Elrendelték a nyomozást a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányságon azon feljelentés alapján, amelyet Dorkota Lajos fideszes országgyűlési képviselő nyújtott be múlt pénteken különösen nagy értékű hűtlen kezelés bűntettének gyanújával a Hankook-botránnyal összefüggésben. Tegnap Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter is megszólalt az ügyben. Az SZDSZ újdonsült elnöke az MTV-ben kijelentette: „nem az ő kompetenciájába” tartozik, hogy a dunaújvárosi Hankook-beruházással egy magáncég fél év alatt több mint egymilliárd forintot zsebelhetett be. Közölte: azért támogatta az állam azt a bekötőút-építést, amit egyébként a magáncégnek kellett volna állnia, mert egy 130 milliárdos beruházás jött Magyarországra Szlovákia helyett, és az állami tulajdonú körforgalom kiépítése eredetileg is a támogatás része volt.
*
Kóka kijelentését cáfolják azonban a birtokunkban lévő dokumentumok. Ezek szerint ugyanis a Pentele Kft. vállalta a Hankooknak az útépítést, érthetetlen tehát, hogy azt miért állami pénzből építették meg. A miniszter szerint az a „lényeg”, hogy Magyarország és így mindenki nyert a beruházással, és neki tárcavezetőként az a dolga, hogy a támogatások útját végigkísérje, a többihez viszont „nincs semmi köze”. Ez alapján idetartozik az a miniszter válaszára váró kérdés is, hogy a 20 milliárd forintos állami támogatás hogyan képezhette a fedezetét két magáncég között létrejött ingatlan-adásvételi szerződésnek, Kóka azonban erre nem tért ki a műsorban. Arra a kérdésre, miért nem lehetett odafigyelni arra, hogy egy frissen alakult, párt közeli, négyfős vállalkozás ne jusson néhány hónap alatt milliárdos vagyonhoz, Kóka azt felelte: oda kell figyelni, de „figyeljen oda az, akinek ez a dolga”.
A Hankook-beruházást kormányzati nyomásra gyorsított hivatali ügyintézéssel hozták tető alá, amelynek során a Fejér Megyei Földhivatal és a Fejér Megyei Cégbíróság is több törvénysértésgyanús lépést tett. Kérdéseinket elküldtük a két illetékes állami hivatalnak, de lapzártáig nem kaptunk választ. Kóka Jánosnak azonban arra is meg kell felelnie: miként fordulhatott elő, hogy minisztériumának nyomására a hatóságoknak törvénysértések sorozatát elkövetve kellett eljárniuk a beruházás előkészítése során? A miniszter azonban ezt sem feszegette a köztévé műsorában.
Szerettük volna megszólaltatni az ügyben azt a négy magánszemélyt, aki az MSZP közeli vállalkozó Leisztinger Tamás bizalmi emberének számít, és aki a Hankook-beruházással röpke fél év alatt csaknem másfél milliárd forintot kasszírozott. Tegnap egyedül Reichardt Lászlót tudtuk utolérni, aki viszont közölte, nem nyilatkozik.
Ismeretes, hogy Reichardttal együtt négy magánszemély jegyzi azt a Pentele Kft.-t, amely négyzetméterenként 800-900 forintért jutott hozzá részben az önkormányzattól, részben gazdálkodóktól ahhoz a dunaújvárosi földterülethez, amelyet a művelés alóli kivonás után négyzetméterenként 3100 forintért (tehát majdnem négyszeres áron) adtak el a dél-koreai Hankook gumigyártó cégnek. Az ügyleten 300 millió forintos kár érhette az MSZP-s vezetésű várost, mivel az önkormányzat még az adásvétel előtt kiszállt a Pentele Kft.-ből, és a cégbe apportált 20 hektáros területe után csupán a művelés alóli kivonás előtti értéket (176 millió forintot) kapta meg.
A Magyar Nemzet megtudta: a dunaújvárosi önkormányzat tulajdonában lévő Innopark Kht.-től bérel irodát az az Ampliar Ingatlanforgalmazó Kft., amelynek két vezetője a már említett Tóth László és Reichardt László. Vagyis a Hankook-ügyleten másfél milliárdot kereső magánszemélyek továbbra is kapcsolatban maradtak az ügyleten jelentőset bukó dunaújvárosi önkormányzattal. Erre Kálmán András MSZP-s polgármester azt közölte: mivel nem a pénteki tényfeltáró cikkünk előtt kérdeztük meg, nem nyilatkozik.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!