Élesen kritizálta a szocialista párton belüli generációváltást és a szervezet belső viszonyait Nagy Sándor, az MSZP korábbi frakcióvezetője és alelnöke a Népszabadságnak adott tegnapi interjújában. A volt kancelláriai államtitkár az MSZP-n belüli nemzedékváltásról úgy fogalmazott: „Bárcsak azt mondhatnám, hogy a generációváltás bizonnyal minőségi váltást jelent!” Elmondta, az ő generációja is tudja, miként kell adott számú embert beléptetni egy szervezetbe bizonyos pozíciók megszerzése érdekében, de az ő korosztályának többsége „nem fogadja el ezeket a módszereket, s a konfliktusok elkerülése érdekében gyakran inkább háttérbe is vonul”.
Nagy Sándor kiemelte: „Normális viszonyok között elvárható, hogy egy kormánypárt a kabinet összes fontos döntése előtt politikai állásfoglalást hozzon”, de a szocialista pártnál „nem mindig működik ez a gyakorlat”. Hozzátette, „a politika lényegét illetően a szocialisták nem üzemelhetnek rt.-ként, hiszen itt a részvényesek nem mondhatják, hogy most eladom a pakettem”. A szocialista politikus úgy látja, „egy baloldali pártnak most az a kötelessége, hogy elmagyarázza, miért van szükség a kemény intézkedésekre, másrészt mérsékelni kellene az ijesztő jövedelemkülönbségeket”.
Jánosi György volt sportminiszter szerint a cikk egy figyelmeztető jelzés volt, és véleményével Nagy Sándor nincsen egyedül. Annak, hogy mégis kevesen szólalnak meg ilyen témában az MSZP-ben, az az oka, hogy politikai háború zajlik az országban, és ilyenkor nehéz saját táboron belüli jelenségekről beszélni – vélekedett Jánosi. Kiemelte: míg korábban egy belső szocializációs rendszer működött az MSZP-ben, addig mára Gyurcsány Ferenc példát adott arra, hogy kívülről is be lehet lépni a párt belső rendszerébe. Sokan próbálnak bejutni, akik a politikát profi szakmának és lehetőségnek tekintik. Ez nem a miniszterelnököt minősíti, de tény: kiszabadult a szellem a palackból. A volt sportminiszter egyetért Nagy Sándorral abban, hogy vigyázni kell az értékalapú baloldali politikára, mert néha úgy tűnik, mintha az egzisztenciális érdekek fölébe keverednének a politikai gondolkodásnak.
Sipos József, az MSZP társadalompolitikai tagozatának tagja fontos eseménynek tartja a párton belül tavalyig jelentős befolyású Nagy Sándorral készült interjút, és sok dologban egyetért vele. Például szerinte sem elég a meghatározó embereket bevonni a döntések előkészítésébe, hanem az egyes tagozatok és platformok álláspontját is sokkal inkább figyelembe kellene venni. Sipos szerint 2004 óta zajlik generációváltás az MSZP-ben, de a belépő fiatal politikusok nem igazán tudták megszólítani a fiatal szavazókat. Úgy látja, az MSZP-nek az lenne a feladata, hogy a társadalmi feszültségeket közvetítse a kormány felé, és szorgalmazza a megszorító intézkedések és reformok korrekcióját, vadhajtásainak lenyesését. Azonban néhány idősebb MSZP-s politikus nem ért egyet Nagy Sándor generációváltásról vallott nézeteivel. Alföldi Albert azt nyilatkozta, nem hiszi, hogy generációs problémák lennének a pártban. Hasonlóan vélekedett Karsai József is, de ő hozzátette: sajnos az MSZP-ben is akadnak megélhetési politikusok, mint például Veress József vagy Zuschlag János.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett