Mortimer első fokon bűnös

Emberölés kísérlete miatt három év tíz hónap, fiatalkorúak börtönében letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta tegnap a Fővárosi Bíróság a Mortimer néven ismert Gy. Mihályt. Testvére bűnpártolás miatt két év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Az áldozat, Patai József a tárgyalás után azt mondta: Mortimer cselekedete megbocsáthatatlan.

2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsőfokú ítéletet hirdetett tegnap a Fővárosi Bíróság a Mortimer néven ismert Gy. Mihály és testvére, Gy. László ügyében. Előbbi fiatalt a bírói tanács emberölés kísérlete miatt három év tíz hónap, fiatalkorúak börtönében letöltendő szabadságvesztéssel, míg testvérét bűnpártolásért egy év, két évre felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta. Az ügyészség tudomásul vette a döntést, a védelem azonban a tényállás téves megállapítására, téves jogi minősítésre hivatkozva felmentésért fellebbezett.
Az ítélet indokolásakor elhangzott: két éve május 8-án, az akkor még fiatalkorú Mortimer a be nem jegyzett Matthias Rex Középkori Hagyományőrző Lovagrend tagjaként társaival éppen gyakorolni indult a Normafához, amikor a 21-es buszon, a Moszkva tér közelében egy nyolcvancentis szamurájkarddal átdöfte Patai József testét. A 15 éves fiú életveszélyesen megsérült, a lépét el kellett távolítani. Ezután Mortimer a Hajógyári-szigeten elrejtette a kardot, majd néhány nappal később testvére hazavitte, feldarabolta, s egy részét a szemétbe dobta, a többit pedig törökbálinti házukban rejtette el.
A vádlott az eljárásban beismerte tettét, de bűnösségét tagadta. Hol azzal védekezett, hogy Patainál kés volt, s ezért önvédelemből szúrt, hol pedig azzal: véletlenül, a busz hirtelen elindulása miatt sebesítette meg áldozatát. A bíróság indokolásában leszögezte: szó sem lehet jogos védelmi helyzetről. Az adatok szerint ugyanis a buszon Mortimer lépett oda a későbbi sértetthez, akinél nem volt kés. Patai József pedig nem tanúsított olyan magatartást, amely joggal válthatott volna ki Mortimerből félelmet.
A buszon elvégzett bizonyítási kísérlet alkalmával kiderült az is, hogy a jármű beindítása, sebességbe kapcsolása és az utasok felszállása nem okozhatott Mortimernél egyensúlyvesztést, ezért a kezében lévő kard sem véletlenül szúródott Patai testébe.
Vizsgálta a bíróság azt a körülményt is, hogy a vádlottnak szándékában állt-e Patai életének kioltása. Megállapította, hogy Gy. Mihály célzottan, nagy erővel szúrt 80 centiméter hosszúságú kardjával, amely áthatolt Patai testén, s életfontosságú szervet ért. – Ha ez nem nappal, egy forgalmas helyen, utasokat szállító járművön történik, akkor lehet, hogy a sértett nem marad életben – jegyezte meg a bíró. Mortimernek tisztában kellett lennie a lehetséges következményekkel, s arra is számíthatott, hogy tette halállal végződhet.
Az ítélet kihirdetése után Gy. Mihály újságírók kérdéseire válaszolva elmondta: súlyosnak tartja a büntetést, mert nem akarta megölni Patai Józsefet. – Mindenféle gyilkosnak tartanak, pedig ez távol áll tőlem – hangsúlyozta. Patai József arra a kérdésre, hogy haragszik-e Mortimerre, azt válaszolta: erre nincs bocsánat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.