Elhelyezte tegnap a volt kabai cukorgyár területén Gráf József agrárminiszter az évi háromszázezer tonna kukorica feldolgozására alkalmas bioetanol-üzem alapkövét. Az új gyár a tervek szerint egyike lesz annak a három-négy feldolgozónak, amelyekben 2008 végétől összesen mintegy 1,8 millió tonna tengeriből lesz bioüzemanyag.
A kabai gyárban kilencven embert foglalkoztatnak majd, naponta mintegy kilencszáz tonna kukoricából háromszázezer hektoliter bioetanolt előállítását tervezik. Az éves termelés mintegy százezer köbméter bioetanol lesz. Az üzem kivitelezését két hónap múlva kezdik meg, a termelést jövő tavasszal indítanák be. A beruházó az Első Magyar Bioetanol Kft., illetve a Duna Fejlesztési Kft. Az előbbi cég Kaba környéki volt répatermesztőket, egyéb vállalkozókat tömörít, az utóbbi pedig egy olyan társaság, amelyik az üzem megépítéséhez szükséges mintegy húszmilliárd forintos forrás jó részének előteremtésére, illetve a piacok biztosítására vállalkozik. Érsek Tibor, a Duna Fejlesztési Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: a kabai üzem kapacitásának ötszörösét is le tudják fedni megrendelésekkel, és arra számítanak, hogy nagy beszállítóként jelentősen tudják majd befolyásolni az európai bioetanol-árakat.
Gráf József agrárminiszter sikertörténetként értékelte a kabai bioetanol-üzem létrejöttét. Emlékezetes: a kabai cukorgyárat birtokló angol érdekeltségű Eastern Sugar tavaly döntött úgy, hogy az EU cukorrépakvóta csökkentő terveivel összhangban befejezi a termelést, és kivonul a piacról. A kvótacsökkentés több mint húszmilliárd forintnyi kártérítést hozott a tulajdonosnak, amiből 27 százalékot kaptak a répatermesztők és az egyéb beszállítók. Gráf kiemelte: a térség és az önkormányzat újabb hárommilliárd forintra számíthat, amiből megoldható a kabai ipari park saját energetikai rendszerének kiépítése is.
A szakminiszter leszögezte, a bioetanol-gyártás a második nemzeti fejlesztési terv legígéretesebb területe, ami jelentős támogatásra számíthat.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?