Beterjesztette álláspontját a Győri Fellebbviteli Főügyészség Kaiser Ede perújítási kérelméről. Úgy tudjuk, a Fővárosi Ítélőtáblának benyújtott dokumentumban a vádhatóság a jogorvoslat elutasítását kérte. Erről a sajtót ma tájékoztatják. Lapunk már március 8-án borítékolta a döntést. Azt írtuk, a győri ügyészség szerint jelenleg nincs még olyan tényszerű adat, amely kizárná a móri bankrablás miatt tényleges életfogytiglanra ítélt Kaiser Ede bűnösségét. Ezért azt javasolják a táblabíróságnak, hogy addig, amíg az ügyben folyó új nyomozás lezárul, és a vádirat el nem készül, ne legyen lehetősége Kaisernak a jogorvoslatra. Az ügyészség szerint ugyanis az új gyanúsítottak vallomása képlékeny, s a szerepek még nem tisztázódtak. Arról nem is beszélve, hogy ha Kaiser Edét a jogerős bírósági döntésig megillette az ártatlanság vélelme, akkor az új gyanúsítottaknak is kijár e jog.
Kaiser Ede március elején nyújtott be perújítási indítványt a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészségre azután, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda februárban bejelentette: két tatabányai férfit gyanúsít a vérengzés elkövetésével. A kérelem elbírálására a Legfőbb Ügyészség – mivel a fővárosi szervezet vezetője, Sódor István eljárt az alapügyben – a Győri Fellebbviteli Főügyészséget jelölte ki. (Sódornak, egy korábban szintén a móri ügyben, Kaiser által benyújtott perújítási indítvány elbírálásakor nem jutott eszébe, hogy ő írta alá a móri vádiratot, s nem kért maga ellen elfogultságot. A jogorvoslatot az ügyészség javaslatára a táblabíróság el is utasította. Most ismét a Fővárosi Ítélőtáblán a sor. Várhatóan ez a testület is hasonlóképp dönt majd, hiszen – mint azt fentebb megírtuk – az egyik tanácsa már jogerősen elítélte Kaisert, egy másik pedig a perújítási kérelmét utasította el.)
Az életfogytiglanra ítélt Kaiser védője, Dezső Antal lapunknak korábban elmondta: az ügyészség csak úgy tudja elbírálni a kérelmét, ha perújítási nyomozást rendel el. Ha ezt nem teszi meg, akkor a bíróságnak kell ugyanezt elindítania. – Az új bizonyítékokat ugyanis valamiképpen be kell szerezni, és le kell tenni a bíróság asztalára ahhoz, hogy a perújítás megengedhetőségét el lehessen dönteni – vélte Dezső Antal. Hozzátette: más eljárási lehetőség nincs. A védő emlékeztetett arra is, hogy a törvény szerint a perújítási nyomozásban nem vehet részt a hatóság azon tagja, aki az alapügyben eljárt. Dezső Antal szerint hasonló indokok alapján kizárható a teljes NNI, hiszen annak jelenlegi vezetői irányították korábban a móri nyomozást.
Ismeretes: a 2002. május 9-i móri vérengzés miatt Kaiser Edét tavaly tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélték. A döntés szerint a férfi, miután rálőtt az Erste Bank biztonsági őrére, az ajtóban állt, és elküldte a pénzintézetbe igyekvőket. A társának tartott Hajdú László ügyében a másodfokú bíróság új eljárásra utasította a Fővárosi Bíróságot. Jelenleg Hajdút vádolják a nyolc gyilkossággal. A per a jövő hónapban folytatódik.
A múlt hónapban fordulat állt be az ügyben. Elfogtak két tatabányai férfit, akiket a móri bűncselekményekkel gyanúsítanak. A hat postás megtámadásával – közülük egy meggyilkolásával – is gyanúsított N. László lakásán a nyomozók megtalálták a Móron használt két fegyvert. A férfi tagadja, hogy lelőtt volna nyolc embert. Azt állítja, csak sofőrként vett részt a rablásban, s a vele együtt elfogott W. Róbert, illetve egy harmadik férfi járt bent a bankfiókban. W. Róbert viszont elismerte a nyomozóknak, hogy nem Kaiser Ede, hanem ő lőtt rá az Erste Bank biztonsági őrére, és küldte el az ügyfeleket a bank bejárata elől. Társa pedig N. László volt, rajtuk kívül más nem vett részt a bűncselekményben. W. Róbert vallomását alátámaszthatja, hogy ujjlenyomatát megtalálták a bankfiók ajtaján.
Üzentek Magyar Péternek: A gyermeknevelés és a gyermekvédelem nem politikai show-műsor