Százötven éve hullott le Kaba község határában az a körülbelül ötmilliárd esztendős, a Naprendszer keletkezésének idejéből való meteorit, amelyben a világon elsőként találtak szerves anyagot a tudósok. Az évforduló tiszteletére az égi követ páncélszekrényében őrző Debreceni Református Kollégium tudományos előadás-sorozatot szervez, és – több másikkal együtt – vasárnap bemutatja az értékes leletet. Kiállítják azt a kilencdarabos kollekciót is, amelyet a British Múzeum az 1860-as évek elején adományozott a kollégiumnak, cserébe néhány grammnyi kabai meteoritért.
Nagy Mihály, a református gimnázium nyugalmazott igazgatója, a kiállítás rendezője emlékeztetett arra, hogy a kabai Szilágyi Gábor 1857. április 15-én este 10 óra körül észlelte a meteorithullást. Másnap meg is találta a nagyméretű meteoritot, amely a helyi elöljáróság közbenjárására két héten belül a Debreceni Református Kollégium tulajdonába került.
A lelet jórészt szilíciumvegyületekből áll, de vannak benne szénhidrogének is. Ezek gömb formájú zárványokban találhatók. A szerves anyag jelenléte miatt feltételezték, hogy van élet a Földön kívül is, de ez a tény önmagában nem tekinthető bizonyítéknak – mutatott rá a kutatómunkát is végző pedagógus, akinek részvételével néhány évvel ezelőtt részecskefizikai vizsgálatokkal igazolták, hogy a kődarab valóban a világűrből származik. Gammaspektroszkópos méréssel ugyanis sikerült olyan alumíniumizotópra bukkanni a kő anyagában, amely csak kozmikus sugárzás hatására jöhet létre, földi körülmények között nem.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria