Korábbi jogszabály-módosítás rendelkezik arról, hogy április elsejétől részleges térítési díjat kell fizetnie a betegnek, ha választott orvosához ragaszkodik. „Választottnak” az az orvos tekinthető, aki az egészségügyi intézmény munkarendje alapján éppen nem beosztott. A szabályozás 2007. június 30-ig „felmentést” adott a különdíjfizetés alól azoknak, akik április elseje előtt jártak választott orvosuknál, s ahhoz az ellátáshoz kapcsolódóan további kezelést vesznek igénybe.
Eddig az Egészségügyi Minisztérium többször egyértelművé tette álláspontját, miszerint a terhesgondozásra és a szülészeti ellátásra is ez a szabály vonatkozik – azaz fizetni kell –, noha sokan ezt már akkor is vitatták. A lapunk birtokában lévő törvénymódosítási tervezet szerint az egészségügyi tárca mégis változtatna a szóban forgó szabályokon. Előterjesztésükben ugyanis az áll: „a részleges térítési díjfizetésre vonatkozó rendelkezés alól kivételt képez a terhesgondozás és a szülészeti ellátás”.
Minden egyéb ellátásnál azonban megmarad ez a fizetési kötelezettség. A részleges térítési díj mértéke annak az összegnek a 30 százaléka, amit az adott beavatkozásért a kórháznak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utalna, de nem haladhatja meg a százezer forintot.
Mint arról lapunk már többször is beszámolt, bizonytalanságot keltett a terhes nők körében a kórházi struktúra átalakítása, az osztályok és intézmények bezárása. Sok kismama olyan intézményben hozta volna világra gyermekét, ahol megszűnt a szülészeti osztály. Noha ők követhették volna választott orvosukat oda, ahol annak sikerül szerződést kötnie, az orvosok egy részének a mai napig sem sikerült másik intézménnyel megállapodnia. Bizonytalanok voltak azok is, akik olyan kórházba járnak, ahol megmaradt a szülészet. Ők azért izgultak, mert nem tudták biztosan, hogy fizetniük kell-e, ha ragaszkodnak választott orvosukhoz.
Várólista az onkológián. Akár több hónapot is várnia kell egy daganatos betegnek a megfelelő kezelésre, miután egyes nem támogatott készítményekért méltányossági kérelmet kell benyújtani az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz. – A kérelmek elbírálásának határideje 30 nap, ha nem megfelelő dokumentációval adják be azt, visszaküldhetik hiánypótlásra – indokolta a lassú ügyintézést Molnár Barbara, az OEP szóvivője. A Magyar Rákellenes Ligánál február óta 79 olyan beteg jelentkezett, aki több hete vagy hónapja vár gyógyszerére.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet