Büszke vagyok az eddigi eredményekre – fogalmazott Horváth Ágnes még miniszterjelöltként, amikor tegnap reggel meghallgatta őt az Országgyűlés egészségügyi bizottsága. Hozzátette: nagyon nagy átalakítást vittek véghez, amibe csúszhattak kisebb-nagyobb hibák. – Legfontosabb feladatom, hogy stabilizáljam a rendszert – szögezte le, majd hozzátette: fontos feladat továbbá az ügyeleti problémák rendezése, az Országos Mentőszolgálat fejlesztése és a népegészségügyi programok folytatása. Ismét hangot adott a több-biztosítós modell bevezetésére vonatkozó elképzelésének, amely terveik szerint úgy valósulna meg, hogy közben megmaradna az állami biztosító is. Beszámolójából kiderült: az anyagi kondíciók javítását illetően a kórházak az Új Magyarország fejlesztési program forrásaira számíthatnak.
Az ellenzék soraiból többen azt kérdezték Horváth Ágnestől, nem érez-e személyes felelősséget a hibák miatt, amelyek egy része azért következett be, mert rendre elmaradtak a döntések előtt az egyeztetések a szakmai szervezetekkel.
Mások azt tették egyértelművé, hogy nem kívánják Molnár Lajos lemondott miniszter életművének folytatását. Úgy látják: az intézkedések káoszt, finanszírozási válságot okoztak, és az egészségügybe vetett közbizalom megrendülését eredményezték.
Horváth Ágnes válaszában kifejtette: személyes felelősséget annak kellene éreznie, aki egy beteg halálát politikai célokra használja fel. Hozzátette: minden bizonnyal lehetett volna jobb döntéseket is hozni, de a regionális egészségügyi tanácsok politikai okból foglalkozni sem voltak hajlandók a kérdésekkel, s az ellenzék sem tett érdemi javaslatokat, csak elutasított. Nem egy ember kizárólagos tevékenysége jelenti a reformot, egy csapat állt mögötte, s a jövőben is ez a csapat folytatja a munkát, s végzi a „finomhangolásokat” – szögezte le.
Horváth Ágnes nem értett egyet az ellenzékkel abban sem, hogy finanszírozási válság alakult volna ki az ágazatban. Mint mondta: számításaik szerint a változásokkal a kórházak 60 százalékának nő, 15-nek stagnál, s csak 25 százalékának csökken a finanszírozása.
Mikola István (Fidesz) az ülés végén úgy fogalmazott: mélyen lesújtó volt a meghallgatás. Világossá vált számára, hogy a tárca továbbra sem fogja figyelembe venni javaslataikat. A politikus azt mondta: Horváth Ágnes önszuggesztív eufóriával fogalmaz, miközben nincs tisztában az ágazat helyzetével. Nincs pontos információja a több-biztosítós rendszerről sem. Csáky András (MDF) úgy fogalmazott: a hatalom nem lehetőség, hanem felelősség, amit csak alázattal lehet gyakorolni, de ez hiányzott a válaszaiból.
Kökény Mihály (MSZP) a kormányprogram következetes végrehajtását, korrekt partneri kapcsolatot s a megoldásokat illetően kompromisszumkészséget vár el a tárca első emberétől. Schvarcz Tibor azt mondta: a stílussal és a készséggel eddig voltak gondok, de reméli, hogy a jövőben ezek is megoldódnak. Béki Gabriella (SZDSZ) imponálóan magabiztosnak látta Horváth Ágnest. A bizottság egyébként 13:9 arányban támogatta Horvát Ágnes jelölését.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete