Április 23-án, az októberi események féléves évfordulóján aláírásgyűjtést kezdeményezünk, hogy az értelmetlen erőszak ne ismétlődhessen meg, derüljön ki, kik voltak a felelősök a rendőri brutalitásért, illetve azért, hogy a tüntetőkkel szembeni koncepciós pereket állítsák le – jelentette be Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke a hét végén a Debreceni Kőr Dáma Egyesület összejövetelén.
Morvai emlékeztetett, a Gönczöl-jelentés szerint mindenki, az ellenzéki politikusoktól a miniszterelnökig és a köztársasági elnökig felelős a forradalom ötvenedik évfordulóján történtekért, ami magyarul azt jelenti, senki nem felelős, senkit nem akarnak felelősségre vonni. Úgy vélte, a történtek elemzését nem elég október 23-ával kezdeni, vissza kell menni szeptember 17-ig, az őszödi beszéd nyilvánosságra kerüléséig. Ezt követően hangzott el ugyanis Gyurcsány Ferenc kijelentése, miszerint meg kell védeni a csendes többséget a csőcseléktől, majd gumibotos tömegoszlatás következett, ami után a miniszterelnök úgy nyilatkozott, a rendőrség példamutatóan járt el – emelte ki a neves jogász.
Morvai szerint az emberek meg vannak félemlítve, és félre vannak tájékoztatva a balliberális média által. Így nem tudják, mi történt valójában az őszi tüntetéseken. A Civil Jogász Bizottság ezért hatvan tanú meghallgatását követően dokumentumfilmet készített, amit ingyenesen bocsát az érdeklődők rendelkezésére. A megrázó filmkockákon az azóta is eljárás alatt lévő egyetemisták és nagymamák vallanak arról, milyen atrocitások és megaláztatások érték őket a tüntetésen vagy azt követően a fogdákban. A társelnök úgy vélte, a valós eseményekről igen kevés fogalma van a Nyugatnak is, ami részben annak köszönhető, hogy most is ugyanazoktól a balliberális értelmiségiektől szerzik információikat, mint a rendszerváltozás idején. Ugyanakkor az ellenzék is igen keveset tesz azért, hogy változzon a magyar kormányzat nemzetközi megítélése, mert nem ülnek le beszélgetni külföldi újságírókkal, nem tartanak nemzetközi sajtótájékoztatókat a valóság feltárása céljából.
Szöőr Anna pszichológus, a Civil Jogász Bizottság tagja Balogh László független rendőr-szakszervezeti elnök nyilatkozatára hivatkozva emlékeztetett, október 23. előtt a később gumibotozó rendőrök barakkokba zárva várták étlen-szomjan a bevetést. Ez a frusztrációagresszió tipikus esete, ami jól magyarázza azt az egyébként érthetetlen dühöt, amivel a rendőrök a tüntetőkre támadtak. Úgy vélte, a regnáló hatalom ilyen módszerekkel próbálja megfélemlíteni az embereket, ám nem szabad félni, viszsza kell adni a magyarok önbecsülését, és sok egyéb mellett felhívni a figyelmet a polgári létnek alapot adó vállalkozás szabadságára is.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria