Szigorodó határátlépés

Jövő januártól a jelenlegi öt helyett tíz napon belül kaphatnak vízumot a Magyarországra beutazni kívánó kárpátaljai magyarok, és minden kérelem beadásakor 35 eurót kell fizetniük a belépési engedélyért – derült ki azon a nyíregyházi konferencián, amit A schengeni egyezmény bevezetésének kihívásai címmel szervezett Nyíregyházán az EuroClip Közalapítvány támogatásával az Interregionális Területfejlesztő Egyesület.

2007. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Januártól fizetni kell a vízumért, ez kedvezőtlenebb a jelenlegi helyzetnél, hiszen most a belépési engedély kiadása ingyenes, derült ki Szigetvári Vilmos, Magyarország ungvári főkonzulja szavaiból. Eredmény viszont, hogy az EU által javasolt 70 euróval szemben „csak” 35 euróba kerül majd a vízum a Magyarországra utazni szándékozó kárpátaljaiaknak. A belépni vágyóknak ezen túlmenően is igazolni kell azt, hogy milyen céllal érkeznek. Jelenleg a vízumkiadási határidő a kérelem benyújtásához képest öt nap: ezt a nyári időszak kivételével be is tudják tartani, sőt télen és tavasszal olyan is van, hogy egy-két nap alatt hozzájut a kérelmező a dokumentumhoz. A schengeni országokban a vízumkiadás határideje tíz nap, ezért a csatlakozást követően a magyar gyakorlat is ehhez igazodik. Szigetvári kifejtette: a magyar külügyi szervek felkészültek a jócskán megnövekvő feladatok ellátására. A főkonzul lapunk kérdésére elmondta, az Európa Tanács határozata értelmében van mód arra, hogy a schengeni egyezményhez tartozó országok nem EU-tag szomszédaikkal kétoldalú megállapodást kössenek arról: polgáraiknak lehetővé teszik a kishatárforgalmat. E lehetőséggel Magyarország Ukrajna irányában élni akar, és tárgyalásokat kezdeményez.
Puskás Bálint, a román szenátus titkára hangsúlyozta: 2008-ban Románia még nem lesz tagja a schengeni egyezménynek, de már lépéseket tett azért, hogy az egyezmény életbelépése után megkönnyítse a határain kívül élő román kisebbségek anyaországba történő beutazását. A legnagyobb kisebbség Moldáviában lakik – ott 3,1 millió román él, míg Kárpátalján 500 ezret tartanak számon. Puskás elmondta, a román elnök az EU-csatlakozás után biztosította a kisebbségeket arról, minden korlátozás nélkül megkapják a kettős állampolgárságot. Kérdésünkre, hogyan képzelik ezt a gyakorlatban, amikor a hírek szerint az utóbbi egy évben az állampolgárságért folyamodóknak töredéke kapta meg ténylegesen azt, úgy nyilatkozott: a schengeni egyezmény bevezetésére olyan mértékig bővítik az adminisztrációs kapacitásokat, hogy nem lesz fennakadás az ügyintézéssel. Érdeklődésünkre, hogy a határátlépésben hogyan akarják segíteni a Romániában rokonsággal rendelkező kárpátaljai magyarok határátlépését, a szenátusi titkár nem tudott érdemi választ adni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.