Hivatali esküt tett Horváth Ágnes

Letette tegnap miniszteri esküjét Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca vezetője, miután reggel meghallgatta őt az Országgyűlés egészségügyi bizottsága. Beszámolójából kiderült: a reform folytatódik, csak „finomhangolásról” lehet szó. Az ülésen egyébként az új egészségügyi minisztert az ellenzéki képviselők számos kritikával illették.

2007. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Büszke vagyok az eddigi eredményekre – fogalmazott Horváth Ágnes még miniszterjelöltként, amikor tegnap reggel meghallgatta őt az Országgyűlés egészségügyi bizottsága. Hozzátette: nagyon nagy átalakítást vittek véghez, amibe csúszhattak kisebb-nagyobb hibák. – Legfontosabb feladatom, hogy stabilizáljam a rendszert – szögezte le, majd hozzátette: fontos feladat továbbá az ügyeleti problémák rendezése, az Országos Mentőszolgálat fejlesztése és a népegészségügyi programok folytatása. Ismét hangot adott a több-biztosítós modell bevezetésére vonatkozó elképzelésének, amely terveik szerint úgy valósulna meg, hogy közben megmaradna az állami biztosító is. Beszámolójából kiderült: az anyagi kondíciók javítását illetően a kórházak az Új Magyarország fejlesztési program forrásaira számíthatnak.
Az ellenzék soraiból többen azt kérdezték Horváth Ágnestől, nem érez-e személyes felelősséget a hibák miatt, amelyek egy része azért következett be, mert rendre elmaradtak a döntések előtt az egyeztetések a szakmai szervezetekkel.
Mások azt tették egyértelművé, hogy nem kívánják Molnár Lajos lemondott miniszter életművének folytatását. Úgy látják: az intézkedések káoszt, finanszírozási válságot okoztak, és az egészségügybe vetett közbizalom megrendülését eredményezték.
Horváth Ágnes válaszában kifejtette: személyes felelősséget annak kellene éreznie, aki egy beteg halálát politikai célokra használja fel. Hozzátette: minden bizonnyal lehetett volna jobb döntéseket is hozni, de a regionális egészségügyi tanácsok politikai okból foglalkozni sem voltak hajlandók a kérdésekkel, s az ellenzék sem tett érdemi javaslatokat, csak elutasított. Nem egy ember kizárólagos tevékenysége jelenti a reformot, egy csapat állt mögötte, s a jövőben is ez a csapat folytatja a munkát, s végzi a „finomhangolásokat” – szögezte le.
Horváth Ágnes nem értett egyet az ellenzékkel abban sem, hogy finanszírozási válság alakult volna ki az ágazatban. Mint mondta: számításaik szerint a változásokkal a kórházak 60 százalékának nő, 15-nek stagnál, s csak 25 százalékának csökken a finanszírozása.
Mikola István (Fidesz) az ülés végén úgy fogalmazott: mélyen lesújtó volt a meghallgatás. Világossá vált számára, hogy a tárca továbbra sem fogja figyelembe venni javaslataikat. A politikus azt mondta: Horváth Ágnes önszuggesztív eufóriával fogalmaz, miközben nincs tisztában az ágazat helyzetével. Nincs pontos információja a több-biztosítós rendszerről sem. Csáky András (MDF) úgy fogalmazott: a hatalom nem lehetőség, hanem felelősség, amit csak alázattal lehet gyakorolni, de ez hiányzott a válaszaiból.
Kökény Mihály (MSZP) a kormányprogram következetes végrehajtását, korrekt partneri kapcsolatot s a megoldásokat illetően kompromisszumkészséget vár el a tárca első emberétől. Schvarcz Tibor azt mondta: a stílussal és a készséggel eddig voltak gondok, de reméli, hogy a jövőben ezek is megoldódnak. Béki Gabriella (SZDSZ) imponálóan magabiztosnak látta Horváth Ágnest. A bizottság egyébként 13:9 arányban támogatta Horvát Ágnes jelölését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.