Volt egyszer egy barna kérgű körtefa nagyanyám udvarán. A fa árnyékában gyerekkoromban kora reggeltől sötétedésig tartott a játék. Egyszer azonban estébe nyúlt, „véresen” komollyá vált a szabadtéri bemutató.
A törökverő Kinizsit játszottuk el az udvaron kacarászó lányok előtt. Miután egy malomkőnek kinevezett dolomitdarabot a lábujjára dobtam, a kerítéslécekre szánt festékkel festettem vörösre Attilát, a szomszéd fiút, és még jól el is vertem szegényt, mert ő volt a török. Az iskolában éppen Tatai Sándor kiváló ifjúsági regényét olvastuk az egyszeri molnárlegényről, aki malomkövön szolgálta fel a bort Mátyásnak, hogy később a király katonájaként török vérben gázoljon a Kenyérmezőn. Osztálykiránduláson is voltunk Kinizsi várában, ahol a szabadfoglalkozáson elszabadult a pokol. Emlékeim szerint a csatát mi nyertük, de arra már nem emlékszem, hogy ostromoltunk-e éppen, vagy a várvédő katonák csapatát erősítettem. Az igazi harc azonban nagymama kertjében dúlt. Kora reggeltől vaksötétig, amikor nagyapám, a „várkapitány” visszavonulót fújt a fürdőszoba felé. Ma borraktár díszeleg a régi kertben, és az állandó autóforgalom benzingőze kavarog a család egykori házának hűlt helyén. A helyzet azonban nem reménytelen. Az én fiam is „Kinizsivé nő” majd, ha elolvasom neki a Tatai-regényt. Aztán elutazunk Nagyvázsonyba, és megnézzük a várkapitánnyá lett molnárlegény birodalmát. A gyerekeknek ugyan nem kell programot szervezni, hogy a lovagkorban érezzék magukat, de a Balaton környéki városban ma már a Kinizsi-vár megtekintése mellett is olyan élményekben lehet részük, amilyenekből nekünk még szinte semmi sem jutott.
Nagyvázsony polgármestere, Fábry Szabolcs nemrég sajtónapot is tartott a településen a tervezett nyári rendezvényekről. Mint elmondta, a turistaprogramok fejlesztése érdekében egyesület is alakul áprilisban, amelyben a helyi vállalkozók, az önkormányzat, a Kinizsi Kht., a kisiparosok, a kézművesek és a borászok is szerepet vállalnak majd. A szezonnyitó az elképzelések szerint Szent György napján lesz, amikor valóságos középkori forgatag várja a városba látogatókat, bemutatva a falusi világ egy-egy szeletét is a fővárosi gyerekeknek. Az utcákon például igazi marhahajtás lesz, amilyet már csak Erdélyben láthat a budapesti káosztól megcsömörlött utazó. Nagyvázsony leglátványosabb rendezvénye azonban idén is a lovasfesztivál, amely ebben az esztendőben a tervek szerint az eddigieknél is lenyűgözőbb műsorral kápráztatja el a város vendégeit. Napközben nagyszabású történelmi paripajátékot tartanak a Kinizsi-vártól nem messze, ahol három képben mutatják be az egykor részekre szakadt ország jellegzetes államait: a Királyi Magyarország, Erdély és a török hódoltság alatt álló területek világát. Este történelmi lovasjátékot tekinthetnek meg a Nagyvázsonyba látogatók, ami a magyar történelmet mutatja be a lovas nemzet szemszögéből a honfoglalástól a közelmúltig. Az idei lovasprogramba meghívták többek között a híres töki huszárokat és Sasvári Sándor színművészt is. A nézőknek Balogh Menyhért szervező ígérete szerint nem mindennapi élményben lesz részük, megtekinthetik a hét vezér vágtáját, Árpád pajzsra emelését, láthatnak lovagi tornát, csikósbemutatót, huszárokat és négyes fogatokat is.
Fábry Szabolcs nagy áttörésnek tartja, hogy ezen a nyáron a tervek szerint Nagyvázsony bekapcsolódhat az évekkel ezelőtt kapolcsi fesztiválként indult Művészetek Völgye programjaiba is. Társrendezvények lehetnek a pálos kolostorrom melletti kertben vagy a gyönyörű, faragott oltáráról is híres Szent István-templomban, ahol eddig is tartottak klasszikus koncerteket. Akik hosszabb ideig tartózkodnak a városban, a polgármester szerint jól járnak, ha Nagyvázsony-kártyát vásárolnak, hiszen ezzel a szolgáltatások olcsóbbak lesznek. A legfontosabb, mondja, hogy nyáron minél több család jelenjen meg a városban, és örömteli játék után távozhasson Nagyvázsonyból. Eközben persze a gyerekek képet kaphatnak az ősi mesterségekről is.
Tarsoly László vázsonyi kovácsmester például nyitott műhelyében várja őket, ahol akár ólomkatonát is önt a nebulóknak, miután azok kipróbálták a fújtatót, a kalapácsot és az üllőt.
A szülők sem maradnak szórakozás nélkül, hiszen a helyi vendéglőkben megkóstolhatják a térségben termő szőlőkből készült finom borokat, köztük a balatoni vidék egyik koronájával, az aranysárga olaszrizlinggel.
Isa Lászlónak, a helyi borászok egyikének mi is megízlelhettük a nedűit, és határozottan állítjuk, hogy érdemes volt.
Menczer Tamás: Manfred Weber parancsára húztak ukrán pólót a Tisza Párt képviselői! Ezt Magyar Péter vallotta be