Tovább csorbítják a gyülekezési jogot

Vasárnaptól szabálysértésnek minősül, és ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, ha valaki nem engedelmeskedik a jogszerűen intézkedő rendőr utasításának – ezzel a passzussal egészítette ki a kormány a szabálysértésekről szóló rendeletét, amely kedden jelent meg a Magyar Közlönyben. Jogászok szerint a módosítás alkotmányosan aggályos.

2007. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március 11-én lép hatályba a rendeletmódosítás, ami nyilvánvalóan arra utal, hogy a március 15-i nemzeti ünnep esetleges tüntetéseitől tartó kormány igyekszik minél szélesebb jogkört biztosítani a rendfenntartó erőknek. Kondorosi Ferenc, a rendészeti tárca államtitkára közölte: a rendelkezés célja, hogy egyértelmű helyzetet teremtsen, és védje a rendőri intézkedéseket és a hivatalos eljárást akkor is, ha előbbivel szemben passzívan lépnek fel. Állítja: az intézkedés alá vont személy nem mérlegelheti, hogy az eljárás jogszerű-e, köteles annak alávetnie magát.
Jogászok szerint viszont a szabályozás rendkívül aggályos. Futó Barnabás ügyvéd úgy véli: a kormány e rendeletmódosítással csorbította a gyülekezési joghoz fűződő alkotmányos alapjogot, ezért érdemes lenne azt alkotmánybírósági kontroll alá vetni. Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért elnöke aggályosnak tartja a rendeletmódosítást. Szerinte az új szabálysértési tényállás jogértelmezési problémákat vethet föl, ugyanis nehezen elhatárolható a hivatalos személy elleni erőszak bűncselekmény egyes formáitól, illetve a rendzavarás szabálysértéstől.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője közölte: a rendeletmódosítás végrehajthatatlan, utat enged a jogalkalmazói önkénynek, mivel az intézkedés jogszerűségének és az engedelmességnek is a megítélése a rendőrség jogkörébe tartozik. Az új szabályozás azért is aggályos, mert törvény mondja ki: egy jogszabály hatálybalépésének időpontját úgy kell meghatározni, hogy kellő idő maradjon a felkészülésre. Információink szerint több jogvédő szervezet közösen nyújt be alkotmányellenesség megállapítását célzó kérelmet az Alkotmánybíróságra. A kormány évek óta próbálja csorbítani a gyülekezési jogot. Október 23. óta lezárva tartják a Kossuth teret. Az Alkotmánybíróság nemrég megsemmisítette a budapesti rendezvények színpadra állítását, hangosítását engedélyhez kötő rendeletet. Egy másik kormányrendelet szerint március végétől nem szabad golyóálló mellényben tömegrendezvényen részt venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.