen bántalmazott a tüntetés zűrzavarában egy idősebb férfit, nem tudta, hogy az zsidó, honnan is tudhatta volna. A férfi felháborodott tiltakozására nem folytatta az ütlegelést – vélekedett Lévai. Hozzátette: mindenféle rendőri brutalitást elítél, ahogyan a rendőrséggel szembeni erőszakos támadásokat is. Harmadik kérdésünk arra irányult: miként vélekedik azzal kapcsolatban, hogy az osztrák Kitzbühelben numerus clausus bevezetését fontolgatják a tiroli üdülőhelyre látogató orosz turistákkal szemben „nyomulós” viselkedésük miatt. A Párnakönyv című erotikus regény jeles szerzője, Lévai Katalin úgy válaszolt: „Mint az Európai Parlament magas szintű esélyegyenlőségi bizottságának tagja, de mint egyszerű állampolgár is ellene vagyok a kirekesztésnek, megkülönböztetésnek, fakadjon az bármilyen jogos vagy jogtalan haragból, előítéletből.”
Ami a „honnan tudhatta volna” a rendőrség visszakérdezést illeti, a Pesty-dokumentumban megszólaló, Budapestre látogatott Gyepes Ottó üzletember, amerikai–magyar állampolgár a következőket mondta: „egy betakart képű ilyen… símaszkos… azt mondta nekem, hogy tűnj el innen. Azt mondtam neki, hogy te taknyos, hát te mit képzelsz? 74 éves […] holokauszt-túlélő vagyok, azon kívül meg ilyen fajták vittek a téglagyárba, mint te. Erre azt mondta: takarodj, te vén zsidó. Na most 2006-ban Magyarországon egy pártszolgálatos […] a Schindler-listájában vannak ilyenek, amikor Krakkót kiürítik. Ugyanígy rohamlépésben jöttek ezek az állatok, mert nem emberi módon viselkedtek” – hallatszik Gyepes Ottó beszámolója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.